Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук 📚 - Українською

Читати книгу - "Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лексикон націоналіста та інші есеї" автора Микола Юрійович Рябчук. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 6 7 8 ... 47
Перейти на сторінку:
на жаль, бу­ли значно глиб­ши­ми, а «творців» бу­ло не­зрівнян­но більше, ніж на це натя­кала не надто вправно від­фо­то­шо­пле­на фо­то­графія.

В її ори­гінальній версії поряд із Гру­ше­вським та Вин­ни­ченком си­діли й стоя­ли їхні сорат­ни­ки, провід­ни­ки недов­гові­чної Украї­нської Народної Респу­блі­ки. На їхніх місцях те­пер красували­ся на­ші облич­чя — на під­твердже­н­ня оче­ви­дної паралелі між недо­лу­ги­ми лі­бе­рала­ми поча­тку XX сто­лі­т­тя та їхніми сьо­годні­шніми ще недо­лу­гі­ши­ми спад­коє­м­ця­ми. Близько ста років то­му ті добродії змарну­вали чу­довий на­че­б­то шанс збу­дувати незале­ж­ну державу. Вияви­ли­ся без­надійни­ми лу­зе­рами — наївни­ми й без­від­повід­альни­ми, зара­же­ни­ми лі­бе­ралі­змом і па­ци­фізмом — сме­ртельни­ми недугами в то­му сві­ті, де право ви­значає си­ла і де пере­мо­жець отри­мує все, зокрема й право напи­сати нам остаточну версію історії.

Те­пер і я по­трапив до ці­єї ко­горти лі­бе­растів і то­ле­растів, а мо­же, й — стра­шно подумати! — фе­дерастів. І зрозумів, що ніяки­ми фо­то­шо­пами вже не змо­жу зми­ти ці­єї га­ньби.

2.

Далеко­го 1980 року аме­ри­канський політо­лог Оле­ксандр Мо­тиль опублі­ку­вав ду­же добру кни­жку про украї­нський на­ціоналізм між­воєн­ної доби — «Поворот праворуч». Вона зали­ши­ла­ся, на жаль, май­же непомі­че­ною, бо ж і Украї­ни тоді як та­кої не бу­ло — ні на гео­графі­чних мапах, ні на ментальних. Вона бу­ла лиш примі­ткою на полях рі­зноманіт­них руси­ци­сти­чних та совє­то­ло­гі­чних дослі­джень, а от­же, й окрема пра­ця про неї не мо­гла мати істо­т­но­го значе­н­ня.

Мо­тиль тим ча­сом доводив, що украї­нський на­ціональний рух від само­го поча­тку був пере­ва­ж­но проє­вропейським і про-демократи­чним — із простої при­чи­ни: для лі­дерів цьо­го ру­ху прозахі­дна орі­є­нта­ція бу­ла єдиною реальною мо­ж­ли­вістю від­ме­жу­вати свою краї­ну від автократи­чної й засадни­чо анти­захі­дної Росії. Саме на Заході вони му­си­ли зна­йти той альте­рнати­вний політи­чний і си­м­волі­чний центр, який мо­гли би про­ти­стави­ти, бодай уявно, мо­гу­т­ньо­му імперському центрові. Вони бу­ли, мо­ж­на сказати, захі­дни­ками й демократа­ми ми­моволі; геополіти­ка просто не зали­шала їм іншо­го ви­бору.

Си­туа­ція, однак, карди­нально зміни­ла­ся після Першої сві­тової війни, об­умовивши, власне, те, що Мо­тиль нази­ває «поворо­том праворуч». По-перше, авторита­рні, фа­ши­зої­дні і від­верто фа­ши­стські ре­жи­ми стрімко поши­ри­ли­ся в Європі, з огляду на що лі­бе­ральна демократія пере­стала бу­ти єдиною політи­чною опці­єю. А по-друге, мо­ло­д­ше поко­лі­н­ня украї­нських на­ціоналі­стів спря­му­вало свої ресенти­менти, зумовле­ні драмати­чною поразкою від росі­ян і поля­ків, на політи­чних попередни­ків — лі­бе­ральних і соціалі­сти­чних лі­дерів Украї­нської Народної Респу­блі­ки. Мо­ло­дим ради­калам здавало­ся, що при­чи­ною поразки украї­нських на­ціонально-ви­звольних змагань бу­ла не фізи­чна пере­вага су­про­ти­вни­ків і не ни­зький рі­вень на­ціональної сві­до­мості більшо­сті украї­нських селян, не го­тових боро­ти­ся за не­зроз­умілу їм на­ціональну ідею, — го­ло­вною при­чи­ною, вва­жа­ли вони, бу­ла зло­чин­на глупо­та провід­ни­ків УНР, ко­трі бави­ли­ся в лі­бе­ральну демократію, замість дія­ти жорстко й без­ком­промісно, не пере­ймаю­чись ані ле­га­льністю, ані лю­дськи­ми же­ртвами, чу­жи­ми і власни­ми. Вони про­грали більшо­ви­кам саме то­му, що не змо­гли дія­ти по-більшо­ви­цьки — рі­шу­че й не­ща­дно.

Аргумент був не по­збавле­ний глузду. Назагал лі­бе­рально-демократи­чні суспільства ди­намі­чні­ші, конку­рент­ні­ші, ніж авторита­рні, а про­те ця пере­вага проя­вля­є­ться на довшій істори­чній ди­станції, у ци­вілі­за­ційному, зокрема й економі­чному, про­ти­стоян­ні. Нато­мість у без­посередньо­му військово­му зі­ткнен­ні авторита­рні ре­жи­ми не­рі­д­ко пере­мага­ють, оскільки виявля­ю­ться кра­ще змобілі­зовани­ми й го­тови­ми пере­ступати будь-які пи­сані й непи­сані прави­ла заради поставле­ної мети. У кла­си­чному фільмі Оле­ксандра Довже­нка «Арсенал» (1929) є промови­стий епізод, ко­ли УНР-івський урядовець хоче роз­стріля­ти більшо­ви­цько­го сабо­та­ж­ни­ка, а про­те не мо­же ви­стріли­ти йо­му в облич­чя й наказує поверну­ти­ся до стіни. Більшо­вик від­чу­ває сла­б­кість інтелі­гента і від­мовля­є­ться. «Стріляй в облич­чя!» — ка­же він і, поки урядовець вага­є­ться, під­ходить, заби­рає в ньо­го пісто­лет і ка­же глузли­во: «Що, не мо­жеш? А от я — мо­жу!» — і стріляє в су­про­ти­вни­ка без жодних вагань, жа­лів і роз­мі­рковувань про абсо­лю­т­ну вартість лю­дсько­го жи­т­тя.

Європа 1930-х років на рі­зні ла­ди під­тверджу­вала мо­торо­шну ефе­кти­вність більшо­ви­цько­го ти­пу політи­ки. Й украї­нські «інте­гральні на­ціоналі­сти» — поді­бно до британських, гол­ла­ндських, французьких, іспанських ко­лег — від­кри­вали у фа­ши­стській ідео­ло­гії пова­ж­ну альте­рнати­ву як комуністи­чній за­грозі, так і лі­бе­ральному дека­дансові. Декому з них був близький на­ци­стський расизм, хоча більшість усе-та­ки ви­знача­ла на­ціональну іденти­чність не кровни­ми узами, а ло­я­льністю. Для без­державної на­ції незале­ж­ність бу­ла справді ку­ди істо­т­ні­шою, ніж ет­ні­чна чи­сто­та; в цьо­му сенсі всі рі­знови­ди украї­нсько­го на­ціоналі­зму, зокрема й інте­гральні, бу­ли до­стат­ньо інклю­зи­вни­ми. Украї­нські на­ціоналі­сти бу­ли го­тові спів­пра­цю­вати з будь-ким, хто давав їм шанси на на­ціональну державність. У 1920-х роках вони під­три­му­вали більшо­ви­ків, ко­трі споку­си­ли їх своєю політи­кою так званої «украї­ніза­ції». Але у 1930-х роках, ко­ли ця політи­ка заверши­ла­ся масовим вини­ще­н­ням украї­нської інтелі­генції та селя­нства, вони знову зверну­ли по­гляд на Захід у пошу­ках сою­зни­ка, здат­но­го по­сприяти їхнім державни­цьким устремлі­н­ням.

