Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Корсунь-Шевченківська битва: сторінки історії. 📚 - Українською

Читати книгу - "Корсунь-Шевченківська битва: сторінки історії."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Корсунь-Шевченківська битва: сторінки історії." автора Анатолій Чабан. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 87 88 89 ... 128
Перейти на сторінку:
популяризації знань з історії України, у тому числі Корсунь-Шевченківської битви. Вже у 1994 році вийшов друком перший номер науково-популярного історичного видання «Корсунський часопис». З першого номера постійним його автором є доктор історичних наук, професор, отець Юрий Мицик. Видання користується популярністю як серед науковців, так і пересічних читачів. Авторський колектив Заповідника двічі був удостоєний обласної краєзнавчої премії імені М. Максимовича: за видання двотомного «Малого енциклопедичного словника Корсунщини» та за книгу «Корсунь староденний». Щороку Заповідник проводить наукові читання, а раз на два роки — науково-практичні конференції, які значно збагачують українську історіографію новими дослідженнями з історії Корсунь-Шевченківської битви.

14 травня 2008 року Указом Президента України Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник отримав статус «Національного». Визначальним у цьому, безумовно, була наявність музею історії Корсунь-Шевченківської битви, де увічнюється безсмертний подвиг народу у II Світовій війні.

Незабаром країна відзначатиме 70 років з часу завершення Корсунь-Шевченківської наступальної операції. Однак пам’ять про неї буде вічною. І запорукою цьому буде також і музей історії Корсунь-Шевчецківської битви, кожний експонат якого застерігає людей не допустити війни. Музей — це святе місце для кожної родини, яка втратила своїх рідних і близьких в горнилі війни. Це — Храм Пам’яті всім, хто воював і віддавав своє життя на полях жорстоких битв.

Корсунь-Шевченківська битва у сучасних дослідженнях
Л.Г Овсієнко,
заступник директора з наукової роботи Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника
Корсунь-Шевченківська наступальна операція. Хроніка подій

І. Оточення

У зимово-весняну кампанію 1944 року Ставка Верховного Головнокомандування планувала розгорнути наступ від Ленінграда до Криму, зосередивши на 1, 2, 3, 4 Українських фронтах сили, достатні для звільнення Правобережної України.

За задумом радянського командування війська 1 Українського фронту мали наносити головний удар на Вінницю та Могилів-Подільський, частиною сил на Луцьк і Христинівку, війська 2 Українського фронту — на Кіровоград і Первомайськ, частиною сил — на Христинівку, оточити і знищити групу армій «Південь» і з виходом до Карпат розколоти стратегічний фронт противника. Зустрічними ударами військ 3 і 4 Українських фронтів планувалось знищити війська групи армій «А» і визволити все чорноморське узбережжя.

Однак реалізувати первісний задум не вдалося. Правобережна Україна була звільнена в результаті проведення низки військових операцій.

Початок стратегічному наступу поклали Житомирсько-Бердичівська (24 грудня 1943 року — 4 січня 1944 року) та Кіровоградська (5-16 січня 1944 року) наступальні операції. Успішні дії військ 1 Українського фронту південно-західніше Києва та 2 Українського фронту північніше Кіровограда призвели до утворення виступу між суміжними флангами фронтів. Сили противника, котрі знаходилися на ньому, сковували дії військ 1 та 2 Українських фронтів.

Проаналізувавши ситуацію, що склалася, Ставка Верховного Головнокомандування в директиві від 12 січня 1944 року поставила перед військами двох фронтів завдання: «...Оточити і знищити угруповання ворога в звєнигородсько-миронівському виступі шляхом змикання лівофлангових частин 1 Українського фронту і правофлангових частин 2 Українського фронту десь у районі Шполи, бо лише таке з’єднання 1 і 2 Українських фронтів дасть їм можливість розвивати ударну силу для виходу до річки Південний Буг».

Перед 1 Українським фронтом було поставлене завдання: головні зусилля 27 армії, 5 гвардійського танкового корпусу, частини сил 40 армії направити на оволодіння рубежем Тальне, Звенигородка з подальшим висуванням рухомої групи на Шполу. У випадку необхідності залучити до цієї операції 104 стрілецький корпус. Головні зусилля 52, 4 гвардійської і частини сил (не менше двох корпусів) 53 армій 2 Українського фронту направити на оволодіння рубежем Шпола, Новомиргород і з’єднатися в районі Шполи з військами 1 Українського фронту. Дії наземних військ мала підтримувати авіація обох фронтів.

«...Знищення звенигородсько-миронівського угруповання противника, — сказано в директиві, — різко покращує наше оперативне становище на стику фронтів, відразу значно підсилює обидва фронти і забезпечує вихід наших військ на річку Південний Буг».

Площа виступу між суміжними флангами 1 і 2 Українських фронтів становила понад 10 тисяч квадратних кілометрів. Своєю вершиною виступ упирався в Дніпро в районі Канева і мав ширину біля основи майже 130 кілометрів.

На виступі оборонялися 9 піхотних і 1 танкова дивізії, моторизована бригада, танковий батальйон, б дивізіонів штурмових гармат, артилерійські й інженерні частини 1 танкової та 8 польової німецьких армій. За іншими даними, — 11 піхотних, 2 танкові дивізії, моторизована бригада та полк піхотної дивізії, підсилені трьома дивізіонами штурмових і одним дивізіоном важких штурмових гармат, а також велика кількість артилерійських та інженерних частин і підрозділів. Угруповання мало 1640 гармат і мінометів, 140 танків і штурмових гармат. Усі війська знаходились у першому ешелоні, але північніше Умані та західніше Кіровограда у противника було близько 8 танкових дивізій, які він міг швидко перекинути на напрямки наступу військ Червоної армії.

Німецька оборона мала глибину 6-8 кілометрів, складалася з опорних пунктів і взаємозв’язаних вузлів оборони, була слабкою в інженерному відношенні, але спиралася на щільний автоматно-кулеметний та артилерійський вогонь.

На суміжних флангах 1 та 2 Українських фронтів знаходилось 27 стрілецьких дивізій та 2 укріплені райони, а також 3979

1 ... 87 88 89 ... 128
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Корсунь-Шевченківська битва: сторінки історії.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Корсунь-Шевченківська битва: сторінки історії."