Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дівчинка на кулі 📚 - Українською

Читати книгу - "Дівчинка на кулі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дівчинка на кулі" автора Ольга Слоньовська. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 98 99 100 ... 139
Перейти на сторінку:
що ми з ним їхали в одному купе!

А в усіх мною прочитаних книжках, у переглянутих фільмах радянські начальники, та що там начальники — прості комсомольці, поставали взірцями чесності і порядності. В Ірпіні ж запінений молодик відкрито хамив жінці, авторці таких віршів! А наш шкільний секретар комсомольської організації в неділю, на самий Великдень, примусив усі старші класи збирати металолом. Сам же в новому костюмі й лакованих туфлях контролював, як піонервожата важила залізо, час від часу прикрикуючи, щоб записувала менше, ніж показує вага, бо ми зносимо суцільну іржу, й похитувався, перевалюючись з носка на п'ятку, з носка на п'ятку. А як зневажливо — наче поміщик за кріпаками — спостерігав за нашою роботою, за тим, що ми всі обмастилися, немов поросята, а на вулиці — люди в святковому: празник!

У Володимира Романовича кілька місяців тому мало не зробили обшуку! А як зневажав нашого вчителя ситий п'яндига у вагоні: «пєдахох!», «на кавєр визаву!», «как вош к нахтю…»! Як боялися цього хама й начальник поїзда, і провідники! І вже стовідсотково розумію: нічогісінько не буде «обехаесесникові», хоч і брав, бере й братиме хабарі, про що на п'яну голову сам же й вибовкав! Його, його треба судити, а не львівських журналістів і бібліотекарів! Але ж не судитимуть!.. І ще: усі бояться. Навіть Таїсія Владиславівна, котра під гітару співала хуліганських пісень.

А чому в нашій шкільній бібліотеці не можна знайти таких поезій, які я переписала із зошита Ларисиної вчительки? Чому в газетах друкують лише однакові, як близнята, віршики про мир, Леніна й партію? Тому, що має право на друк тільки «партійна література»? Он навіть шмаркатий семикласник Борька Маслов переконаний, що саме так має бути, що його брехливе оповіданнячко варте більшого, ніж твір того хлопчини з інтернату, бо там нема образів комуністів і нічого не сказано про щасливе радянське дитинство!

Що мене чекає, коли після закінчення школи вступити так і не вдасться? Колгосп? Цегельний завод? Плодово-овочева фабрика? Та ні, дядько Данило мені допоможе… Стоп! Ще три місяці тому я не бажала ніякої допомоги, соромилася будь-яких блатів! Яка ганьба: тепер — згідна? А якщо всі місця в інститутах і університетах уже зайняті? Вірка-Шкірка якось прохопилася, що домовлятися треба було рік наперед. Ще й Золота медаль гавкнула, хоч усі роки навчання я була першою ученицею в нашому класі! Зате Вовочка, Ліліана й Віра — гарантовані медалісти, хоча в олімпіадах жодного разу участі не брали. Найважчі домашні задачі та вправи в мене постійно списували. Винна тільки оскаженіла донощиця Шім-Вішім, яка вліпила мені «четвірку» з геометрії за перше півріччя? Ні! Її явно занижена оцінка — лише хитро підтасована причина того, чому в мене не буде шкільної відзнаки. А я ще рік тому читала роман «Золота медаль» Олеся Донченка й наївно вірила, що таку нагороду дають лише гідним, тим, що справді в школі вчаться найкраще! Правда, Урюк мені вже двічі обіцяла, що в атестат мені виставлять тільки те, що я чесно заслужила. Навіщо мені її «круглі п’ятірки»? Нема медалі — нема про що й говорити.

Та Урюк мала протилежну думку. Спочатку вона червоніла при зустрічах зі мною, ховала очі, коли я з нею віталася. Люди по-різному переживають докори сумління, по-різному ведуть себе, навіть притлумивши власну совість. Коли ж я повернулася зі злету юних письменників, мій диплом про перше місце тріумфально показували всій школі під час урочистої лінійки — й несподівано мене навіть нагородили поїздкою в Ленінград. З десятого класу в місто на Неві не брали взагалі нікого: остання чверть, які пропуски? Їхали відмінники й переможці шкільних і вище олімпіад сьомого, восьмого й дев’ятого класів, а всіх екскурсантів з нашого містечка назбирався цілий вагон.

— А як же контрольні роботи? — спитала я в Урюк. — Я не встигну повернутися до п’ятнадцятого травня. Почнуться письмові зрізи знань! Без них до випускних екзаменів мене ніхто не допустить!

— Контрольні у ліс не втечуть. Приїдеш — напишеш їх на додаткових заняттях. Директор про це вже розпорядився. Усі вчителі погодилися. Збирайся в Ленінград — не пошкодуєш! Ти ж, напевно, там ніколи й не була! Райком комсомолу оплачує проїзд, добові, ночівлю, харчування. У готелі замовлено місця, до ваших послуг — найкращі ленінградські екскурсоводи. Я наполягла, щоб їхала саме ти! І не думай, що твоя Золота медаль зрізана мною особисто. Є обставини, які сильніші від моєї волі. Та й що тобі дала б та медаль, той шматочок консервної бляшанки? Одна назва: «золота» — золото біля неї й не лежало. Мацюпусінькі переваги в медалістів можливі тільки тоді, коли при вступі відзначений медаллю набирає однакову кількість балів з тим, хто медалі не має. А ти замість медалі представиш диплом про перше місце на олімпіаді з української мови й літератури, а тепер — додаси до своїх вступних документів ще й диплом про блискучу перемогу серед учасників злету юних письменників. Вступиш без медалі! Я буду чекати тебе в останній тиждень серпня в нашій школі. Побачиш: ти станеш студенткою! Приходь наприкінці літа, тоді поговоримо про все, чого тепер я тобі розповідати не маю права! Й обов’язково їдь у Ленінград! Ти заслужила.

Та крім оптимістичних запевнянь завучки, була ще одна дуже важлива річ: а чи дозволить мені їхати в Ленінград мама? Відпустити мене на творчий зліт юних письменників я її ледве вмолила. Правда, гроші за квитки мені вчора повернули й у касі міськвно навіть виплатили добові. Але ж на поїздку в Ленінград, мабуть, теж треба чималенької суми, а її вже навряд чи повернуть.

XIX

І все-таки я в Ленінград їду! Витрачатися на квиток не треба — проїзд оплачено міськкомом комсомолу. До того ж суттєві добові за поїздку до Києва пом’якшили мамине серце. Вона тільки попередила, що з Ленінграда мені доведеться привезти чимало дефіцитних продуктів, які, виявляється, там вільно продаються — завідуюча дитсадком тиждень тому привезла три сумки — ледве з вокзалу доперла! — ковбаси, масла, майонезу й маринованого зеленого горошку.

Боже, та я ладна привезти хоч крейсер «Аврора» — лиш би дозволили їхати! Тож співаю й перу, співаю й прасую, співаю й приводжу до пуття

1 ... 98 99 100 ... 139
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дівчинка на кулі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дівчинка на кулі"