Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Дорогою ціною, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Дорогою ціною, Коцюбинський"

273
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дорогою ціною" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 12 13 14 ... 18
Перейти на сторінку:
смiт­ни­кiв бруд­нi й по­дер­тi ган­чiр­ки i ви­лад­но­ву­ва­ли уве­че­рi з гар­би та­ку си­лу рiз­но­рiд­них ре­чей, що труд­но бу­ло вi­ри­ти, аби всi во­ни дiс­та­лись їм iз доб­рої во­лi ми­ло­серд­них лю­дей.

Гiца з Ра­ду пiд­ве­чiр про­ки­да­ли­ся - во­ни ма­ли звич­ку спа­ти удень i ще­за­ти на нiч,- i в за­дим­ле­нiй хат­цi ста­ва­ло ве­се­ло й га­мiр­но. На при­пiч­ку па­лав во­гонь, жiн­ки ва­ри­ли якесь ва­ри­во i, як со­ро­ки, спов­ня­ли ха­ту гор­ло­ви­ми ви­гу­ка­ми, опо­вi­да­ли свої при­го­ди. За ве­че­рею з'явля­лась го­рiл­ка, ви­но, всi пи­ли, кри­ча­ли, ви­ма­ху­ва­ли ру­ка­ми, гну­лись, як ко­ми­ши­на, бли­ма­ли чор­ни­ми очи­ма та пiд­си­не­ни­ми бiл­ка­ми, свi­ти­ли розх­рис­та­ни­ми чор­ни­ми грудьми. Ча­сом за­хо­ди­ли на ве­че­рю су­сiд­нi ци­га­ни, пох­му­рi й не­пев­нi фi­гу­ри, i теж пи­ли, кри­ча­ли, сту­ка­ли ку­ла­ка­ми у стiл.


Чорнi тi­нi од чор­них ци­ган хи­та­лись по стi­нах, у ха­тi зда­ва­лось люд­но, як на ба­за­рi.


Остап не мiг спа­ти од то­го га­ла­су: вiн ле­жав iз розп­лю­ще­ни­ми очи­ма, в га­ряч­цi, i уяв­ляв, що по­пав у пек­ло.


Весела кум­па­нiя зак­ли­ка­ла Со­ло­мiю, час­ту­ва­ла ви­ном, та Со­ло­мiя, не ро­зу­мi­ючи ци­ганської мо­ви, ухи­ля­лась од зап­ро­син - вреш­тi їй бу­ло не до то­го.


К но­чi все те сти­ха­ло. Гi­ца, Ра­ду i гос­тi ви­би­ра­лись ку­дись у до­ро­гу, а ци­ган­ки за­ла­зи­ли на пiч. Дру­го­го дня бу­ло те ж са­ме.


Лишаючись у ха­тi са­ма, по­ки жiн­ки їзди­ли по жеб­рах, а муж­чи­ни хроп­ли пiд стi­на­ми на ла­вах або ще­за­ли ку­дись, Со­ло­мiя ста­ви­ла бi­ля Ос­та­па хо­лод­ну во­ду i бра­лась до ро­бо­ти. Во­на пiд­ма­зу­ва­ла чор­нi, за­дим­ле­нi стi­ни хат­чи­ни, що на­га­ду­ва­ли ди­ку пе­че­ру, ме­ла до­лiв­ку, сти­ра­ла пил iз Гi­ци­ної скрип­ки, ми­ла стiл i на­вiть за­не­ха­янi шиб­ки, крiзь якi вид­ко бу­ло мо­ре ру­до­го ко­ми­шу та бi­лу, блу­ка­ючу ко­ло ха­ти ко­зу.


Соломiя усе ста­ра­ла­ся од­дя­чи­ти ци­га­нам за ря­ту­нок i за­хист; од­нак те, що во­на ро­би­ла, не вдо­вольня­ло ста­ро­го ци­га­на - во­на се по­мi­ча­ла з йо­го ли­хих пог­ля­дiв, iз йо­го бу­р­чан­ня. Та що ма­ла чи­ни­ти? Пi­ти най­ня­тись у го­род або в се­ло, ли­ши­ти хво­ро­го на са­мо­тi, без по­мо­чi, во­на не мог­ла, бо Ос­тап раз у раз її пот­ре­бу­вав. На­вiть ко­ли во­на че­пу­ри­ла ха­ту, вiн час­то кли­кав її сла­бим го­ло­сом:


- Соломiє!..


- Чого, Ос­та­пе? - ки­да­ла во­на ро­бо­ту.


- Сядь ко­ло ме­не…


Вона сi­да­ла на ла­вi, а вiн мовч­ки ди­вив­ся на неї чер­во­ни­ми з га­ряч­ки очи­ма або плiв нi­се­нiт­ни­цi.


Однак Со­ло­мiя не тра­ти­ла на­дiї i на­вiть не ду­же жу­ри­лась. Мо­ло­дiсть бра­ла своє. Ко­ли во­ни не за­ги­ну­ли в плав­нях, ко­ли не про­па­ли до­сi, то вже те­пер не за­ги­нуть,- аби Ос­тап швид­ше ви­гоївся.


I Ос­тап поп­рав­ляв­ся. Га­ряч­ка зго­дом спа­ла, ра­на швид­ко за­тя­гу­ва­лась, си­ли пiд­жи­ва­ли. За два тиж­нi вiн уже зво­ди­в­ся з ла­ви, до­во­дi­кав­ся до вiк­на i сумно по­во­див очи­ма по хви­лi ру­дих, аж чер­во­них ко­ми­шiв.


Соломiя те­пер мог­ла за­ли­ша­ти Ос­та­па на день са­мо­го. Во­на ра­ди­лась iз ним: чи не пi­ти їй ра­зом iз ци­ган­ка­ми по се­лах, мо­же, хто най­ме на по­ден­не. А то стрi­нуться де свої лю­ди, на­пу­тять, по­мо­жуть, не те що чу­жi.


- Що ж, iди,- зго­див­ся Ос­тап,- мо­же, й ме­нi що на­пи­таєш, як очу­няю…


Другої дни­ни, як тiльки ци­ган­ки ви­ру­ши­ли на жеб­ри, Со­ло­мiя пiш­ла ус­лiд за їх гар­бою. Тi по­мi­ти­ли її i зди­ву­ва­лись.


- Кай жа? - крик­ну­ла Ма­рi­уца, обер­та­ючись.


Соломiя мах­ну­ла тiльки ру­кою, по­ка­зу­ючи, що во­на пi­де ту­ди, ку­ди й во­ни. Ци­ган­ки по­гер­га­ли тро­хи та й зас­по­ко­ї­лись.


Соломiя йшла повз плав­нi. Збо­ку, удень, во­ни ви­да­ва­лись не страш­ни­ми i на­вiть гар­ни­ми: цуп­кi й ви­со­кi оче­ре­ти­ни бли­ща­ли на сон­цi, як зо­ло­тi; ку­ня сте­ли­лась за вiт­ром та при­вiт­но шу­мi­ла, як лан стиг­лої ви­со­кої пше­ни­цi. Хоч по­го­да бу­ла со­няч­на й су­ха, та дув хо­лод­ний осiн­нiй вi­тер i та­ки доб­ре про­ду­вав крiзь ли­ху Со­ло­мiїну оде­жу. "Зи­ма ось-ось по­тис­не,- ду­ма­ла во­на,- а нi я, нi Ос­тап не маємо чим за­гор­ну­тись - тре­ба за­роб­ля­ти…"


Соломiї по­щас­ти­ло. Ци­ган­ки, пев­но, до­мiр­ку­ва­ли­ся, чо­го во­на пiш­ла за ни­ми, бо в пер­шо­му ж та­ки се­лi во­ни од­ве­ли її до за­мож­но­го бол­га­ри­на, який най­няв Со­ло­мiю пе­ре­ми­ва­ти вов­ну. З то­го дня Со­ло­мiя при­но­си­ла з со­бою тро­хи гро­шей та ку­пу­ва­ла Ос­та­по­вi кра­щу стра­ву.


Однак ста­рий Гi­ца ро­зiб­рав, де ра­ки зи­му­ють. По­мi­тив­ши, що Со­ло­мiя при­но­сить гро­шi, вiн якось прис­ту­пив до неї, прос­тяг ру­ку, зак­ру­тив грiз­но банька­ми i крик­нув:


- Давай гро­шi! Чи я дур­но те­бе го­ду­ва­ти­му?.. Со­ло­мiя не ро­зу­мi­ла мо­ви, та до­га­да­лась, чо­го вiн хо­че.


Однак Гi­ца для бiльшої яс­нос­тi вий­няв iз ки­ше­нi мо­не­ту, пок­лав її на до­ло­ню i, ти­ка­ючи в неї чор­ним пальцем дру­гої ру­ки, упер­то й сер­ди­то про­ва­див своє:


- Пара! Па­ра!..


Соломiя од­да­ла йо­му, що ма­ла.


Надалi так бу­ло з кож­ним її за­ро­бiт­ком: вiн ще­зав у гли­бо­кiй Гi­ци­нiй ки­ше­нi.


З кож­ним днем жит­тя в ци­ганськiй хат­цi ро­би­лось тяж­чим та тяж­чим.


Раз ста­ла­ся та­ка при­го­да. Ос­та­по­вi зсу­ну­лась пов'язка з ра­ни, i вiн нi­як не мiг да­ти со­бi ра­ди з нею, йо­му нi­як не вда­ва­ло­ся зав'яза­ти її. Ма­рi­уца на той час бу­ла в ха­тi. Во­на по­мi­ти­ла се i по­мог­ла Ос­та­по­вi зав'яза­ти хуст­ку. Са­ме в той мент, як Ма­рi­уца схи­ли­лась над Ос­та­пом, Ра­ду ввiй­шов до ха­ти. Ци­ган зра­зу збi­лiв, а йо­го бо­ро­да й во­лос­ся з чор­них ста­ли си­нi­ми.


- Абрде!


Вiн грим­нув на жiн­ку злим, зду­ше­ним, хрип­лим го­ло­сом. Ру­ки са­мо­хiть стис­ну­лись у ку­ла­ки.


Марiуца, не ха­па­ючись, зав'яза­ла хуст­ку i ста­ла пе­ред Ра­ду прос­та, ви­со­ка, ви­тяг­не­на, як стру­на, iз спо­кiй­ним, але грiз­ним об­лич­чям, її очi, не зми­га­ючи, ди­ви­лись в йо­го очi, не­мов го­во­ри­ли: "За­че­пи". З хви­ли­ну во­ни сто­яли так од­но про­ти од­но­го, як ста­туї. Ра­ду ожив пер­ший: вiн пiд­няв ру­ку i важ­ко спус­тив на її пле­че. По­тiм ру­ка роз­ту­ли­лась i шарп­ну­ла за ко­си. Ма­рi­уца зiг­ну­лась, на­че вкло­ни­лась Ра­ду, та за­раз пiдс­ко­чи­ла i всi­ма де­сятьма па­зу­ра­ми по­ве­ла по йо­го блi­до­му ви­ду. Вiн рик­нув iз бо­лю й при­тяг її до се­бе, об­няв. Во­на за­би­лась й зак­ру­ти­лась в йо­го обiй­мах, як в'юн, а її си­нiй плащ три­мав­ся на од­но­му пле­чi, як пе­ре­би­те кри­ло. Бiй­ка роз­па­лю­ва­ла їх. Во­ни на­лi­та­ли од­но на од­но­го, би­лись грудьми, як роз'юше­нi пiв­нi, ку­са­лись i дря­па­лись, як ко­ти, ри­ча­ли зi злос­тi i те­ре­би­ли од­но од­но­го так зав­зя­то, що во­лос­ся в них наїжи­лось i стир­ча­ло, як ва­та з їх дi­ря­вих лах­ма­нiв. Вреш­тi во­ни розс­ко­чи­лись iз чу­до­во-блис­ку­чи­ми очи­ма, зi схвильова­ни­ми грудьми, з ди­ха­ючи­ми вог­нем нiзд­ря­ми на блi­дих гор­дих об­лич­чях…


Остап трем­тiв iз до­са­ди, що не має сил по­би­ти ци­га­на.


"Я б то­бi утер ма­ку,- ду­мав вiн,- ко­ли б мос­каль не ви­то­чив iз ме­не кро­вi".


Кровi тої ви­тек­ло чи­ма­ло, бо здо­ров'я по­верта­ло до Ос­та­па по­во­лi, си­ли при­бу­ва­ли по крап­ли­нi, а бi­лi ус­та дов­го

1 ... 12 13 14 ... 18
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дорогою ціною, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дорогою ціною, Коцюбинський"