Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко 📚 - Українською

Читати книгу - "Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Шляхом бурхливим" автора Григорій Олександрович Бабенко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 96 97 98 ... 142
Перейти на сторінку:
ухопили його за руки.

– Це він присягавсь Табіті! Це через нього став хворий цар! – кричав Вовк.

– Що він верзе? – майже не розуміючи, що скоїлось, спокійно сказав Таргітай і відштовхнув од себе ворожбитів.

Скити заревли й захвилювались. Кожний із них радий був, що не на нього показав Вовк, і страх перед ворожбитами перетворився на ненависть до Таргітая.

– Смерть йому! – крикнув Вовк.

– Смерть йому! Смерть! – як звірі, заревли скити.

«Що таке? – думав Таргітай. – Кому смерть, за що смерть?»

Але раптом, як блискавка, промайнуло йому в мозку: це на нього показав Вовк, значить, смерть йому, Таргітаєві.

Він добре знав і бачив уже, що було з тими, хто неправдиво присягався Табіті.

– Ти брешеш, Вовче! Я ніколи неправдиво не присягавсь Табі-ті! – гордо сказав він.

– Ти сам брешеш. Кажи кому іншому, а не мені. В твоїх очах я бачу гнівне лице зневаженої богині. Смерть йому, сколоти.

– Смерть йому! – гукали скити.

Ворожбити, яких було багато серед натовпу, кричали дужче за всіх і підмовляли скитів негайно зарубати Таргітая. Скити не домагались доказів безневинности Таргітая. Вовк бачив в очах його розгніване лице Табіті, і цього було досить; але батько Таргітаїв Аксай подививсь на цю справу інакше.

– Геть! – одігнав він ворожбитів, що знову ухопились були за Таргітая.

Ворожбити загарчали й одійшли, як собаки, яким із пащі вирвали шматок м’яса.

– Слухай, Вовче! – жорстоко звернувсь Акай до ворожбита. – Ти дуже швидко хочеш позбавитись Таргітая. Можна подумати, що ти, стара людина, не знаєш звичаїв сколотських. Не жартуй з вогнем, Вовче!

Вовк блиснув очима й нахилив голову: це була правда, але він думав, що, поки згадано буде про стародавні звичаї сколотські, діло буде зроблено, і юрба скитів розірве Таргітая.

– Сколоти! – гукнув Аксай. – Наші ворожбити показали, що неправдиво присягавсь Таргітай. Хай так! Але це, може, правда, а може, й брехня. Треба запитати ворожбитів інших, хай поворожать вони ще. І коли винний Таргітай – смерть йому, хоч син він мені. Коли ж вони скажуть, що Таргітай не винуватий – горе нашим ворожбитам! Такий стародавній звичай сколотський! Так робили наші діди й батьки! Хай же буде зроблено за стародавніми звичаями ско-лотськими й цього разу!

– Хай буде зроблено за звичаями сколотськими! – заревли скити.

Ще хвилину тому їм здавалось, що правий був Вовк, тепер вони вже бачили, що правий був Аксай, що треба посилати по ворожбитів сусідньої округи, і ті вже довідаються, чи присягавсь Табіті Таргітай, чи ні. Яка розумна людина Аксай!

Дужче за всіх кричали тепер Рудий і Торбасай, та й греки не шкодували голосу.

Як це часто буває, в цей час зовсім забуто про того, через кого зняли цю бучу. Вовкове ворожіння, розшукування винуватого, через якого захорів цар, жах скитів перед тим, що на кожного з них міг показати ворожбит – усе це усунуло царя з пам’яти скитів, але Вовк, добре розуміючи, що справа повертає не на добре для нього, нагадав про царя скитам.

– Треба запитати царя! Що скаже цар! – голосно сказав він.

Думка про царя вмить зароїлась у мозку скитів: і справді, як бо без царя? Треба запитати царя! Яка розумна людина Вовк!

– Треба запитати царя! – гукнув хтось, і ввесь натовп скитів як одна людина заревів: – Треба запитати царя!

Рудий і Торбасай теж кричали, що треба запитати царя, бо вони були також розумні, як і всі скити.

– Торбасаю! – смикнув Діодор скита, коли той продерся через натовп до греків.

Торбасай зупинивсь.

– Чого тобі, старий?

– Ну чого ти ревеш, як віл? Чи ти хочеш, щоб твоєму побратимові якнайшвидше стяли голову?

– Ні, я не хочу цього.

– Так чого ж ти дереш пельку? А що, як цар скаже, щоб Таргітая скарали одразу?

Торбасай не подумав про це. Він кричав через те, що всі кричали, і думав, що цим він допоможе Таргітаєві.

– Добре допоможеш, як цар звелить одразу стяти голову Таргітаєві!

Торбасай почухав потилицю й не знав, що робити. Аксай, Вовк і ще кілька скитів зайшли в шатро до царя.

– Скажи, Діодоре, як ти думаєш, за що цей поганець Вовк виказав на Таргітая? Я думав, що він покаже на мене, – сказав Олександер.

– Я думаю, що він коли-небудь згадає й про тебе, Олександре, коли йому вдасться занапастити Таргітая. А на Таргітая, мені здається, він виказав через те, що той чоловік, якого вбив Таргітай, був сармат або близький його родич, або, може, і син, бо на мій погляд, та й Калікрат помітив це, убитий дуже скидавсь на ворожбита.

Через кілька хвилин Аксай вийшов із шатра і сказав скитам, що цар звелів покликати інших ворожбитів і вирішити діло за стародавніми сколотськими звичаями. Скити розійшлись, і греки пішли додому.

ХАРСУН

Цей день минув, а другого дня увечері приїхали два ворожбити з сусідньої округи. Було вже пізно, і ворожіння відкладено до наступного дня. Один із ворожбитів був той, якого вигнав цар із свого таборища, коли з’явивсь Вовк. Другий був приятель Діодорові, Хар-сун, який колись сказав йому, як чарувати гадюк баранячим лоєм.

Він тепер сидить коло намету греків, п’яний від мілетського вина, яким частує його Діодор, і шепочеться з кухарем. Калікрат лежить коло багаття, підперши обома руками голову, дивиться на огонь, на ворожбита й не може зрозуміти, чого панькається з ворожбитом кухар.

Олександра нема вдома: він коло царського шатра; здається, жоден скит не бажав так, щоб скоріш видужав цар, як бажав цього грек: видужавши, цар дасть охорону й відпустить греків із невільниками додому.

Калікрат прислухався до розмови Діодора з ворожбитом, але вони балакають по-скитському, а Калікрат не розуміє скитської мови. Він бачить тільки, що говорить кухар, а ворожбит киває головою й радісно поблискує очима.

Ворожбит одягнутий у шкуратяне вбрання, хоч зовсім тепло, навіть жарко, на голові в нього гостроверхий шлик, а з-під шлика вибиваються жовті патли. Він ухопив за хвіст і голову великого лобана, рве й шматує рибу міцними білими зубами і випльовує луску й шкуру риб’ячу собі на коліна.

Калікратові остогидів степ і скити і їхні криваві звичаї. Він радий був би піти додому пішки. Йому здається, що він уже ніколи не вибереться з цього таборища, де ріжуть людей, як худобу, де навіть такі сміливі й значні люди, як Таргітай, не можуть сподіватися, що будуть живі завтра. Йому дуже жалко Таргітая. Він думає про те,

1 ... 96 97 98 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко"