Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Дорогою ціною, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Дорогою ціною, Коцюбинський"

273
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дорогою ціною" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 10 11 12 ... 18
Перейти на сторінку:
Зга­ду­ва­лись йо­му дав­нi за­мi­ри, вiн ду­мав про те, чо­го йшов сю­ди, у Ту­реч­чи­ну, че­рез вi­що по­ки­нув рiд­не се­ло й дi­ду­ся. Як­то те­пер жи­вуть дi­дусь, чи жи­вi й здо­ро­вi? Чи зга­ду­ють

Остапа? От ко­ли б во­ни прий­шли й по­ди­ви­лись на сво­го вну­ка, пiдст­ре­ле­но­го, зне­си­ле­но­го, по­ки­ну­то­го в ко­ми­шах на обiд вов­кам та во­ро­нам.


Йому все щось верз­ло­ся, i в ма­яч­нi вiн кли­кав дi­ду­ся. Дi­дусь при­хо­див. Ти­хо й не­по­мiт­но ви­ла­зив вiн iз ко­ми­шiв i ста­вав над Ос­та­пом, згор­нув­ши ру­ки.


- Тебе зра­не­но, син­ку, чи не з ля­ха­ми бив­ся?


- Нi, дi­ду­сю, то ме­не мос­каль встре­лив, як я кор­дон пе­ре­хо­див.


- А де ж твої брат­чи­ки, сi­чо­ви­ки ду­най­ськi, що ти сам ле­жиш по­мiж оче­ре­том?


- Е, дi­ду­сю, ви ду­маєте, що ще й до­сi там Сiч є? Нi, не­ма, дi­ду­сю, вже Сi­чi… Бу­ла, та за­гу­ла… Ви­вiв Глад­кий, мо­же чу­ли, то­ва­рист­во на озiвськi сте­пи, по­ки­нув тур­ка…


- Що ж ти ро­би­ти­меш, син­ку, на чу­жiй сто­ро­нi?


- Як жи­вий бу­ду, зем­лю ора­ти­му, ри­бальством жи­ти­му… все ж кра­ще на во­лi, нiж пiд па­ном… Там iще ли­ши­лись на­шi лю­ди, дi­ду­сю… пiд тур­ком…


Остап вiв бе­сi­ду з дi­ду­сем - i дi­дусь по­тi­шав йо­го, да­вав ра­ди, роз­ка­зу­вав про ко­лишнє й про те, що дiється у се­лi те­пер. Як тiльки Ос­тап розп­лю­щу­вав очi, дi­дусь хо­вавсь у ко­ми­шi, але до­во­лi бу­ло зап­лю­щи­ти їх, як дi­дусь знов з'я­в­лявсь i слу­хав при­го­ди Ос­та­по­вi або опо­вi­дав про се­бе.


Надвечiр Ос­тап по­чав тур­бу­ва­ти­ся: де дi­ла­ся Со­ло­мiя, що її не­ма до­сi? Чом во­на не при­хо­дить? Ад­же во­на знає, що йо­му труд­но й по­во­рух­ну­ти­ся, що вiн не го­ден сам ви­до­бу­ти­ся з сих нет­рiв.


А мо­же, во­на йо­го по­ки­ну­ла?.. "Со­ло­мiє… Со­ло­мiє…" - сто­г­нав хво­рий, та сто­гiн йо­го заг­лу­шав­ся шу­мом плав­нiв.


Вночi ста­ло йо­му гiр­ше. Про­пас­ни­ця тi­па­ла ним, га­ряч­ка па­ли­ла вог­нем, а в гру­дях так ко­ло­ло, що вiн на пре­ве­ли­ку си­лу дiс­та­вав со­бi во­ду. Вiн хо­тiв каш­ля­ти i не мiг од бо­лю. А Со­ло­мiя не при­хо­ди­ла. Ос­тап не спав, а лиш ча­сом, на кi­ль­ка хви­лин, за­па­дав у не­тя­му. Нiч тяг­лась дов­го, без­ко­неч­но, як смерть… А Со­ло­мiї не бу­ло… Де ж во­на, що з нею? - Ос­тап ну­див­ся.


Удосвiта Ос­тап по­чув, що ко­ло нього жи­ва iс­то­та.


- Ти, Со­ло­мiє? - пос­пи­тав вiн i одк­рив очi. "Чи во­на жар­тує, що пе­ре­ки­ну­лась со­ба­кою?" - по­ду­мав вiн i тро­хи оп­ри­том­нiв.


Проти нього сто­яв не пес, а вовк. Ве­ли­кий, сi­рий, за­бов­та­ний, з га­ря­чи­ми й го­лод­ни­ми очи­ма. Вiн нас­то­ро­шив ву­ха й прос­тяг до Ос­та­па мор­ду, мiр­ку­ючи, чи без­печ­но йо­му на­па­да­ти, чи нi. Ос­тап ле­жав без­бо­рон­ний i ди­вивсь на во­в­ка. Вiн доб­ре ба­чив тро­хи кри­вий, гли­бо­кий i зас­ли­не­ний рот вов­ка, зак­рут­ки шерс­тi на йо­го гру­дях й мiц­нi за­мо­че­нi ла­би.


Звiр сто­яв не­ру­хо­мо, вреш­тi пе­рес­та­вив од­ну ла­бу, да­лi дру­гу i трош­ки при­су­нув­ся до Ос­та­па.


Остап за­черп­нув при­горш­нею во­ди i бриз­нув на вов­ка. Бриз­ки до­ле­тi­ли до йо­го мор­ди, кiлька з них впа­ло на неї. Вовк вис­ка­лив зу­би i осiв на зад­нi ла­би, але не од­хо­див.


Остап знов пок­ро­пив йо­го во­дою. Вовк клац­нув зу­ба­ми i блим­нув очи­ма. Вiн був нев­до­во­ле­ний. По­си­дiв­ши тро­хи й не зво­дя­чи очей з Ос­та­па, вiн рап­том ви­тяг шию, по­дав­ся на­пе­ред i так жа­лiб­но за­вив, що Ос­та­по­вi аж мо­роз пi­шов по­за шкi­ру. Вив вiн дов­го, на кiлька нот, iз ве­ли­ким сма­ком, з зап­лю­ще­ни­ми очи­ма. Вреш­тi за­мовк, по­си­дiв тро­хи i наб­ли­зив­ся до Ос­та­па. Єди­ним оруж­жям Ос­та­па бу­ла во­да, i вiн од ча­су до ча­су об­ли­вав нею вов­ка, не до­пус­ка­ючи до се­бе. Вовк вреш­тi ску­чив. Вiн кiлька раз сер­ди­то, з за­пек­лiс­тю клац­нув на Ос­та­па зу­ба­ми, крут­нувсь i щез у ко­ми­шах.


По сих од­вi­ди­нах Ос­тап по­чав ду­ма­ти про смерть. Прий­шла по­ра вми­ра­ти.


Чи жи­во­го, чи мерт­во­го, а та­ки з'їсть вовк або сто­чать хро­ба­ки у сих нет­рях. Чи не од­на­ко­во?


Остаповi зга­давсь Ко­ти­го­ро­шок. "Хi­ба я бо­юсь смер­тi? - чув вiн йо­го ца­пи­ний го­лос.Зро­ду-звi­ку… Пош­ли, гос­по­ди, хоч за­раз. Раз уми­ра­ти - не двi­чi… Умер - i край, бiльш не вста­неш…"


