Читати книгу - "Снігопад, Ніл Стівенсон"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Тож Райф може контролювати два типи людей, — робить висновок Нґ. — Він може контролювати п’ятидесятників через ме, написані прамовою. І може контролювати хакерів, хоч і з більшою жорстокістю, пошкоджуючи їхні мізки бінарними вірусами.
— Саме так.
— І чого, по-твоєму, хоче Райф?
— Він хоче бути як Озимандія, цар над царями. Дивіться, тут усе просто: коли він навертає вас у свою релігію, то може контролювати вас через ме. І він може навернути в цю релігію мільйони людей, бо релігія поширюється, як, бляха, вірус: люди не можуть йому опиратися, бо ніхто не звик думати про релігію, люди недостатньо раціональні, щоб дискутувати на такі теми. По суті, кожен читач National Enquirer чи глядач реслінґу на телебаченні — потенційний вірянин, а якщо релігія поширюється через «Снігопад», ще легше набирати послідовників.
Головне, що усвідомив Райф — між сучасною культурою і шумерською не існує відмінностей. У нас є величезна робоча маса, неписьменна чи ледь письменна, і ця маса покладається на телебачення — своєрідне продовження традиції усних переказів. І в нас є вкрай невеличка, але надзвичайно освічена і потужна еліта — люди, що виходять у Метасвіт, якщо коротко — які розуміють, що інформація — це влада, і вони контролюють суспільство через напівмістичну здатність говорити магічними комп’ютерними мовами.
Це створює величезний камінь спотикання на шляху Райфа. Такі люди нічого не можуть вдіяти без хакерів, а навіть якби він міг навернути нас, не мав би з того жодної користі — наша діяльність фундаментально творча, її неможливо реплікувати через ме. Але він може залякати нас таким тупим знаряддям як «Снігопад». Думаю, саме це сталося з Да5идом. Це міг бути експеримент, проста перевірка того, як «Снігопад» подіє на справжнього хакера, могла бути й пересторога, щоб продемонструвати хакерській спільноті могутність Райфа. Таке собі послання: наслідки того, якщо Ашеру транслювати серед техножерців...
— Усе згорить у полум’ї напалму, — закінчує Нґ.
— Наскільки мені відомо, неможливо зупинити бінарний вірус. Але існує антидот до фейкової релігії Райфа. Нам-шуб Енкі зберігся донині. Він дав його копію своєму синові, Мардуку, який передав його Хаммурапі. Мардук міг бути реальною особою, а міг бути і вигадкою, але суть у тому, що Енкі пішов із цього світу, залишивши вказівки на те, що нам-шуб у якомусь вигляді таки вдалося передати. Інакше кажучи, він передавав повідомлення, яке належало розшифрувати наступним поколінням хакерів у разі, якщо Ашера знову підведе голову.
Я цілком певен, що потрібна інформація зберігається в глиняній оболонці, яку розкопали серед руїн шумерського міста Ериду на півдні Іраку десять років тому. Ериду було столицею Енкі, тобто Енкі був єн Ериду, а храм Ериду був сховком для його ме, зокрема й потрібного нам-шубу.
— Хто розкопав цю оболонку?
— Розкопки в Ериду були профінансовані релігійним університетом у Бейв’ю, штат Техас.
— Л. Боб Райфа?
— Його. Він створив археологічну кафедру, потрібну лише для того, щоб розкопати місто Ериду, знайти храм, у якому Енкі зберігав свої ме, і забрати їх. Л. Боб Райф хотів провести такий собі реверс-інжиніринґ умінь, які були доступні Енкі, проаналізувати ме Енкі та створити своїх власних нейролінгвальних хакерів, що зможуть писати нові ме, які стануть фундаментальними правилами, програмою нового суспільства Райфа.
— Але серед цих ме є копія нам-шубу, а він небезпечний для цього плану Райфа.
— Саме так. Та він хотів отримати цю табличку не для аналізу, а для збереження, щоб ніхто не скористався нею проти нього.
— Якщо дістати копію цього нам-шубу, — питає Нґ, — які будуть наслідки?
— Якщо ми зможемо транслювати нам-шуб Енкі всім на борту Плоту, вони ретранслюють його взагалі усім. Це закоротить нейрони, що відповідають за розуміння вродженої мови, і не дозволить Райфу запрограмувати їх новим ме. Але нам треба зробити це до того, як Пліт розпадеться — перш ніж біженці зійдуть на берег. Райф спілкується зі своїми єн через центральний передавач на «Ентерпрайзі», і в нього має бути невеликий радіус дії, навряд чи він добиває бодай до обрію. Вже скоро він скористається своєю системою, щоб розповсюдити велике ме, яке накаже біженцям сходити на берег єдиною армією, координованою через прямі накази. Інакше кажучи, Пліт розпадеться, а після цього ми вже не зможемо дістати всіх цих людей через єдину передачу. Тому це треба зробити якомога швидше.
— Навряд чи містер Райф буде цьому дуже радий, — прогнозує Нґ. — Він спробує відбитися, напустивши «Снігопад» на техноклір.
— Це я розумію, — каже Хіро. — Але можу перейматися тільки чимось одним за раз. Мені потрібна допомога.
— Легше сказати, ніж зробити, — відповідає Нґ. — Щоб дістатися до Ядра, треба пролетіти над Плотом чи завести маленький човник у саму середину. У Райфа там мільйони людей із мільйонами стволів і самонавідних ракет. Навіть високотехнологічна збройна система не зможе придушити організований вогонь, що ведеться зі зброї малого калібру, коли його щільність достатньо висока.
— Тоді підведіть до Плоту кілька гелікоптерів, — пропонує Хіро. — Що-небудь. Будь-що. Якщо я зможу знайти нам-шуб Енкі і заразити ним усіх на Плоту, у вас буде змога підлетіти цілком безпечно.
— Подивимося, що тут можна зробити, — каже Дядечко Енцо.
— Добре, — відповідає Хіро. — А що з «Голосом»?
Нґ щось бурмоче, і в його руках з’являється картка.
— Ось нова версія системного забезпечення. В ній має бути трохи менше баґів.
— Трохи менше?
— Програм без баґів не буває.
— Думаю, — додає Дядечко Енцо, — в кожному із нас є частка Ашери.
Розділ 58
Хіро самостійно знаходить вихід і ліфтом спускається на Стріт. Коли він виходить із неонового хмарочоса, на його мотоциклі сидить чорно-біла дівчина і бавиться приладами на панелі.
— Ти де? — питає.
— Теж на Плоту. Слухай, ми щойно заробили двадцять п’ять мільйонів доларів.
Він певен, що бодай зараз, цього одного-єдиного разу, Y. Т. вразять його слова. Не вражають.
— Тоді у мене буде реально пишний похорон, коли мене відправлять додому в пластиковій тарі.
— Це ж чого?
— Я потрапила в халепу, — зізнається вона уперше в житті. — Здається, мій хлопець хоче мене вбити.
— А хто твій хлопець?
— Ворон.
Якби аватари могли бліднути і вкриватися холодним потом, якби відчували потребу сісти від запаморочення, то саме це аватар Хіро
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Снігопад, Ніл Стівенсон», після закриття браузера.