Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Селище, Міхал Шмеляк 📚 - Українською

Читати книгу - "Селище, Міхал Шмеляк"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Селище" автора Міхал Шмеляк. Жанр книги: 💙 Детективи / 💙 Бойовики. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 8 9 10 ... 71
Перейти на сторінку:
накрившись ковдрою, яку колись тому приніс сюди Пшемек.

– Мені більше ніколи не буде холодно, – відповіла вона голосом, який заміняв мені усе, що я міг чути у світі.

– Ти чула таку пісеньку по радіо? – запитав я. – Про те, щоб сісти в будь-який потяг і не турбуватися про свій багаж чи квиток. Спостерігаючи, як усе залишається позаду.

– Ну, її весь час крутять! Це ж хіт!

– Я б теж цього хотів

– Покинути селище?

– Так.

– Я теж, – сказала Аліція, і ангельські хори заспівали в моїй голові. – Дядько з Варшави говорить, щоб я до нього приїхала. Він лікар і каже, щоб я швидше закінчувала курси медсестер, і якщо я хочу вчитися, він допоможе мені з навчанням в медичному інституті.

– Ти стала б лікарем?

– Я хотіла б допомагати людям, особливо дітям.

Я не відповідав, молодший брат Аліції помер кілька років тому посеред зими від запалення легенів. Лікар не доїхав з міста, бо на кілька днів селище засипало снігом.

– Прекрасна мрія, – сказав я через деякий час. – Ти будеш чудовим лікарем, найкращим.

– Ти так вважаєш?

– Ясно.

– А ким би ти хотів стати в такому великому місті?

– Міліціонером, – відповів я без вагань і сам здивувався. Вчора я б про це не подумав, але, мабуть, на це вплинув візит мого дядька. Помацав у кишені, ніж на місці.

– Ти б ловив злочинців, я б лікувала дітей, – сказала Аліція мрійливим голосом. – У великому місті. Ми б ходили в кіно, театр, можливо, в оперу. Я ніколи не була в опері.

– Там можна все робити, – погодився я.

– Тоді давай поїдемо звідси, – сказала вона, і в цій пропозиції не було жодної мрійливості, а лише твердість.

– Так. Там є майбутнє, - відповів на це я.

І там немає ніяких демонів, що виють ночами, додав я подумки. У цьому я був впевнений.

 

РОЗДІЛ 6

От колись були свята

Рік 2023

 

Серце почало сильніше битися в грудях, і тому Ян Ришь не любив кави. Йому подобався її смак, але він був надзвичайно чутливий до кофеїну, який навіть у невеликих кількостях викликав у нього аритмію. Більш того, він дуже рано зрозумів, що сприйнятливий до всього поганого. Коли він почав курити сигарети, він припалював одну від другої, і швидко почалися проблеми з диханням, тому він кинув ту заразу, а це було не так легко в 1970-х, тому що тоді люди палили всюди, навіть в урядових приміщеннях, що сьогодні було б немислимо. Кожен ресторан був заповнений синьою хмарою їдкого диму, і для некурця навіть піти кудись швидко пообідати було випробуванням.

Він також дуже полюбив горілку і став непитущим навіть швидше, ніж кинув палити. Найстрашніше, що горілка йому просто подобалася, а коли йому запропонували віскі, він ледь не збожеволів від захвату. Протверезіння, як у метафоричному, так і в дуже повсякденному значенні, прийшло після однієї фатальної ночі, коли він прокинувся в чужій квартирі, без штанів, з дамою дуже сумнівного походження та краси поруч і зовсім без грошей. Без жалю та докорів сумління він взяв перші ж штани з шафи господаря, якого навіть не зміг встановити, вийшов із квартири і більше ніколи не торкався келишка. Ришь дозволяв собі тільки пиво, тому що воно швидко насичувало його, і він не міг випити більше трьох келихів поспіль.

І ось так твердість і рішучість стали його візитною карткою, і всі його колеги чудово знали, що коли він вже щось вирішив, жодна сила не зверне його з обраного шляху. Частково це була вада, але завдяки ній він став поліцейським, який, хапаючись за якусь справу, йшов по трупах до цілі.

– То ваша родина жила там? – запитав вищий із поліцейських.

– Саме так, – підтвердив Ришь, намагаючись порахувати кількість ударів у грудній клітці.

– А через те, що вас перевели до Єлєньої Гури, ви вирішили провести Різдво саме у них? – запитав комісар Кшиштоф Подима.

– Але який це метод ви зараз застосовуєте? – з іронією в голосі запитав поліцейський на пенсії. – Докладне повторення навіть найдрібніших деталей в надії, що щось та висипеться?

– А є з чого? – відрізав нижчий із міліціонерів.

– Якщо ви йдете цим шляхом, ви, мабуть, так вважаєте.

Сто ударів за хвилину, за розрахунком. Це точно забагато для старого серця.

– Ні, – рішуче заперечив Подима. – У цій справі стільки недомовленостей, неточностей, обірваних і нез’ясованих ниток, що ми мусимо йти з самого початку, крок за кроком. Якби я мав повне досьє і комплект доказових матеріалів, ми могли б зосередитися лише на прогалинах і неточностях, але в поточній ситуації пан сам розуміє.

– Розумію.

– Тож ми можемо розраховувати на повну співпрацю?

– Щирість за щирість, чи не такою була наша угода? – запитав Ришь, не зводячи очей з молодших колег.

– Точно так, – швидко підтвердив Подима.

Розумний хлопець, коли говориш неправду, то роби це швидко, щоб повіка навіть не встигла здригнутися.

– Адам Антчак то був брат мого батька, – спокійно почав Ян Ришь. – Померлого батька, якщо говорити точніше, але це не має значення. Після смерті батьків я покинув селище, бо був змушений змінити своє оточення. Від них мені залишився невеликий спадок, а ще хороші оцінки і зразково складений іспит на атестат зрілості. У поїзді мене зупинив поліцейський, подумавши, що, можливо, я злодій, бо пика в мене в мене завжди була нецікава, але під кінець він купив мені пива і сказав, щоб з таким атестатом я йшов до поліції. Як виявилося, він читав лекції в Щитно, взяв мене з собою і так воно пішло. Я був молодий, дурний, і дав себе вмовити. А може, воно й добре?

– Вам не подобалася та робота? – запитав Сукєнник.

– Чи є хтось, кому вона б подобалася? – відповів Ришь запитанням. – Тоді королював серіал "07, відкликнись"[6], і багато молоді пішло до міліції, всі хотіли бути такими, як Боревич. Ганяти бандитів новеньким "полонезом", бити по пиках на дансингах, пити хороший алкоголь. Потім виявилося, що вони за злодіями вони ганяються на власних двох, замість дансингів відвідують притони, а віскі бачать, як вилучають контрабанду, бо на те, що з "Певексу"[7] дозволити собі не могли. Чари лопнули.

– І у пана теж?

– Я йшов туди без очікувань, тож не розчарувався, і виявилося,

1 ... 8 9 10 ... 71
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Селище, Міхал Шмеляк», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Селище, Міхал Шмеляк"