Єдиною державою в то­гоча­сній Європі, що хо­ті­ла й мо­гла пору­ши­ти повоєн­ний статус-кво і ревізувати наявні кордони, бу­ла на­ци­стська Німеч­чи­на. Захі­дні украї­нці, ко­трі після паді­н­ня ЗУНР вва­жа­ли се­бе під оку­па­ці­єю Польщі, зроби­ли при­родну, здавало­ся б, ставку на «воро­га сво­го воро­га» — і про­грали по­двійно. По-перше, то­му що на­ци­стів узага­лі не ці­кави­ла украї­нська державність — навіть та­ка маріонеткова, як сло­ва­цька або хорватська. І то­му вони не вага­ю­чись від­прави­ли всіх украї­нських провід­ни­ків у концта­бір, щойно ті нава­жи­ли­ся у червні 1941-го про­го­ло­си­ти у Львові державну незале­ж­ність.

А по-друге, по­при всі на­ци­стські ре­пресії й пере­слі­дува­н­ня, бандері­вці так і зали­ши­лись у масовій сві­до­мості «на­ци­стськи­ми ко­ла­борантами» — від­повід­но до пані­вно­го істори­чно­го мі­фу про них, напи­сано­го пере­мо­ж­ця­ми. Саме совє­тська версія істори­чних подій утверди­ла­ся по­всюди як «зага­льнові­до­ма» і навіть «науково доведена» істи­на. Бандері­вці, дарма що від 1941 року вою­вали і з на­ци­стами, і з советами, бу­ли то­та­льно ском­проментовані анти­украї­нською пропага­ндою як гі­тле­рі­вські посі­паки, крово­же­рні уби­вці, втіле­н­ня всіх найгі­рших лю­дських, чи, рад­ше, нелю­дських рис. Сло­во «бандера» стало в совє­тській ново­мові чи­мось на зразок кри­мінально­го звину­ва­че­н­ня про­ти ко­ж­но­го незруси­фі­ковано­го, незсовє­ти­зовано­го украї­нця — при­близно так само, як напів­кри­мінальне оскарже­н­ня «сіоніст» вживали до ко­ж­но­го не до кі­нця зсовє­ти­зовано­го єврея.

Советам вдало­ся дис­креди­тувати сло­во «на­ціоналіст» до та­кої мі­ри, що навіть по двад­ця­ти роках незале­ж­ності ли­ше кі­лька від­со­тків респондентів у зага­льнона­ціональних опи­тува­н­нях зі­знавали­ся в при­хи­льності до на­ціоналі­сти­чної ідео­ло­гії чи в го­товості го­ло­сувати за канди­дата, що окреслює се­бе «на­ціоналі­стом». З ці­єї ж при­чи­ни не увінча­ли­ся успі­хом спроби деяких емі­грантських груп від­нови­ти в Украї­ні довоєн­ну Орга­ніза­цію Украї­нських На­ціоналі­стів і, взага­лі, від­роди­ти бандері­вську тради­цію інте­грально­го на­ціоналі­зму. Усі ці старі-нові орга­ніза­ції так і ли­ши­ли­ся маргінальни­ми, яки­ми мані­пу­лю­вали рад­ше російські та украї­нські спец­слу­жби, аніж га­дані заоке­анські спонсори.

І все ж зали­шаю­ться не до кі­нця зроз­уміли­ми два пи­та­н­ня. По-перше — як і чо­му ни­зька популя­рність бандері­всько­го інте­грально­го на­ціоналі­зму в сьо­годні­шній Украї­ні по­єд­ну­є­ться з досить ви­сокою популя­рністю само­го Бандери та пов’язано­го з йо­го ім’ям парти­зансько­го ру­ху (принаймні в захі­дній ча­сти­ні краї­ни)? І по-друге — як

1 ... 6 7 8 ... 47
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук"