Читати книгу - "Снігопад, Ніл Стівенсон"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Готував аконітову отруту для китів з грибів та інших речей, які знаходив у полі та ховав під одягом, — пояснює Ворон.
— Крім того, — продовжує Хіро, — на нього злилися, бо якось він висадив шибку в бараку, куди цілу зиму задувало холодне повітря. Коротше, одного дня після обіду вартовим стало дуже зле.
— Отрута для китів у рибній юшці.
— В’язні тоді вже були в полях, і коли вартові почали слабнути, вони повели всіх назад, до бараків, бо не могли пильнувати, скрутившись у три погибелі через судоми в шлунку. Це трапилося вже під кінець війни, тому не так і легко було знайти поповнення. Мій батько був останній у колоні, а цей алеут ішов просто перед ним.
— А коли в’язні проходили через іригаційний канал, — вступає Ворон, — алеут стрибнув у воду і зник.
— Мій батько не знав, що робити, — веде далі Хіро. — Поки не почув стогону вояка, який замикав колону. Він озирнувся і побачив, що тіло вартового прохромлене бамбуковим списом. Спис ніби взявся нізвідки. Алеута ніде не було видно. Тоді ще один вартовий повалився з перетятим горлом, а в нього за спиною стояв алеут. Потім він кинув ще один спис у ще одного вартового.
— Він робив гарпуни і ховав їх під водою в іригаційних каналах, — підказує Ворон.
— Тут мій батько зрозумів, що приречений. Бо хай там що він скаже охороні, вони вважатимуть, що він причетний до втечі алеута, візьмуть меч і відрубають йому голову. Тож він подумав, що може прикінчити кількох ворогів, перш ніж до нього дістануться, вихопив зброю в першого вбитого вартового, скочив в іригаційну канаву і застрелив ще кількох вартових, які прийшли з’ясувати, що сталося.
Ворон продовжив:
— Алеут побіг до загорожі — вона була з бамбуку і трималася на шмарклях. Вважалося, що за нею було мінне поле, але він без проблем перетнув його і побіг далі. Чи то йому пощастило, чи то міни — якщо вони взагалі були — лежали рідко і на чималій відстані одна від одної.
— Вони не подбали про серйозну охорону периметра, — припускає Хіро, — бо Японія — це острів, тож навіть якби хтось утік, йому нікуди було б подітися.
— Тільки алеут міг утекти. Міг дістатися до найближчого берега і збудувати каяк. Вивести його у море і рухатися вздовж берега, тоді з острова на острів, до свого архіпелагу.
— Правильно, — каже Хіро. — І цього я ніколи не розумів — аж поки не побачив тебе у відкритому морі, як ти на каяку обганяєш швидкісний катер. Тоді все зійшлося. Твій батько не був божевільним. Він мав чудовий план.
— Так. Але твій батько його не зрозумів.
— Мій батько побіг за твоїм по мінному полю. Вони були вільні — в Ніппонії. Твій батько кинувся вниз, до океану. Мій батько хотів бігти у гори, сподіваючись дочекатися кінця війни в якомусь закутку.
— Дурнувата була ідея, — кидає Ворон. — Японія дуже густонаселена. Годі було десь сховатися, щоб ніхто цього не помітив.
— Мій батько навіть не знав, що таке каяк.
— Незнання не виправдовує.
— Їхня суперечка — схожа на ту, що зараз у нас — стала початком кінця. Ніппонці наздогнали їх на дорозі біля Нагасакі. У них навіть не було при собі кайданків, тому руки їм зв’язали шнурками від черевиків і змусили стати навколішки на дорозі, обличчям один до одного. Тоді лейтенант дістав із піхов меча. То був давній меч, лейтенант походив із гордої самурайської родини, а так глибоко в тилу опинився через те, що на початку війни йому відірвало ногу. Тож він заніс меча над головою мого батька.
— Меч аж бринів на вітрі. Моєму батькові було боляче від цього звуку.
— Але меч не опустився.
— Мій батько побачив, як перед ним на колінах стоїть скелет твого батька. Це було останнє, що він бачив у своєму житті.
— Мій батько стояв спиною до Нагасакі. Його тимчасово засліпило спалахом, але він відразу впав долілиць і притиснувся обличчям до землі, щоб це жахливе світло не било в очі. А тоді все повернулося до норми.
— Тільки мій батько осліп, — додає Ворон. — І міг лише слухати, як твій батько б’ється з лейтенантом.
— Це була бійка напівсліпого одноногого самурая з катаною проти дебелого чоловіка зі зв’язаними за спиною руками. Вельми цікавий бій. Цілком чесний. Мій батько переміг. І війна закінчилась. Окупаційні війська дісталися до них уже за кілька тижнів. Мій батько повернувся додому, ще трохи погуляв, а тоді в сімдесятих у нього нарешті з’явилася дитина. Твій батько зробив так само.
Ворон відповідає:
— Амчітка, 1972-й. Ви, мудаки, двічі скидали на мого батька ядерну бомбу.
— Я розумію твої почуття, — каже Хіро. — Але тобі не здається, що ти вже достатньо помстився?
— Не буває достатньої помсти.
Хіро пришпорює мотоцикл і, заносячи катану, наближається до Ворона. Але Ворон подається назад — він усе бачить у дзеркалі заднього огляду — і блокує удар великим і довгим ножем. Тоді скидає швидкість майже до нуля і прослизає у шпарину між опорами. Хіро проскакує повз, надто сповільнюється і встигає лиш помітити, як Ворон стрімко обходить його по той бік монорейки. Поки Хіро встигає набрати швидкість і проскочити у наступний просвіт, Ворон знову опиняється з протилежного боку. І так далі. Вони летять Стрітом, виписуючи зиґзаґи, пролітаючи під монорейкою туди-сюди. Правила дуже прості. Ворону тільки й треба, щоб Хіро влетів в опору і зупинився — на одну-єдину мить, і тоді Ворон зможе зникнути, за мить щезнути з поля зору так, що Хіро вже не вдасться його відшукати.
Ворон має в цій грі фору, але Хіро значно краще у неї грає, тож вони приблизно на рівних. Вони займаються мотослаломом під колією монорейки на швидкості від шістдесяти до шістдесяти тисяч миль за годину; навколо них у непроникну темряву тягнуться малоповерхові комерційні споруди, високотехнологічні лабораторії та парки розваг. Перед ними Середмістя, високе і яскраве, як aurora borealis[74], що постає із чорних вод Берінґового моря.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Снігопад, Ніл Стівенсон», після закриття браузера.