Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук 📚 - Українською

Читати книгу - "Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук"

39
0
04.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лексикон націоналіста та інші есеї" автора Микола Юрійович Рябчук. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 8 9 10 ... 47
Перейти на сторінку:
про Бандеру й усе, що йо­му слу­шно або й неслу­шно при­пи­сують. Вони просто пі­шли за поля­ками, ко­трі го­тували проект ре­зо­лю­ції і мали досить при­чин стави­ти­ся до Бандери при­близно так само, як ізраї­льтя­ни — до Ара­фа­та. Хоча б то­му, що польсько-украї­нські стосу­нки на Захі­дній Украї­ні після Першої сві­тової війни бу­ли схо­жі на ізраї­льсько-палести­нські після Другої сві­тової.

Варт від­дати нале­ж­не украї­нським інтелектуа­лам, які засу­ди­ли Юще­нків крок як без­від­повід­альний і провокаторський, шкідли­вий для Украї­ни і кори­сний ли­ше для її су­про­ти­вни­ків. Про­те так само вони засу­ди­ли й ре­зо­лю­цію Європарла­менту — за неточні, без­від­повід­альні форму­лю­ва­н­ня, які за­фа­льшо­вують і примі­ти­візують над­звичайно складну про­бле­му. Базова не­згода між європейськи­ми та украї­нськи­ми інтелектуа­ла­ми стосувала­ся не так текс­ту, як контекс­ту; не то­та­лі­та­рної суті бандері­вської ідео­ло­гії, справді анахроні­чної й гідної осу­ду, а — анти­ко­ло­ніально­го, на­ціонально-ви­звольно­го ха­ракте­ру бандері­всько­го ру­ху, все ще актуально­го й жит­тє­во ва­ж­ли­во­го для більшо­сті украї­нців.

При­к­мет­но, що ні­хто сьо­годні в Украї­ні не просла­вляє ОУН за її те­рори­сти­чні дії про­ти пере­двоєн­но­го польсько­го уряду, ані, тим більше, не глори­фі­кує УПА за анти­польські ет­ні­чні чи­стки на Воли­ні. З усі­єї рі­зноманіт­ної й неодно­значної дія­льності обох орга­ніза­цій ви­окремлю­ю­ться як варті­сні та актуальні для сьо­годе­н­ня лиш ті елементи, ко­трі утверджу­ють етос патрі­о­ти­чно­го ре­зи­стансу, самопоже­ртви, об­стою­ва­н­ня свободи, боро­ть­би із зага­рбни­ками — перед­усім совє­тськи­ми, за­гроз­ли­ви­ми й досі у новій своїй реінкарна­ції.

Оле­ксандр Мо­тиль, один із най­прони­кли­ві­ших дослі­дни­ків украї­нсько­го на­ціоналі­зму, помі­тив це ду­же добре:

«Су­ча­сні украї­нці, які вва­жа­ють Бандеру ге­роєм, во­звели­чу­ють йо­го і не­прими­рен­ний опір Радя­нському Сою­зу йо­го ру­ху про­тя­гом 1939-1955 рр. Ні­хто не роз­глядає наси­льство на­ціоналі­стів про­ти поля­ків і євреїв як щось похвальне, але й мало хто вва­жає йо­го го­ло­вним у то­му, що пред­ставля­ють Бандера і на­ціоналі­сти: від­мові від усьо­го радя­нсько­го, запере­чен­ні анти­украї­нських накле­пів і без­умовній посвя­ті незале­ж­ності Украї­ни. Бандеру і на­ціоналі­стів роз­глядають та­кож як про­ти­ле­ж­ність корумпованій, кори­сто­лю­бній украї­нській елі­ті, яка зле ке­рувала Украї­ною про­тя­гом остан­ніх 20 років. Звичайно, це популя­рне трактува­н­ня украї­нської історії є однобі­чним, і повна історія вклю­ча­ти­ме і хоро­ші, і по­га­ні ре­чі, які зроби­ли Бандера та на­ціоналі­сти. Але однобі­чне прочи­та­н­ня історії не є не­звичним, особли­во серед неу­сталених на­цій, які ведуть боро­ть­бу за збе­ре­же­н­ня своєї щойно здобутої незале­ж­ності».

