Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 81 82 83 ... 86
Перейти на сторінку:
й не до­жиєм то­го. А те­пер ос­таєсь нам об­го­во­ри­ти док­лад­но, ко­ли і як має се ста­ти­ся.

Всі поб­ра­ти­ми, ок­рім Бе­не­дя, Ма­тія і Ста­сю­ри, стов­пи­ли­ся дов­ко­ла Анд­ру­ся і ти­хі­шим го­ло­сом роз­по­ча­ли ожив­ле­ну на­ра­ду. Ма­тій си­дів на при­піч­ку, дер­жа­чи не­тям­но в зу­бах дав­но ви­гас­лу люльку. Ста­сю­ра шпор­тав па­ли­цею по зем­лі, а Бе­недьо си­дів на ла­ві, зві­сив­ши го­ло­ву, а по дов­гій хви­лі встав, утер ру­ка­вом дві пе­ку­чі сльози, що туй-туй хо­ті­ли бриз­ну­ти з йо­го очей, і вий­шов над­вір. Се він про­щав­ся з своїми зо­ло­ти­ми на­ді­ями…

 

 

 

Мортко, Гер­ма­нів вір­ник, прос­пав ніч ду­же нес­по­кій­но. По­га­ні сни то­ро­пи­ли йо­го і стис­ка­ли йо­го сер­це смер­те­ль­ною три­во­гою. Раз йо­му сни­ло­ся, що па­дав стрім­го­лов з яко­їсь ви­со­чен­ної ска­ли і ба­чив під собою нас­то­бур­че­ні об­ри­ви і шпи­лі, то знов йо­му зда­ва­ло­ся, що ха­та го­рить, а він, се­ред удуш­ли­во­го ди­му і ос­ліп­ля­ючих ог­ня­них язи­ків, ле­жить при­ко­ва­ний до ліж­ка, з ве­ли­чез­ним ка­ме­нем на гру­ді, не мо­же ані ру­ши­тись, ані крик­ну­ти, ані на­віть по­ду­ма­ти сво­бід­но. А ко­ли се­ред та­ко­го сну, в най­більшій три­во­зі, весь трем­тя­чий і га­ря­чим по­том об­ли­тий, він про­бу­див­ся, то й на­яві йо­му мо­ро­чи­лось у го­ло­ві, вся­ка по­гань ліз­ла на дум­ку, і він ні­як не міг поз­бу­ти­ся своїх влас­них при­ви­дів. Йо­му упер­то на­га­ду­вавсь чо­мусь Іван Пів­то­рак, кот­ро­го він під­поїв, об­дер з гро­шей і втру­тив до гли­бо­кої ями; згад­ка то­та зай­ма­ла йо­му дух, не­мов хтось хо­лод­ною ру­кою стис­кав йо­го за гор­ло, ко­лі­ном да­вив йо­го гру­ди. На­дар­мо Морт­ко сплю­ву­вав і щи­пав се­бе в лит­ку, і шеп­тав якісь жи­дівські зак­лят­тя, ні­що не мог­ло роз­ві­яти по­га­но­го наст­рою йо­го ду­ха. Не до­жи­да­ючи ра­на, він схо­пив­ся з ліж­ка і, уб­рав­ши­ся, по­біг до ям. Від­ко­ли ко­пан­ня вос­ку ста­ло­ся го­лов­ним ді­лом бо­рис­лавсько­го про­мис­лу, а ши­ро­кий роз­ви­ток то­го про­мис­лу чим­раз більші обі­цю­вав ко­ри­с­ті, від­то­ді, крім ден­ної, вве­де­но та­кож ніч­ну ро­бо­ту в ямах. Ро­біт­ни­ки че­ре­ду­ва­ли­ся в ро­бо­ті: од­на часть ро­би­ла ден­ну «шах­ту», т[о] є[сть] 12 го­дин, а дру­га часть - ніч­ну. До ден­них був ок­ре­мий, дньовий ка­сієр, а до ніч­них - ніч­ний. Морт­ко був дньовим ка­сієром, і до нього на­ле­жав най­ви­щий над­зір над яма­ми. Для то­го він, ус­луж­ний і вір­ний сво­му па­ну, від кот­ро­го брав за те доб­ру пла­ту, при­хо­див до ко­шар вчас­ні­ше, ніж за­чи­на­ла­ся дньова шах­та, щоб кі­ль­ко мож­на наг­ля­да­ти й за ро­бо­тою ніч­них ро­біт­ни­ків.

А особ­ли­во ни­ні дог­ляд йо­го був ду­же пот­ріб­ний. Ве­ли­ка ма­са зем­но­го вос­ку, кот­ру Гер­ман зо­бов’язав­ся дос­та­ви­ти «Спіл­ці ви­зис­ку­ван­ня», му­си­ла ни­ні ра­но бу­ти до­пов­не­на, бо на по­лудне Гер­ман наз­на­чив неохиб­ний тер­мін, в кот­рім мав увесь віск від­да­ти пов­но­моч­ним «Спіл­ки», по чім за­раз мав одер­жа­ти від них за той віск гро­ші, так як до до­с­та­ви вос­ку на міс­це пе­ре­роб­ки, будь во­на де-не­будь, Гер­ман конт­рак­том не зо­бов’язав­ся. При­хо­ди­лось за тим Морт­ко­ві чи­ма­ло на­бі­га­тись, нак­ри­ча­тись і на­лю­ти­тись: то ро­біт­ни­ки ро­би­ли не так, як тре­ба, то пос­тав­ку­ва­ли со­бі там, де тре­ба бу­ло ква­пи­тись, то мли­нок зіп­су­вав­ся, то ключ від ма­га­зи­ну за­гу­бив­ся,- сло­вом, усе не­мов і з­мо­ви­ло­сь ни­ні ро­би­ти збит­ки бід­но­му Морт­ко­ві, кот­рий аж ох­рип і впрів, оті­па­ючи со­бою на всі бо­ки і до­во­дя­чи все до ла­ду.

Вкінці зда­ва­ло­ся, що ось уже все скін­че­но: пос­лід­ня до конт­рак­то­вої су­ми не­дос­та­юча бри­ла вос­ку бу­ла пе­ре­топ­ле­на, уфор­мо­ва­на, зва­же­на і на­ці­хо­ва­на. Три ве­ли­чез­ні ма­га­зи­ни, най­більші на весь Бо­рис­лав, пов­ні бу­ли вос­ку. Ось над­то­рох­ті­ли з Дро­го­би­ча дві пиш­ні ка­ре­ти: в од­ній Гер­ман з Ван-Гех­том, а в дру­гій два пов­но­моч­ні від «Спіл­ки ви­зис­ку­ван­ня». Гер­ман, не­мов на шпильках, си­дів у своїм по­во­зі на м’якім си­дін­ню: так щось пер­ло і гна­ло йо­го як­най­бор­ше зда­ти на чу­жі ру­ки ті ве­ли­чез­ні скар­би, в кот­рих те­пер ле­жа­ла най­більша часть йо­го маєтку. Від­ко­ли по­ча­лось ви­до­бу­ван­ня і ви­зис­ку­ван­ня, ні­ко­ли ще до тої хви­лі Бо­рис­лав не ба­чив та­кої мно­го­ти вос­ку на­ку­пі. Бо­рис­ла­в­ські жи­ди час­тенько при­хо­ди­ли ог­ля­да­ти ті ве­ли­чез­ні ма­га­зи­ни і за­вис­ни­ми очи­ма гля­ді­ли на наг­ро­мад­же­ні в них скар­би. Тільки Гер­ма­на од­но­го якось не ра­ду­ва­ли ті ве­ли­чез­ні пі­ра­мі­ди вос­ко­вих брил; ни­ні пер­ший раз він ра­діс­но гля­нув на них, ко­ли був пев­ний, що за хви­лю всі ті ма­си і бри­ли пе­ре­мі­няться в па­ку банк­но­тів, кот­ра без­печ­но спо­чи­не в йо­го за­ліз­ній верт­гей­мівській ка­сі.

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

 

 

Вперше надруковано в журн. «Світ», 1881, № 1, с. 1-4; № 2, с. 21-25; № 3, с. 41-44; № 4, с. 62-65; № 5, с. 81-83; № 6, с. 99-102; № 7, с. 119-121; № 8-9, с. 139-144; № 10, с. 162-167, № 11-12, с. 185-189; 1882, № 13 (1), с. 211-216; № 14 (2), с. 231-236, № 15 (3), с. 253-258; № 16-17 (4-5), с. 277-285; № 18-19 (6-7), с. 309-318; № 20-21 (8-9), с. 333-345.

У вересні 1882 р. на подвійному номері 20-21 (8-9) видання журналу «Світ» припинилося. Як видно з редакційної примітки в кінці XX розділу («Світ», 1882, № 20-21 (8-9), с. 345) «К[інець] б[уде]», повість «Борислав сміється» мала закінчуватись у найближчих номерах, але в зв’язку з припиненням видання дописана так і не була. В архіві І. Франка (ІЛ, ф. 3, № 317) зберігається автограф начерку плану дальших розділів повісті «Борислав сміється»:

 

XXI - Смерть Леона

XXII - Смерть Матія

XXIII - Unf[all] 16 Бенедя

XXIV - XXV - Дальше пожар

XXVI - Андрусь в суді

XXVII - Рифка і Фанні

 

І. Франко почав працювати над розділом XXІ (написав початок), і на цьому робота над повістю урвалася.

Автограф тексту, надрукованого в журн. «Світ», не зберігся. Автограф початку XXІ розділу повісті «Борислав сміється» зберігається в архіві І. Франка (ф. 3, № 335). Опублікований він вперше у п’ятому томі Зібрання творів І. Франка у двадцяти томах (К., Держлітвидав України, 1951, с. 454-456).

В архіві І. Франка зберігається також частина автографа первісного варіанта XVІ розділу повісті (ф. 3, № 335), опублікованого вперше в примітках до п’ятого тому двадцятитомного Зібрання творів І. Франка (с. 466-473).

Наводимо цей варіант XVI розділу за автографом (ф. 3,

1 ... 81 82 83 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."