Остап теж не бо­яв­ся смер­тi. Йо­му тiльки хо­тi­лось пе­ред смер­тю по­ба­чи­ти Со­ло­мiю. Дi­ду­ся вiн ба­чив, той при­хо­див до нього, а Со­ло­мiї як не­ма, так не­ма… Десь заб­лу­ди­лась у плав­нях або вов­ки роз­дер­ли її. I Ос­та­по­вi ста­ло жал­ко Со­ло­мiї, страх як жал­ко. Во­на та­ка доб­ра, так ко­ха­ла йо­го, во­на пiш­ла за ним у да­ле­ку до­ро­гу, не по­жа­лу­ва­ла кiс своїх зад­ля нього; во­на дог­ля­да­ла йо­го, як рiд­на ма­ти, бу­ла вiр­на, як то­ва­риш. I са­ме те­пер, ко­ли во­ни здо­бу­ли со­бi во­лю i ма­ли в щас­тi й ра­дос­тi по­ча­ти но­ве жит­тя, при­хо­дить пбги­бель i, як ще­нят у рiч­цi, то­пить їх обох… То­пить… то­пить… то­пить…- спi­ва­ють йо­му вiд­хiд­ну ко­ми­шi з пра­во­го бо­ку.- По­ги­бель… ги­бель… ги­бель…- пiд­хоп­лює лi­ве кри­ло.


Остап ле­жав дов­го, без кiн­ця. Осiн­нiй день су­неться по­во­лi, сi­ре не­бо цi­дить блi­де свiт­ло.


Остаповi нуд­но. Вiн має та­ке вра­жен­ня, на­че че­кає пе­ре­во­зу… Ось-ось має пе­реп­ра­ви­ти­ся… ось-ось пе­реп­ра­вить­ся… i не мо­же, щось не пус­кає… "Ти­хо будьте, лю­ди, не ха­пай­те­ся…" - шеп­че дiд Ов­сiй, i па­ла­ють на не­бi вог­нi. Вог­нi па­ла­ють, роз­рос­та­ються, од них йде теп­ло i зог­рi­ває Ос­та­па, роз­па­лює йо­му кров. Га­ря­ча її хви­ля б'є до сер­ця, в го­ло­вi про­яс­нюється. Вiн не хо­че вми­ра­ти. Вiн хо­че жи­ти. Свiт та­кий крас­ний… Ос­тап iще мо­ло­дий, вiн не жив iще, не заз­нав усього… Йо­му ще хо­четься гля­ну­ти на сон­це, по­ба­чи­ти свiт бо­жий, лю­дей, об­ня­ти Со­ло­мiю… Вiн iще жи­вий, вiн не ле­жа­ти­ме тут ко­ло­дою, не жда­ти­ме, аж прий­де смерть… Ос­тап зсу­вається зi сво­го ло­жа i пов­зе. Йо­му бо­ля­че. Ну, та нi­чо­го, тер­пи, ко­за­че… Вiн бу­де пла­зу­ва­ти, чiп­ля­ти­меться не тiльки ру­ка­ми й но­га­ми, а й зу­ба­ми на­вiть, а та­ки ви­лi­зе з сих мо­ча­рiв, i Ос­тап пов­зе. Йо­му труд­но, кож­ну ку­пи­ну до­во­диться бра­ти з бою, в гру­дях ко­ле й спи­рає дух, но­ги важ­кi, як ко­лод­ки. Вiн спо­чи­ває, ом­лi­вав ча­сом, про­ки­дається i знов пов­зе на днi ко­ми­ше­во­го мо­ря. До сер­ця б'є га­ря­ча хви­ля; ди­ка, не­пе­ре­мож­на зга­га жит­тя па­лить усе­ре­ди­нi, спов­няє усю йо­го iс­то­ту… Рап­том вiн чує над со­бою: - Ос­та­пе! Ос­та­пе! Се ти? Жи­вий? Вiн знає, чий то го­лос: то вiр­на йо­го жiн­ка, то Со­ло­мiя зли­ну­ла з не­ба, щоб узя­ти йо­го до се­бе.


- То я, то я, сер­це моє…- об­зи­вається вiн до неї i чує, як во­на зво­дить йо­го, бе­ре на ру­ки, як ма­лу ди­ти­ну, i во­ни ле­тять обоє у ви­со­кос­тi, ген-ген до зо­ря­но­го не­ба… Йо­му так ра­дiс­но, так доб­ре­.





IV



Край би­то­го шля­ху, яким се­ля­ни над­ду­най­ських сiл їз­дять у Га­лац, за­хо­вав­ся

1 ... 10 11 12 ... 18
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дорогою ціною, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дорогою ціною, Коцюбинський"