Оста­н­ня те­за у цьо­му контекс­ті особли­во ва­ж­ли­ва. Вона нага­дує, що не мо­ж­на трактувати поневоле­ний, ко­ло­ніальний народ як ці­лком «нормальну» на­цію — з ні­ким і ні­чим не за­гроже­ною державністю та іденти­чністю, здат­ну спокійно собі ви­би­рати між авторита­ри­змом і демократі­єю, між кри­пто­фа­ши­стською ідео­ло­гією бандері­вської ОУН та лі­бе­рально-демократи­чни­ми цін­ностя­ми сьо­годні­шньо­го Євросою­зу. Реальність 1930-40-х років бу­ла ці­лком іншою. Ви­би­рати доводи­ло­ся не між добром і злом, а між рі­зни­ми рі­знови­дами зла, іденти­фі­ку­вати мі­ру зло­вісності ко­ж­но­го з яких бу­ло теж не просто. Тож зовсім не політи­чний чи ідео­ло­гі­чний аспект «бандері­вської» спад­щи­ни робить її сьо­годні актуальною, а саме морально-ети­чний — по­при йо­го певну ідеалі­за­цію, а мо­ж­ли­во, саме завдя­ки їй.

Якраз цю спад­щи­ну, як за­уважує Оле­ксандр Мо­тиль, совє­ти ненави­діли найду­ж­че й намага­ли­ся зни­щи­ти, ви­корі­ни­ти всі­ма мо­ж­ли­ви­ми засобами:

«Радя­нська пропага­нда завжди демонізувала на­ціоналі­стів не то­му, що ті пору­шу­вали права лю­ди­ни — вре­шті-решт, ким бу­ли комуністи, щоб пере­ймати­ся правами лю­ди­ни, вина­йшовши ГУ­ЛАГ? — а за їхній опір сталі­нському правлін­ню… Повоєн­ний на­ціоналі­сти­чний рух опору отри­мав вели­че­зну під­три­мку серед украї­нсько­го населе­н­ня Захі­дної Украї­ни саме то­му, що був в опози­ції до сталі­нізму з йо­го прагне­н­ням до гено­ци­ду. З роками радя­нське правлі­н­ня устали­ло­ся, активна масова під­три­мка зменши­ла­ся, але на­ціоналі­сти Бандери й далі си­м­волі­зували справу на­ціонально­го ви­зволе­н­ня. (…) Совє­тська демоніза­ція на­ціоналі­стів створи­ла і поши­рю­вала їх глибоко вкорі­нений образ як ди­ких го­ло­ворі­зів без жодної політи­чної чи ідео­ло­гі­чної мети, окрім сме­рті і руйну­ва­н­ня. [Та] ко­ли Радя­нський Союз роз­пався і на йо­го руї­нах по­стали нові держави, украї­нці — як усі інші не­росі­я­ни — поча­ли стави­ти під сумнів радя­нську пропага­нду і твори­ти власну історію. Те, що совє­тські пропага­ндисти й істори­ки ретельно ігнорували чи спо­творю­вали, стало об’єктом дослі­джень, об­говоре­н­ня і дис­ку­сій. Те, що російські шо­віністи ви­кори­стовували як знева­ж­ли­вий те­рмін -“бандері­вець”, стало те­рміном похвали, май­же так само, як афроаме­ри­канці при­власни­ли сло­во “nigger”…»

5.

Історія отри­мала несподі­ваний роз­ви­ток під час Євро­май­дану, ко­ли з’яви­вся хи­ме­рний те­рмін «жи­добандері­вці», при­думаний російською пропага­ндою на по­значе­н­ня під­ступ­ної змови між украї­нськи­ми на­ціоналі­стами та єврейськи­ми олі­га­рха­ми. Первісний план кремлі­вських пропага­ндистів був де­що прості­ший. Май­дан мав по­стати перед очи­ма сві­тової спільно­ти як збі­гови­сько п’яних по­громни­ків та зоо­ло­гі­чних анти­семі­тів. Москва вклала у цей сю­жет ко­ло­сальні ресурси, але він, на від­міну від попередніх деся­ти­літь, не спра­цьовував. Поча­сти то­му, що самі украї­нці не давали для ньо­го ані найменших під­став, але поча­сти й то­му, що єврейсько-украї­нська спільно­та як ні­ко­ли

активно ви­ступи­ла зі спростува­н­ня­ми московських накле­пів. Чим, власне, й «під­тверди­ла» наявність під­ступ­ної змови з «бандерами», яку від­разу ж і непоми­льно роз­пі­знали недремні московські політ­техно­ло­ги.

Найці­каві­ше, однак, що те­рмін, при­думаний ни­ми як лайка — для образ і прини­же­н­ня — прийня­ли і гу­мори­сти­чно при­власни­ли як украї­нці, так і євреї. Ку­льміна­ці­єю карнавалу, ли­бонь, стала фо­тосесія Ігоря Ко­ло­мойсько­го у чорній фу­т­бо­л­ці з червоним напи­сом «жи­добандеровец» та менорою, сти­лі­зованою під украї­нський три­зуб. Ві­до­мий украї­нсько-єврейський ху­до­ж­ник Оле­ксандр Ройт­бурд, що при­їхав з Одеси до Киє­ва в перші ж дні Май­дану, опи­сав свої «жи­добандері­вські» вра­же­н­ня в поді­бному гу­мори­сти­чному сти­лі:

«Меня спра­ши­вают о моих еврейских ощу­ще­ни­ях от Май­дана. Нет у меня ни­каких еврейских ощу­ще­ний от Май­дана. Я, коне­чно, чу­вствую се­бя на Май­дане евреем. Но я се­бя чу­вствую евреем и на га­вайском пля­же, и на Красной пло­ща­ди, и в му­зее Метрополи­тен, и на Привозе в Одес­се. Ни­какой при­бавочной угрозы из-за свое­го еврейства я на Май­дане не ощу­щаю. Неко­торые профес­си­ональные евреи се­годня пы­та­ю­тся развернуть в ми­ровых СМИ кампанию об анти­семи­ти­зме на Май­дане. Моя эксперт­ная оценка: анти­семи­ти­зма на Май­дане нет. Анти­семи­ты там, коне­чно же, есть. Но они есть не то­лько на Май­дане. Они есть ве­зде — и на га­вайском пля­же, и на Красной пло­ща­ди, и в му­зее Метрополи­тен, и на Привозе в Одес­се. (…) Анти­семи­ты есть и в фи­ла­рмонии во время исполнения третье­го форте­пи­ан­но­го концерта Рахмани­нова, но они при­шли ту­да не бить жы­дов, играю­щих на скрип­ках, а му­зы­ку слу­шать».

За всі­єї своєї гу­мори­сти­чності Ройт­бу­рдів блог за­чі­пає досить сер­йозну про­бле­му: як дов­го і до якої мі­ри лі­бе­рально-демократи­чна спільно­та мо­же ми­рно спів­існувати і навіть спів­пра­цю­вати із засадни­чо нелі­бе­ральни­ми чи навіть анти­лі­бе­ральни­ми групами — як крайньо прави­ми, так і крайньо лі­ви­ми? Скоріш за все до­ти, доки є спільний, однаково для всіх не­без­пе­чний ворог — чи то чу­жоземний агресор, чи власний ди­кта­тор. Участь найрі­зно­ше­рсті­ших політи­чних сил в анти­на­ци­стському русі опору ча­сів Другої сві­тової війни досить пере­кон­ли­во це

1 ... 8 9 10 ... 47
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук"