Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук 📚 - Українською

Читати книгу - "Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук"

39
0
04.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лексикон націоналіста та інші есеї" автора Микола Юрійович Рябчук. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 7 8 9 ... 47
Перейти на сторінку:
і чо­му по двад­ця­ти роках незале­ж­ності на ради­кально-на­ціоналі­сти­чному мар­ґі­несі раптом з’яви­ла­ся політи­чна партія, яка несподі­вано для всіх виграла місцеві ви­бори в кі­лькох областях і здобула со­лі­дних 10% го­ло­сів на ви­борах 2012 року до на­ціонально­го парла­менту?

3.

Від­повісти на друге пи­та­н­ня не­складно, як­що зга­дати пре­цедент між­воєн­но­го двад­ця­ти­лі­т­тя — ко­ли поразка украї­нської револю­ції 1917-1921 років, а на дода­чу ще й ката­строфі­чний фінал більшо­ви­цької «украї­ніза­ції» об­умови­ли рі­зкий поворот украї­нсько­го на­ціонально­го ру­ху вправо. У певному сенсі цей поворот ілюструє кла­си­чну те­зу Вальте­ра Бен’яміна про те, що «вся­ке становле­н­ня фа­ши­зму несе на собі від­би­ток не­вдалої револю­ції». Праворади­кальна «Свобода» отри­мала шанс проби­тись у політи­чний мейнстрім допі­ру тоді, ко­ли помі­рковані право­центри­стські та лі­во­центри­стські партії ці­лкови­то ском­прометували се­бе, а заразом і ідею лі­бе­ральної демократії га­не­бни­ми між­усоби­ця­ми і фа­кти­чною зрадою ідеалів та споді­вань Помаранче­вої револю­ції.

Змарнована револю­ція посприя­ла, до ре­чі, під­несен­ню не ли­ше фа­ши­зої­дної «Свободи», а й не менш то­та­лі­та­рної, сталі­ністської КПУ, ко­тра по­трої­ла свій електоральний успіх (від 5% у 2007 до 15% у 2012), та олі­га­рхі­чної «Партії ре­гіонів» — па-трон-клі­є­нтелі­стської ме­ре­жі ма­фійно­го ти­пу, ко­тру напередодні Помаранче­вої револю­ції не­без­під­ставно вва­жа­ли го­ло­вною за­грозою для украї­нської демократії, правової держави та європейської інте­гра­ції. Після то­го, як її канди­дат Ві­ктор Яну­кович ви­грав 2010 року пре­зи­дентські ви­бори, «Свобода» стала для бага­тьох украї­нців остан­ньою надією на поря­ту­нок — як партія твердих хло­пців, що ті­льки й здат­ні поря­тувати краї­ну від га­нгстерів, ко­трі захопи­ли її, на­че со­малійські пі­рати.

Як і під­пільна ОУН, маргінальна «Свобода» зросла з поразки лі­бе­рально-демократи­чно­го проекту і зумовле­но­го цим глибоко­го ресенти­менту. Хоча, схо­же, бу­ли й три­віальніш! при­чи­ни. Десь від кі­нця ну­льових років «Свобода», по­при свою маргінальність, отри­мала несподі­вано ши­рокий до­ступ до чі­льних телевізійних ка­налів, контро­льованих олі­га­рха­ми і не надто від­кри­тих для помі­рковані­ших опози­ційних партій і канди­датів.

Так само істо­т­но і зага­д­ково полі­п­ши­ло­ся фінансове станови­ще партії, що від­би­ло­ся зокрема в досить ко­штовній та ефе­кти­вній ви­борчій кампанії. Чи­мало екс­пертів пере­конані, що влада й пов’язані з нею олі­га­рхи постави­ли на «Свободу» як на певний політ­техно­ло­гі­чний проект із по­двійною ці­л­лю. По-перше — осла­би­ти своїх го­ло­вних, значно сер­йозні­ших суперни­ків із на­ціонал-демократи­чно­го та­бору, від­давши їхню тради­ційну електоральну базу в Захі­дній Украї­ні ради­калам і створи­вши водночас опу­дало на­ціоналі­сти­чно­го «та­лі­бану». І по-друге — для виведе­н­ня в другий тур запла­нованих на 2015 рік пре­зи­дентських ви­борів канди­дата від «Свободи» як оптимально­го і фа­кти­чно єдино­го суперни­ка, ко­тро­го чин­ний пре­зи­дент Яну­кович міг би пере­мо­гти без надмі­рних фа­льси­фі­ка­цій.

