Книги Українською Мовою » 💙 Історичний роман » Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда 📚 - Українською

Читати книгу - "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"

459
0
09.03.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люлька, шабля - вся родина" автора Олег Говда. Жанр книги: 💙 Історичний роман. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 86 87 88 ... 108
Перейти на сторінку:

Сказав і тільки тепер зрозумів, наскільки уразлива моя ідея. Без шанцевого інструменту — повний абзац. Можна не сумніватися. Нарубався вже гілок без сокири...

— Заступи повинні бути... — замість байрачника відповів Полупуд. — Без них жодна ватага в похід не виступить. Тільки я все одно не зрозумів?

— Усе просто. Завдання для артілі землекопів. З одного боку каменя риємо яму. А потім він сам, під своєю вагою в неї і сповзе. Залишиться тільки землю розрівняти.

— Яму?! — підстрибнув Балда, одночасно сплескуючи лапками. — Всього лише яму?.. Як просто. А я голову зламав, міркуючи, як ви цю трикляту каменюку з яру витягати будете... Де ж ти, дорогенький, раніше був?! Давно б уже все зробили.

— Угу... — пробурчав Полупуд. — Язиком усе просто. Ні, якщо хочеш копати — діло хазяйське. А я краще підсушу пару діжок пороху, і розірву брилу на шматки...

— Одне другому не перешкода.

— Ні, ні, не треба... — байрачник збуджено замахав лапками.

— Та я тихенько... — запевнив його Василь. — Не бійся. Зате швидше буде, ніж заступом. Ну, або як Петро сказав… Але чим менший камінь, тим легше закопувати.

— Не треба розривати, не треба заступом... — дещо роздратовано тупнув Балда. — Нічого не треба. Я сам все влаштую. А тобі, Петре, велика подяка.

— Це за що ж?

— Що напоумив... Про підкоп... Розумна порада дорогого коштує... — байрачник все ніяк не міг заспокоїтися. Аж пританцьовував. — Та я ще сьогодні, зараз же скличу землерийок з усієї округи. Вони ще до ранку — що завгодно закопають. Тож вам моїми справами більше не треба турбуватися. Вважайте, квити.

Потім, якось дивно, бочком наблизився і невпевнено простягнув руку до моєї пазухи.

— А можна запитати, що у тебе там?

Перехід був настільки несподіваний, що я трохи завис і, не уточнюючи запитання, просто відхилив комір.

— Ладанка, — кивнув Балда, але побаченим не задовольнився. — А що в ній?

— Тріска від хреста Спасителя, — пояснив Полупуд. — Ченцями зі Священної землі принесена. Обпектися не боїшся?

— Вічно ви люди нежить і нечисть плутаєте, а після ображаєтеся, що вас не люблять... — відмахнувся той. — А за що, питається, любити? На відміну від бісів, ми — створіння Божі. І були ним поселені в серединному світі першими, щоб за вами, нерозумними, приглядіти... Підтримати і навчити. Але з людей учні нікудишні. Нахапалися вершків і вирішили, ніби найрозумніші. А нас, щоб не заважали повчаннями — в бісівське плем’я зарахували. Ми і не напрошувалися. Там де до нас з повагою — і ми з усім старанням. А як ні, то й ні... Вільному — воля.

Якщо я слухав з відкритим ротом, то Василь замалим вус не відкрутив. Особливо вразило мене те, як нежить бачила своє призначення. Вихователі людей, значить... Цікаво, і з якого боку тут «Походження видів»?

— То що? Можна глянути? — нагадав своє прохання байрачник.

— Будь ласка... — я зняв ладанку, розпустив зашморг на горловині і простягнув мішечок Балді. — Дивись, не шкода.

Насамперед байрачник вийняв освячену тріску. Потримав перед очима, понюхав, лизнув навіть і простягнув Василеві.

— Щось не так? - занепокоївся Полупуд.

— Сикомора*. (*Згідно з церковним вченням, хрест Спасителя складався з кипариса, певга і кедра).

— Не з Єрусалиму? Обдурив монах? Не може бути. Я ж у монастирі... Говорив — сильна реліквія. Оберіг.

Козак розгублено крутив шматочок деревини в пальцях, не знаючи що з нею робити.

— Ні, в цьому не обдурив, — похитав головою байрачник. — Дерево на святій землі росло. Але хрест з нього не робили. І в тому що це оберіг — теж не збрехав. Тільки ти, краще при собі тримай. Так більше користі буде.

Потім обережно, немов чашка і справді була з яєчної шкаралупи, взяв трубку.

— Цікава річ...

— Так... Робота справжнього майстра, — погодився козак і знову не вгадав.

— Не в цьому справа... Вона не вся тут.

Тепер прийшла моя черга стурбуватися. Релігія питання складне. Не перше тисячоліття розібратися не можуть: де закінчується правда і починається вигадка? Що було раніше: дух чи матерія? Скільки ангелів може поміститися на кінчику голки? Чи є життя на Мар... Ні, це не звідти. Ай, неважливо. Моя історія свіжіша… Та й взагалі — своя сорочка ближче.

— Що значить «не вся»?

— А те і значить... Бачити — бачу. Вагу відчуваю... викуреним тютюном смердить... А більше нічого. Порожнеча... — знизав плечима байрачник. При цьому одне вухо забавно схилилося вниз. Таким собі волохатим знаком питання... з китицею.

— Та не мороч ти голову! — не витерпів запорожець. — Поясни нормально! Бачиш, нюхаєш, мацаєш — то якого рожна тобі ще треба?

Балда зітхнув. Але, перш ніж відповісти, спершу повернув мені люльку. Зараза… Тепер навіть боязно її назад запихати. Не люлька, а бомба якась. Добре хоч годинник не цокає. Вирішив у руці потримати. Там буде видно. А поки послухаємо нежить.

1 ... 86 87 88 ... 108
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"