Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Через кладку, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Через кладку, Ольга Кобилянська"

282
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Через кладку" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 111 112 113 ... 116
Перейти на сторінку:
заразом щоб і збагнути й настрій її душі. Однак вона, відгадавши мою думку, відвернулася від мене і з тим неначе відтягнула тепло своєї душі, котре показала, вступивши до мене.

Я зморщив чоло.


- Мамо, - сказав я, знеохочений, бо такий був я від смерті Нестора, - простіть, але я нині вас не розумію. Чи я вічно маю бути тим Богданом, котрого ви колись призвичаювали слухати виключно вас одну насліпо? Скажіть, що можу для вас вчинити, до чого потрібне вам сьогодні моє «фігурування», бо про таке, я догадуюся, тут, мабуть, розходиться і я, може й не виїжджаючи, вчиню це.


- Що тебе обходить причина мого виїзду, сину? - спитала й підсунула брови. - Мені, власне, треба твого «фігурування», а більше нічого. Навіть уст не потребуєш відчинити, - відповіла.


- Скажіть, о що вам, властиво, розходиться, - наставав я на своїм нетерпеливо,


- За годину сам дізнаєшся, - відповіла. Я піднявся й оперся долонею о стіл.


- Мамо, - обізвався я поважно. - Хоч і як я довіряю вашому тактові й вашій любові до мене, що не забажає нічого «неможливого» з тим фігуруванням від мене, однак ради мого становиська я мушу знати, де й чому маю я фігурувати. Чей же не схочете, щоб я компрометувався, - додав я, як перше, з нетерпеливістю.


Вона всміхнулася загадочно.


- Чи я хочу, щоб ти компрометувався? Ти, урядовець на вищім становиську, внук владики, їдеш у товаристві своєї матерi. Яка тут грозить компрометація? Йди, прошу, одягнись ї їдьмо! Шкода часу на пусту балаканку.


Я розсміявся. Хоч і як був я звик до самостійних вчинків з сторони моєї матері, однак чогось подібного я ще з нею не переживав.


- Одягнись елегантно, чорна одіж зайва, сину, - поучувала.


Ці слова доповнили мірку нетерпеливості. Я скипів.


- Мамо, що це за театр? Чи не Дорина рука бере в тім участь? Коли так, то я з місця не рушаюся. З Дориними помислами я дуже часто не згоджуюся. А сьогодні і в тім разі, вже найменше. Може, заступить вам мене її чоловік.


- Дора про мій сьогоднішній виїзд нічого не знає, - відповіла мати в непохитнім супокою. - А щоб не гаяти довше часу, то я скажу тобі, що я їду до Обринських!


- До Обринських?


Коли б коло мене був раптом вдарив грім, - я був би не перелякався більше, як от тими словами моєї матері. Туди! Я мов скам'янів і відчув, як при її словах зникла мені чи не вся кров з лиця. Дивлячись однак усе ще зчудованим переляком на неї, я все ще не рухався з місця, лише чув, як під моєю долонею задрижала плита стола.


- Що ж! Дивуєшся, що і хто інший може їх пороги переступати? - обізвалася вона, врешті, перша. І як перше, якийсь сумнозагадочний усміх появився на хвилину в кутиках її очей.


- Мамо! - звернувся я до неї з повагою, з якою, може, досі ніколи до неї не говорив. - Ви їдете до Обринських з заміром зробити там сцену?


Вона окинула мене болючо-враженим поглядом.


- Мене веде туди поважна справа, - відповіла. - А щоб уже цілком без сцени не обійшлося, я не ручу. Залежить від них, як річ скінчиться.


«Як річ скінчиться!» повторило щось глухо в моїй душі, і вже вгадав я, в якій справі вона їде, і чому син урядовець мав «фігурувати».


Послідні слова її викликали в мене блискавкою спогад про колишню нещасливу грошову позичку, котра, за моїм обчисленням, що контролював її, мала саме тепер десь закінчитися. Тому, отже, мусила вона туди сама їхати.


Я відвернувся від неї.


- Що ж там, Богдане. Над чим ти застановляєшся? - спитала вона знов.


- Мамо, - заговорив я, - чи маєте поняття, в якому душевному стані знаходяться ці обі осиротілі женщини по так тяжкім ударі-страті?


- Знаю, - відповіла вона, не зміняючи своєї вижидаючої повиції, котрою доводила мене до розпуки.


- І мимо того, постановили виїхати до них?


- Мимо того, а радше, сказавши власне, з причини того, рішилась я на цей крок. Бачиш, сину, - додала нараз м'якше, неначе почала з якогось п'єдесталу сходити, - бувають у житті моменти, що суть сильніші над всі наші постанови й принципи, що роблять з нас послугачів, невільників, а часом і перетворюють нас, хто там знає! І такий один момент був і той для мене, коли помер молодий Обринський. Отже, - тягнула дальше, відітхнувши, неначе набирала тим віддихом сили проти мене й себе, - ти ж знаєш, що я помимо того, що від часу смерті твого батька не була на жоднім похороні, на похорон того нещасливого молодця явилася. Не знаєш уже? Забув?


- Знаю, мамо, - відповів я, прислухуючись зчудовано її словам. - Знаю. Знаю також, що й найкращий вінець, що наспів у послідній хвилі, вийшов з ваших рук. А однак, мамо, - додав я гірко, - я вас не розумію. Ви... - і я урвав, не доповівши своєї гадки.


- Це нічого, Богдане, ще зрозумієш. І те, - тягнула дальше, - що бачила я там, жаль той, - додала твердим, а однак проти волі стисненим з внутрішнього жалю голосом, - потрясло мною сильно. Ти не міг бачити й відчути, що відчувала я тоді, а менше ще зрозуміти. Ти був тоді між ними, але я, що їхала сама одна за походом, я бачила очима й душею багато. Він і сестра його, твоя Маня, вчинили свого часу, як знаєш, багато для мене. Смерть того невинного молодця, що йшов життям, я все знаю, Богдане, мов найбіліший з голубів, що мусив дати своє життя, але так, щоб ніхто про те не знав, навіть і він сам, змінила і в мені багато. Ти казав, що за вчинок Мані віддячишся сам. Чи додержав слова, я не знаю. Ти дякував або подякуєш, що вона врятувала тобі матір. Але мене веде до них інша справа. Вона не має нічого спільного з твоєю. А тепер ходи, сину! - додала. - Час уходить. А я тепер, хоч ти й не замітив того, і з часом числюся. Я

1 ... 111 112 113 ... 116
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Через кладку, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Через кладку, Ольга Кобилянська"