Так чи так, а подальші події показали, що за­грозу украї­нсько­го ради­кально­го на­ціоналі­зму істо­т­но пере­більши­ли — як про­урядові пропага­ндисти, що ви­кори­стовували роз­кру­че­ний ни­ми міф для мас­штабних політи­чних мані­пу­ля­цій, так і пропага­ндисти кремлі­вські, ко­трі теж енергійно при­кла­ли­ся до творе­н­ня цьо­го мі­фу (принаймні від 2005 року) і неабияк з ньо­го скори­стали, особли­во під час та після Євро­май­дану, ко­ли повале­н­ня Яну­кови­че­во­го ре­жи­му російські медія поча­ли інтенси­вно змальовувати як «фа­ши­стський путч». Сьо­годні, в си­туа­ції неоголоше­ної війни, за допомо­гою від­повід­них мовних клі­ше, як за­знача­ють То­мас де Вааль та Метью Ку­пфер, російська пропага­нда «моделює російсько-украї­нський конф­лікт як своєрідний ри­мейк ідео­ло­гі­чно­го поділу ча­сів Другої сві­тової війни, де Росії та Украї­ні від­ведено роль від­повід­но “анти­фа­ши­стської” та “профа­ши­стської” си­ли. Ці ярли­ки — справж­ня зброя в дискурси­вному про­ти­стоян­ні, що піджи­влює про­ти­борство на полі бою… Усі ці те­рміни — ре­зультат май­же сі­м­деся­ти­лі­т­ньо­го про­цесу, що пере­творив концепт у політи­зоване звину­ва­че­н­ня зі що­найши­ршим за­стосува­н­ням».

Усупереч роз­горну­тій Кремлем пропага­ндистській істерії, ані пре­зи­дентські, ані парла­ментські ви­бори в Украї­ні 2014 року не принесли праворади­кальним парті­ям та їхнім канди­датам яки­хось помі­т­них електоральних успі­хів. На пре­зи­дентських ви­борах вони не здобули навіть одно­го від­со­тка го­ло­сів, на парла­ментських — не подо­ла­ли (як, до ре­чі, й комуністи) п’яти­від­со­тково­го ви­борчо­го бар’єру. Хоч як парадоксально, а в си­туа­ції війни й політи­чної та, у певному сенсі, на­ціоналі­сти­чної мобілі­за­ції, украї­нське суспільство не про­го­ло­сувало за ради­калів, а під­три­мало нато­мість помі­рковані­ших центри­стів — рі­шу­че на­ставле­них що­до від­би­т­тя зовні­шньої агресії, про­те прими­рли­вих і ком­промісних що­до рі­зноманіт­них вну­трі­шніх поділів та супере­чностей. Це, звісно, зовсім не означає, що чергова поразка ще однієї револю­ції не поверне друго­го ди­ха­н­ня ради­калам. їхній від­носний успіх на недавніх місцевих ви­борах показує, що не­здат­ність центри­стських партій при владі ефе­кти­вно ви­рі­шу­вати про­бле­ми і пов’язана з цим фрустра­ція населе­н­ня неми­ну­че під­ви­щує шанси ради­калів та популі­стів на політи­чне воскресі­н­ня.

4.

