Читати книгу - "У пошуках Оґопоґо, Леся Вороніна"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Про все це я довідалася, коли потрапила до столиці провінції Альберта Едмонтона.
Як я (випадково) опинилася в Альберті
До Канади я приїхала майже випадково. Сталося це так. Якось одному гарному й розумному дядечку Іванові Соколовському (далі стане зрозуміло, чому він одразу ж видався мені таким), що працював у Міністерстві освіти канадійської провінції Альберта, потрапив до рук дитячий український журнал «Соняшник», де він прочитав мою пригодницьку повість. Іван довго реготав над тими писаннями, потім почав переповідати мої історії своїм родичам, друзям та знайомим, а тоді з подивом виявив, що його дітки, яких ніяк не можна було змусити читати українською, цитують улюблені уривки з моєї книжки і просять дістати продовження.
Ось так і трапилося, що мене запросили на роботу до Едмонтона — столиці провінції Альберта. Просто панові Соколовському здалося, що коли замість повчальних історій на зразок: «Одна ґречна дівчинка на ім'я Марічка якось пішла на прогульку до лісу. «Йой, — сказала дівчинка, — а чи не зробити мені перекуску?..» канадські діточки з українських сімей читатимуть веселі й захопливі історії, то користі буде більше, та й мову вони вивчатимуть не деформовано-діаспорну, а таку, якою сьогодні розмовляють їхні однолітки в Україні.
Про засніжену горобину, дршкетчер та резервацію
Після коротких телефонних перемовин я зрозуміла, що без мене в далекій Канаді ніяк не обійдуться, тож зібрала речі, вхопила під пахву свого улюбленого синочка Женьку і полинула за океан. Я знала, що півроку готуватиму матеріали для школярів із двомовних українсько-англійських місцевих шкіл — у цій провінції живе чи не найбільше людей українського походження, і багато хто хоче, щоб їхні діти знали мову своїх прадідів. Але окрім роботи в мене залишалася купа вільного часу, і я збиралася мандрувати Канадою, використовуючи будь-яку підходящу нагоду.
Вразила мене ця величезна країна (друга у світі за розміром після матушкі-Росії) одразу ж — неймовірно гарна і навдивовижу гостинна. В Едмонтоні з перших хвилин занурюєшся в атмосферу провінційного міста, де немає шалених ритмів, таких, як у багатомільйонному Торонто. Ми оселилися на затишній вуличці з акуратними котеджами і старими деревами, серед яких такими рідними видавалася горобина з яскраво-червоними кетягами під сніговими шапками.
Маленька сувенірна крамничка на сусідній вулиці, куди ми часом забігали, поки чекали автобуса, мала кумедну назву — «Летюча свиня». На моє здивоване запитання про походження цієї назви мені пояснили, що є така
приказка: «Як свиня полетить». Це означає приблизно те ж, що й наша примовка: «Як рак свисне…»
У «Летючій свині» продавалися всілякі непотрібні, але симпатичні дрібнички на кшталт «дрімкетчерів» — уловлювачів снів. їх з давніх- давен виготовляли індіанці, щиро вірячи, що коли повісити такий вловлювач снів у вігвамі над головою, то всі нічні марення, зурочення та наслання заплутаються у хитросплетених ниточках, натягнутих на круглий обідок. А якщо у ті тенета ще й повстромляти кольорові пір'їнки, пришити до них блискучі намистинки та скляні ґудзички, то жоден лихий чаклун не зможе тебе зачарувати!
До речі, мушу зізнатися, що після повернення до рідного Киева я на всяк випадок повісила в головах свого дивана малесенький вловлювач снів. Але не той яскравий іграшковий кіч, що його можна купити у будь-якому сувенірному генделику Києва разом з африканськими дерев'яними статуетками, що випинають нижню частину тулуба так, ніби їх переслідує хронічна діарея, пластмасовими єгипетськими Нефертіті чи тайськими розфарбованими звірятками. Мій дрімкетчер сплела вождиха племені крі, у якої я побувала під час своїх канадських мандрів. Це єдина жінка-вождь індіанського племені, і мені чомусь здається, що саме ця магічна річ допомагає мені час від часу долати усілякі життєві капості. Але про вождиху, її плем'я та індіанську резервацію я розповім трохи згодом. А зараз пригадаю свої перші враження від міста, в телефонному довіднику якого ще й досі на кожній сторінці ви знайдете чимало українських прізвищ.
Весь Едмонтон сплановано так, щоб людині у ньому було зручно. Більшість його мешканців живуть у приватних будинках, оточених невеличкими садочками з акуратно підстриженими газонами й квітниками. Звісно, е там і ділова частина — «кам'яні джунглі» даун-тауна з височезними хмарочосами, де ти почуваєшся нікчемною комашкою і звідки хочеться чимшвидше втекти. Тут гамірно й незатишно: потоки машин, заклопотані люди, що біжать у справах, не помічаючи нічого навколо себе. І раптом на перехресті вулиць стикаєшся з персонажем, що ніби вистрибнув зі старого югославського бойовика про індіанців, — високий чоловік у замшевій куртці та штанях з китицями по боках, у нього смаглявий, майже цегляний, колір обличчя, чорні як смола очі й дві лискучі тугі коси, що лежать на грудях.
Пізніше, мандруючи Канадою, я потрапила до резервації, де мешкають представники одного з найбільших індіанських племен — крі. Тут розвіялася ще одна ілюзія щодо сердешних червоношкірих, яких визискують блідолиці садюги-колонізатори. Ні, звичайно, завойовники ніколи не бувають добрими й лагідними. І всі історії про жорстокість представників Британської імперії щодо місцевих племен — правда. Так само як і правдою є те, що в культах багатьох місцевих жителів були такі кровожерливі обряди, що міф про доброго й гуманного юнака на ім'я Орлине Крило розвіюється мов ранкова імла.
Що ж до резервацій, то тепер усі корінні мешканці Канади перебувають під протекторатом самої Англійської королеви. Отож, щоб якось спокутувати минулі гріхи, добра королева виділила індіанцям найкращі, найбагатші й найродючіші землі в усій Канаді. Там вони і живуть, отримуючи допомогу від держави. Гуманні колонізатори навіть створили деяким племенам їхню власну писемність і запроваджують її у місцевих школах.
Саме з цього приводу ми й приїхали до резервації, розташованої недалечко від Едмонтона, у затишній долині, оточеній горами. Біля акуратних новеньких будиночків, побудованих державним коштом, не росло жодного дерева і навіть кущика, через що це індіанське поселення здалося мені декораціями до фантастичного фільму на зразок «Марсіанських хронік». Гостинні господарі пояснили, що індіанці — кочовий народ, тож звикли переїжджати з місця на місце, в них це закладено у генах, тому жодних садочків вишневих коло хати і хрущів, що над
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «У пошуках Оґопоґо, Леся Вороніна», після закриття браузера.