Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Беру свої слова назад 📚 - Українською

Читати книгу - "Беру свої слова назад"

287
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Беру свої слова назад" автора Віктор Суворов. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 87 88 89 ... 156
Перейти на сторінку:
старого хвалька.

А ось ще звинувачення: ввечері 21 червня 1941 генерал армії Павлов веселився в театрі, але ж треба було...

Дурість Павлова в наявності. Однак і тут є що заперечити. Не один Павлов у театрі сидів. Уважному читачеві рекомендую погортати мемуари інших генералів з інших військових округів. Гарантую, кожен, кого цікавлять загадки початкового періоду війни, знайде десятки згадок про столичних артистів, які в другій половині червня співали й танцювали по великих і малих гарнізонах вздовж усього західного кордону Радянського Союзу. Не Павлов столичними концертними бригадами розпоряджався, не він їх слав на кордон. Не було в нього влади столичними розпоряджатися.

Молодому поколінню не зрозуміти, а однолітки підтвердять - у нас так було влаштовано: готується збір урожаю, і ось артисти всіх рангів - від шкільного драмгуртка до московських знаменитостей - на польових станах піднімають бойовий дух хліборобів перед грандіозною битвою за врожай. Або - готуються вибори. Тут вам у магазини і ковбаски підкинуть, і банок якихось з привабливим етикетками, і кислого вина підвезуть аж з Алжиру. Одного разу в Куйбишеві перед виборами навіть банани продавали. Правда, тільки з десятої до обіду і лише в центральних кварталах. А от горілки, точно пам'ятаю, на всіх вистачило. У кого гроші були. І тут же поруч з магазинами, раптово розбагатіли на закуску і випивку, - радість всенародна: бубни стукають, гітари бренькають, гармошки надриваються. А в заводських клубах, а то й прямо в цехах, улюбленці всенародні, від П'єхи до Зикіної, розносять по душах людських надію, тепло і щастя безмежне.

Або ось: у 1968 році, ближче до серпня, любителям естради і цирку, шанувальникам оперети, сатири і драми, балету і опери в Москві було нічого робити. Цінителю треба було в той момент опинитись у військах Прикарпатського військового округу. На кордоні з Чехословаччиною. Ось де роздолля було! Любуйся-насолоджуйся досягненнями радянського, найгуманнішого у світі мистецтва! Головне - безкоштовно. На халяву!

У червні 1941 року щось подібне трапилося вздовж усього західного кордону Радянського Союзу. Історикам мистецтва рекомендую погортати спогади співаків і танцюристів, скрипалів та піаністів, артистів кіно і театру. Саме, здавалося б, їм місце в червні 1941 року перед збором урожаю - на Дону, на Кубані, на Алтаї, в Поволжі. Ось і ні. Всі вони зграйками і табунами чомусь до західних кордонів роїлися. Деякі з них розважали командування і штаб Західного фронту. Саме так: фронту! Увечері 21 червня, в той самий момент, коли Павлов зі своїм штабом у театрі плескав у долоні, у Кремлі товариш Сталін приймав рішення про розгортання п'яти радянських фронтів від Білого моря до Чорного. Зокрема, було прийняте рішення про створення Західного фронту і призначення генерала армії Павлова командувачем. І якщо так, то Павлову повинен був подзвонити сталінський секретар товариш Поскребишев і повідомити: вирішується ваше запитання, вам наказано сидіти у службовому кабінеті біля телефону і чекати рішення.

І якщо Павлов безтурботно розслаблявся в театрі, то з цього випливає, що подібного розпорядження з Кремля не надходило.

І тут з галузі смішного ми переходимо в галузь незрозумілого. Над Павловом кожен може сміятися, але як розуміти поведінку Сталіна? У роки його правління весь державний апарат працював у сталінському ритмі і був підпорядкований режиму дня батька народів. Сталін працював ночами, тому всі наркоми, а пізніше міністри сиділи до ранку в своїх кабінетах: а раптом зателефонує Сталін? Якщо в кабінетах вночі сиділи наркоми, то сиділи і їх заступники: а раптом наркому терміново потрібні якісь відомості? А раз сиділи в кріслах заступники наркомів, то залишалися на робочих місцях і начальники головних управлінь. І їх заступники. І начальники управлінь. Теж із заступниками. І начальники відділів. І всі інші. Кожен бажаючий знайде безліч таких повідомлень: «У Наркоматі оборони, в Політичному управлінні РСЧА, так само як і в апараті ЦК ВКП (б), в той час панував порядок авральної нічної роботи. Скажімо, Мехліс не виїжджав додому раніше 5-6 години ранку» (Генерал-майор Е.А. Болтін. «Красная звезда», 10 березня 2004 р.). «У всіх наркоматах працювали ночами» (В.С. Ємельянов. На порозі війни. М., 1971. С. 23). Про сталінський стиль роботи розповідає кандидат у члени Політбюро Д.Т. Шепілов: «Робота йшла до ранку... Нерідко кінець одного робочого дня (вірніше, ночі) змикався з початком іншого... Робота йшла на знос. Інфаркти, інсульти і смерті сипалися усюди» («Питання історії». 1998. No 5. С. 12-13).

І не тільки урядово-чиновницька Москва жила в цьому ритмі. Але і вся країна. Всьому апарату управління доводилося підлаштовуватися під ритм Москви. Сидить вночі партійний секретар в якому-небудь Уркаганську, а піти не смій: а раптом помічник московського замзаввідділу вимагатиме негайної відповіді?.. Добре на Далекому Сході. Коли в Москві ніч, там уже день. А як іншим?

Але ось виняток, який виділяється з усіх правил. 21 червня 1941 року в Москві вирішувалося питання екстраординарної важливості: вперше в історії Радянського Союзу в мирний час в обстановці найсуворішої таємності створювалися п'ять фронтів. Сталін формував фронти не для оборони, не для відбиття гітлерівської агресії. У можливість німецького нападу Сталін категорично відмовлявся вірити. Фронти створювалися для якоїсь невідомої для нас мети. При цьому Західний фронт - головний напрям війни, центр, серцевина стратегічного побудови. І ось у цей вирішальний момент Сталін не зажадав присутності Павлова на своєму командному пункті або в робочому кабінеті.

І нарком оборони Тимошенко цього не зажадав. Хоч би начальник Генерального штабу попередив: агов, Павлов, Дмитре Григоровичу, далеко не тікай, від кремлівського телефону не віддаляйся.

Але ось вам картиночка: не тільки генерал армії Павлов, але й генерал-майор Климовських там же в театрі сидів. А адже він начальник штабу Західного особливого військового округу, який у той самий момент перетворювався в штаб Західного фронту. Там же - і начальник артилерії тепер уже фронту генерал-лейтенант артилерії Клич. Народжується фронт, а все командування - в театрі!

І не тільки на Західному фронті таке. Наші історики чомусь не люблять згадувати, що вдень 21 червня 1941 року командувач Київського особливого військовим округу генерал-полковник М.П. Кирпонос із найближчим оточенням сидів на стадіоні «Динамо», а ввечері відправився в театр. І знову в супроводі відповідальних товаришів. Маршал Радянського Союзу

1 ... 87 88 89 ... 156
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Беру свої слова назад», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Беру свої слова назад"