Від­пові­вши на друге запи­та­н­ня — про ймовірні при­чи­ни під­несе­н­ня і паді­н­ня праворади­калів, — мо­же­мо поверну­ти­ся до запи­та­н­ня першо­го, де­що складні­шо­го: в чо­му при­чи­на парадоксальної популя­рності на­ціоналі­сти­чних лі­дерів, їхніх ру­хів та си­м­волів із ча­сів Другої сві­тової війни на тлі вкрай ни­зької при­хи­льності до їхніх сьо­годні­шніх ідео­ло­гі­чних спад­коє­м­ців і, взага­лі, до на­ціоналі­сти­чної ідео­ло­гії як та­кої? Сер­йозна дис­ку­сія з цьо­го приводу від­бу­ла­ся навесні 2010 року — не­вдовзі по то­му, як пере­мо­же­ний пре­зи­дент Ві­ктор Юще­нко ефе­кт­но грю­к­нув на про­ща­н­ня двери­ма, при­свої­вши посме­рт­но Степанові Бандері найви­щу державну нагороду — зва­н­ня Ге­рой Украї­ни.

Цей провокати­вний жест ви­кли­кав, при­родно, не­га­ти­вну реакцію з боку Москви, ко­тра й перед тим не­вто­мно змальовувала Ві­ктора Юще­нка як бандері­вця і «фа­ши­ста». Засу­див рі­ше­н­ня Юще­нка й пре­зи­дент-елект Ві­ктор Яну­кович та йо­го Партія ре­гіонів, — що зага­лом не ди­вно, враховую­чи їхню ті­сну спів­пра­цю з Кремлем у специ­фі­чній «анти­фа­ши­стській» кампанії, з ви­кори­ста­н­ням, зре­штою, тих самих політ­техно­ло­гів. Нато­мість певною несподі­ванкою стала жорстка реакція на Юще­нків указ з боку Європарла­менту. Йо­го де­пу­та­ти, за ініціати­вою польської делега­ції, ухвали­ли ре­зо­лю­цію, в якій засу­ди­ли нагородже­н­ня Бандери і закли­кали нове украї­нське ке­рі­вни­цтво, се­б­то Ві­ктора Яну­кови­ча із сорат­ни­ками, пере­гляну­ти не­фортун­ний указ і тим самим під­тверди­ти від­даність Украї­ни європейським цін­ностям.

Покла­да­н­ня на Яну­кови­ча поче­сної ро­лі охоронця європейських цін­ностей мо­гло би так і ли­ши­ти­ся звичайним ку­р­йозом, виявом політи­чної наївності європарла­ментарів, ко­ли б не про­звуча­ло у їхній заяві і значно сер­йозні­ше звину­ва­че­н­ня Бандери в «ко­ла­бора­ції з на­ци­стською Німеч­чи­ною». Фраза стосувала­ся, правдоподі­бно, пері­оду до 1941 року, тоб­то ще до то­го, як Бандера опи­ни­вся у Заксенга­взені, — пері­оду, в який очо­лю­вана ним ОУН шу­кала собі по­тенційних сою­зни­ків по всіх європейських сто­ли­цях. У си­нхроні­чному роз­рі­зі ця га­дана «ко­ла­бора­ція» ні­чим на­справді не від­рі­зня­ла­ся від «ко­ла­бора­ції» більшо­сті сві­тових лі­дерів із німе­цьким урядом до поча­тку Другої сві­тової війни. Всі вони вели ці­лком прия­зні пере­говори з на­ци­стськи­ми урядовця­ми і під­пи­сували з ни­ми рі­зноманіт­ні економі­чні й політи­чні угоди, вклю­чно з істори­чним до­говором 1939 року про «ві­чний мир і дружбу» між Німеч­чи­ною і Совє­тським Сою­зом. Чо­му саме ОУН мала бу­ти під цим оглядом принципові­шою й перед­бач­ли­ві­шою від британсько­го чи французько­го уряду (не ка­жу­чи вже про совє­тський) — профе­сійні «анти­фа­ши­сти» за­звичай не з’ясовують.

На­справді де­пу­та­ти Європарла­менту на­вряд чи взага­лі ко­ли-не­будь щось чу­ли

1 ... 7 8 9 ... 47
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук"