Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман 📚 - Українською

Читати книгу - "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака" автора Річард Фейнман. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 93 94 95 ... 99
Перейти на сторінку:
щільність, тоді вода тримала людину на плаву. Температура води відповідала температурі тіла — 34,4, щось таке, — Лілі все вирахував. Жодного світла, звуків, температурних відчуттів — нічого! Зрідка тебе відносить убік, і ти торкаєшся стінок камери або з кришки впаде крапля конденсату — оце це й усі подразники.

Я провів із десяток сеансів сенсорної депривації десь по дві з половиною години кожен. У перший раз жодних галюцинацій не виникло, а коли я виліз із камери, Лілі познайомив мене з одним лікарем і той розповів про наркотичну речовину під назвою кетамін, його використовують для анестезії. Мене завжди цікавило, що відбувається з людиною, коли вона засинає або непритомніє, вони показали мені медичну інструкцію, яка йде в комплекті із цим препаратом, і дали одну десяту стандартної дози.



Від кетаміну в мене виникло дивне відчуття, я так і не зміг у ньому розібратися. Наприклад, щось відбулося з моїм зором: я відчув, що не можу чітко бачити. Але якщо докласти зусилля і вдивлятися, то все було в порядку. Відчуття було таке, що мені й не хочеться на щось дивитися, щось робити, що я в якійсь задумі, але якщо вдивитися, сконцентруватися, то все, принаймні на якийсь час, поверталося в норму. Я взяв у руки якусь книжку з органічної хімії, подивився на таблицю складних елементів і, як не дивно, зміг її прочитати.



Я робив усякі інші речі: наприклад, розводив руки і потім зводив так, щоб пальці зустрілися, — хотів подивитися, вийде чи ні. І хоч у мене було відчуття повної дезорієнтації і фізичної неспроможності, я так і не виявив чогось такого, чого не міг зробити.



Як я вже казав, на перший раз жодних галюцинацій у мене не виникло, на другий теж. Але Лілі були дуже цікавими людьми, мені подобалося з ними спілкуватися. Вони часто пригощали мене обідом, всяке таке, і розмови йшли вже на іншому рівні, не про вплив фотонів кольорового світла на гомо сапієнсів. Я побачив, що інших людей камера сенсорної депривації лякає, але мені здалося, що це просто цікавий винахід, та й усе. Я не боявся, бо розумів, що це таке: ванна з англійською сіллю.



Коли я був у Лілі втретє, до них зайшов чоловік, якого звали Баба Рам Дас (я познайомився там з багатьма цікавими людьми). Він викладав у Гарварді, якийсь час пожив в Індії і написав популярну книжку «Будь тут і зараз». Баба розповів, що індійський гуру пояснив йому, як вийти на «позатілесний досвід» (цю фразу я часто бачив на дошці оголошень у студії Лілі): треба сконцентруватися на диханні, відчути, як повітря входить і виходить із ніздрів.



Я вирішив, що заради галюцинацій треба спробувати все, і заліз у камеру. На якомусь етапі гри я раптом зрозумів — це важко пояснити, — що моє єство на сантиметр-другий зсунулося вбік. Іншими словами, дихання, вдих—видих, вдих—видих, відбувалося десь не в центрі: моє «я» зсунулося трошки вбік.



Я подумав: «А де розташоване моє “я”? Усі вважають центром свідомості мозок, але звідки вони це знають?». Я читав, що до епохи психологічних досліджень це не вважалося очевидним. Давні греки, наприклад, вважали, що свідомість живе в печінці. От я й подумав: «А може, ми просто з дитинства звикаємо думати, що “я” живе в голові, — діти бачать, як дорослі чухають голову й кажуть: “Дай подумати”. А значить ідея, що “я” живе там, за очима, — умовність». Мені спало на думку спробувати зсунути своє «я» на сантиметр-другий в інший бік — і це стало початком галюцинацій.



Я попрактикувався і невдовзі міг «проводити» своє «я» через шию у груди. Коли з кришки на плече падала крапля конденсату, я відчував, що вона влучила трохи вище того місця, де перебуває «я». Правда, при кожному такому ударі я трохи здригався і «я» моментально поверталося через шию на звичне місце. Тоді я знову старався його пересунути. Спершу це давалося мені непросто, але поступово я освоївся і міг провести своє «я» аж до паху, але далі цього діло не йшло.



На наступному сеансі я вирішив, що раз можу транспортувати своє «я» в пах, то треба спробувати «вийти з тіла». І навчився «сидіти збоку». Це важко пояснити, я рухав руками у воді, і хоч не міг їх бачити, знав, що вони тут. Але, на відміну від реального життя, руки звисали не з обох боків тіла, а з одного! Обидві руки. З одного боку. Тактильні відчуття і все інше було в повній нормі, тільки моє «я» було десь збоку і «спостерігало».



Після цього сеансу я майже завжди відчував галюцинації і «виходив із тіла» все далі і далі. Ворушачи руками, я сприймав їх як своєрідні пристрої — ніби вони були не з плоті, а з механічних деталей. Але здатність відчувати нікуди не поділася. Відчуття не втрачали зв’язку з рухами, тільки я ніби відчував себе збоку — «ось він». Зрештою «я» навчилося навіть виходити з кімнати і блукати в місцях, де я бував раніше.



Я отримав позатілесний досвід різного роду. Якось, наприклад, я «бачив» власну потилицю, на якій лежать мої долоні. Бачив, як ворушу пальцями, але між пальцями проглядало синє небо.



Звісно, це була галюцинація, а не реальність. Суть у тому, що «пальці рухалися» саме так, як я уявляв. Робота уяви узгоджувалася з тим, що я відчував і робив, — схоже на те, як прокидаєшся вранці і спросоння торкаєшся якої-небудь речі (ще не усвідомлюючи, що це таке), аж раптом тобі стає ясно, що це за річ. Отак і уява складала картинку, тільки що незвичну — у тому сенсі, що люди зазвичай уявляють своє «я» в голові, а не біля неї.



Під час сеансів мені не давала спокою одна думка: а раптом у мене не галюцинації, а я просто заснув і бачу сон? Я вже експериментував зі снами, і хотілося чогось новенького. Сенсу переживати не було, але коли в тебе галюцинації і всяке таке, то голова не дуже варить і ти змушуєш її робити всяку дурню, наприклад, перевіряти, чи ти не спиш. Тож я постійно перевіряв, чи не сплю: руки я зазвичай складав на потилиці і потирав один великий палець об інший. Звісно, мені і це могло снитися, але ні: я знав, що все насправді.



Спочатку я був

1 ... 93 94 95 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман"