Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Лихі люди, Панас Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Лихі люди, Панас Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лихі люди" автора Панас Мирний. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 8 9 10 ... 21
Перейти на сторінку:
мене  витяг  люльку?

— Я спав, — одказав Петрусь.

Жук  устав;  витяг  скриньку з-під кроваті; вийняв запасний  тютюн.

— Ну, з чого  ж я тепер  покурю?.. — безнадійно спитав сам  себе.  — От прокляті!

Вирвав шматочок паперу з книжки; обірвав рівненько; скрутив папіроску і, запаливши, знову  ліг на ліжко.

Сонце сідало;  стіни  потемніли; тілько  на сволоці бігали та стрибали парості західнього сонця; по  кутках  зовсім стемніло. Шестірний сидів  і дивився у вікно на  вулицю. Петрусь і Жук  лежали — мовчали. Жук  так немилосердно смалив папіроску, що вона аж шкварчала, а огонь  освічував його хмурий  вид; великі жмутки слини раз по раз вилітали з його рота і грузько  падали на долівку.  Петрусь слухав того шкварчання, лічив  сам собі, скілько раз плюне Жук.  Ось у хаті зразу почервоніло; ясні  коники на сволоці обернулися в рожеві  здорові плями і дедалі  блідніли та блідніли; хату окрили рожеві  померки. Цвіт їх помалу гас, крився темнотою; тіні бігали по хаті, ганялися одна за одною. Незабаром вони   зсунулися — зступились, — чорна темрява окрила хату. Постать Шестірного ворушилася проти вікна  — чорна і непривітна, як  тінь  павука-тарантула. Петруся зовсім  не видно було; а в Жука  несамовито шкварчала папіроса і освічувала його  гострі  очі.

— Чи  в хаті  є  хто, чи  чорт  має?  — крикнув Попенко, убігаючи в двері.  — Чого  ви  сидите поночі? Ану, братця, до ягід!

Він  черкнув сірничком — і  світ  осіяв   хату, зганяючи померки у глухі кутки, під стіл, стульці, кроваті.

— Чого  ви  зажурилися, носи повішали? Ну, кажу, до ягід!  Баришня,  братця, дала, — з  своїх  рук  білих  так  і всипала аж дві пригорщі! Ще  казала, щоб  приходив їсти, скілько схочу.

— Та тут, брат, біда! — чухаючи  потилицю, похвалився Жук.

— Яка  біда?

— Надзиратель був.

— Ну?

— Узяв  люльку  і тютюн.

— Як  же  він  дознався, що  є?  Хіба  на  видноті лежали?

— То ж то й є, коли  б на видноті клав  — жалю  не було. А то добре знаю: покурив, положив в кишеню та й ліг спати. Прокидаюсь — люлька вже  в руках  у надзирателя.

— Що  ж ти сказав?

— Що  сказав? збрехав! Сказав: не курю;  а в нас, кажу, є семінарист, — може, його...

— Нащо ж ти мене  вплутав?

— То  ж  то  й  є!  Я  тепер   сам  себе  лаю.  І  що  б  було, дурному, по правді  казати.

— То завтра  скажеш, чого  ж?

— Та завтра  скажу; а сьогодні мучить... Задумався.

— І кому яке діло було виймати люльку з кишені?! — знову він  скрикнув гірко.

— Та ну! Годі! Іди  до ягід, — казав  Попенко, глитаючи ягоди, як  індик зерно.

Жук  підійшов. Узяв  трохи  в жменю і почав  жувати.

— А  тобі  дати?   —  повертаючись  до  Петра,  спитав Попенко. — На! ягоди  добрі. — І він кинув півжмені на постелю.  — А ти, Шестірний? Іди  й ти, проквасиш душу.

Шестірний мов  не чув; сидів  і дивився в вікно.

— Його   не  займай тепер... Бач, як  задумався. Високо щось, певне, думає! — І Жук  плюнув.

— Уже  ж  не  про  крадіжку ягід,  — процідив Шестірний.

— Не  про  ягоди, то про  люльки, — уколов  Жук.

Стихло. Трохи згодом  постать Шестірного заколихалася; почувся глухий  плач, котрий дедалі  все  дужчав-піднімався.

— Я не знаю, чого ти на мене  наскіпався, — крізь сльози мовив Шестірний: — я буду інспекторові жалітися, їй-богу, буду! У його узяли  люльку, а він звертає, що я винуватий... Я буду прохати, щоб  мене  перевели з кватирі...

— І жалійся, і проси... Чого  ж? Доводь уже до краю! — грізно скрикнув Жук.

— Сами нічого  не роблять — тілько  сплять та лежать, та курять... Урока за ними  не можна  вивчити, — такий гармидер та колотнечу зведуть... Боже  мій! Боже  мій! — розлягався Шестірний. І  плач  його, одинокий плач, слався тонким заводом по хаті.

Його  ніхто не втішав; тепле слово  привіту  не виривалося з уст його  товариства. Жук  якось глухо процідив: «Бач, як невинуваті розлягаються!» І глухе те слово  задавило жаль у кожному серці... Ніч  своїми чорними очима заглядала у вікно освіченої хати  і кожному нашіптувала чорні  думки.

Заколихалася жовта пляма перед очима Петра Федоровича, мов  згонила непривітні  тіні.  Вони   задрижали,  зникли... Знову світ...  знову  день... і пусто, і холодно у сірій  хаті! Петрусь лежить на  постелі, дожидає обідати товариства... Убіг  Попенко;  уплив   гордо   Шестірний;  не  чутно   було тілько   важкої ходи  Жукової. Жук  аж  надвечір вернувся. Ніхто  його  не  спитав — де він  був;  нікому і він  не  казав про  се.  Каптанок, заснований павутиною, та темне  лице казали, що  Жук  був десь  у глухому  місці.

— Де  ти, як  та  чортяка,  убрався в  павутиння? — не витерпів Попенко.

Жук  грізно глянув  через  плече  на спину каптана.

— Проклятий карцер! — промовив глухо і сів їсти.

Усі похилилися, похмурилися; одні білі зуби Шестірного, вискаряючись, блищали, як сніг, з темного кутка  хати... Заболіло у Петруся під серцем; здавило щось  за горло; він опустивсь на постелю...

На ясну жовту пляму  мов що дмухнуло, так вона  зникла зразу.  Нічні померки розлилися кругом.

Нешвидко Петро Федорович розкрив очі...

І знову  рожевим світом  глянуло на його  перевите залізними штабами вікно. Надворі розцвітав ранок. Знову кривоногий сторож уніс миску і кухоль  з водою. Знову умивання, снідання, до котрого не доторкалася Телепнева рука... То  був сухий  і блідний Петро Федорович, а то аж почорнів. Гаряча згага  попалила його  уста, — вони  були чорні; огонь  тривоги вилизав глибокі западини в щоках, — аж усмокталися вони  всередину; скули  і щелепи гостро повиставлялися з-під сухої  жовтої  шкури; одні  очі горіли болізним світом; білки  їх були  мутні, жовті, перевиті, мов павутиною, кривавими жилочками; зрачки тліли, як згасаюче  угілля.  Страшно було  глянути на  Петра Федоровича! Він  ледве-ледве на  ногах  держався. То  не  чоловік, а тінь чоловіча слонялася по хаті: їй не було покою на сьому світі, і не приймала її сира  земля!

Поснувавши по хаті, та тінь знову  лягла  — і в рожевому ранішньому світі знялися її чорні  думки; як голуби-вертуни, закрутилися вони  по  хаті;  як  сніг  у завірюху, заграли свого  веремія.

І  знову  йому  привиджується знайома хата  у великому місті.  І знову  він з своїми давніми товаришами. Все те перемінилося — підросло. Шестірний дивився уже паничем,

1 ... 8 9 10 ... 21
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лихі люди, Панас Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лихі люди, Панас Мирний"