Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дата Туташхіа" автора Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 135 136 137 ... 238
Перейти на сторінку:
Зарандіа висловив таку думку: за всіх часів і в усіх державах поліція або адміністрація, що взяла на себе її функції, завжди являла і досі являє собою структуру, призначену для того, щоб правлячі кола мали якомога повніші дані про спосіб існування й погляди кожного громадянина. Існує ціла ієрархія від міністра внутрішніх справ до квартального, без якої неможливо було б виконувати закони, і немає держави, яка могла б обійтися без цієї служби. Коли ми бачимо, що певна державна система твердо стоїть на ногах і падіння їй не загрожує, це означає, що більшість громадян задоволені існуючим порядком речей, що вони на боці чинних законів, а отже, і своєї поліції, і тоді можна бути певним, що необхідні відомості існують у головах людей потенційно — треба лише вміти їх узяти. Це положення звучить парадоксально, але в парадоксальності його сила: мислячу людину парадокс штовхає на аналіз, а аналіз приведе її до висновку, що перед нею зовсім не парадокс, а істина. Діяльність Мушні Зарандіа проходила в мене на очах, і я можу засвідчити, що він незмінно керувався дим принципом. І в Дагестані він не шукав інших шляхів; приїхав і звелів тамтешній поліції зібрати відомості, куди й до кого ходив Кара-Ісмаїл і хто з тих, що гостинно приймали його, викликає підозру. Свідчення ці лежали готові — треба було тільки поглянути на них з певної точки зору. Зарандіа вивчив привезені йому матеріали, поставив крапки проти шести прізвищ, сказав, що четверо з них резиденти, прикинув, як діяти далі, і, склавши точний план проведення майбутньої операції, вернувся в Тифліс.

Для досягнення успіху Мушні Зарандіа взяв до уваги одну обставину. Відомо, що турки набули тисячолітнього досвіду в державних і розвідувальних справах. І разом з тим, і це перше, вони надто бережливі. Коли турок посилає гроші, він неодмінно зажадає підтвердження, що гроші дійшли до зазначеної особи повністю. А друге — мистецтво таємної війни ніколи не дозволить їм збільшувати кількість осіб, причетних до таємниці, бо це може призвести до її розголошення. У нашому випадку турки, щоб одержати підтвердження від своїх резидентів, що гроші до них дійшли, не вдавалися до залучення якихось нових осіб. Якнайкоротший і якнайнадійніший шлях лишався тільки один: Кара-Ісмаїл — Хаджі-Сеїд — Чекурсо-бей — турецька розвідка. Тут Іскандер-ефенді був непотрібний, до цього вузла він не був причетний, і Зарандіа аж ніяк за це не журився. Він був певен, що підтвердження резидентів про одержання грошей знайдуть у кишені в Кара-Ісмаїла.

Трохи згодом Кара-Ісмаїл з’явився в Тифлісі, і за розпорядженням Хаджі-Сеїда Іскандер-ефенді видав йому двісті червінців золотом, а через годину ми вже знали про це.

Та що Кара-Ісмаїл одержав гроші — це само по собі ще ні про що не свідчило. Одержав? Ну й що ж тут такого, що одержав? Я вже казав, що нам траплялися кур’єри з грошовими сумами на руках, але це ні до чого не приводило. Важливо було довести тим, хто одержував гроші, що одержали вони ті гроші від турків і на справи, які підривають інтереси держави. Інакше встановлений факт лишався фактом для внутрішнього користування, можливості діяти він не давав. Завдання було ясне: треба роздобути документ, який доводив би провину адресата. Потрібні були зізнання й свідчення. Як їх добути? Ось цього питання ми й не могли здолати вже багато років. А Зарандіа розв’язав цю проблему, але як саме пощастило йому зробити це,— ніхто, крім мене, не знав доти, доки бажаний плід не потрапив нам до рук; тоді сам результат пояснив спосіб його досягнення. Зараз скажу лише, що всі золоті червінці, які одержав Кара-Ісмаїл від секретаря-касира Хаджі-Сеїда, були фальшиві!

Зарандіа оточив Кара-Ісмаїла своїми людьми і, звісна річ, сповістив дагестанську таємну поліцію, що починає діяти. У Дагестані зараз йому не було чого робити, і він лишився в Тифлісі, з головою поринувши в справу про австрійське шпигунство.

— Як ви гадаєте, за якою схемою підуть зараз події? — спитав я одного разу Зарандіа під час розмови.

— За найелементарнішою, графе.

— Чому?

— Коли шпигун протягом багатьох років працює, не відчуваючи уваги таємної поліції, то хоч він буде й тричі обережний, а втрачає обачливість, десь розслаблюється й починає порушувати навіть найпростіші правила конспірації. Тут ми зіткнемося саме з таким явищем.

— Дай боже, та все ж я хотів би знати намічену схему подій.

— Відомості військового характеру, я гадаю, пані де Лам’є одержує від поручика Старіна-Ковальського. Цей молодик завжди крутиться серед офіцерських жінок, ловить плітки, коментує їх з притаманною йому дотепністю й цинізмом. Виходячи з його рук, плітка стає ще пікантнішою й спокусливішою для дальшого поширення; він на ходу вигадує чутки, їх виривають у нього з рук ще тепленькими. Він талановитий балакун. Життєві подробиці, особливості характеру, звички й захоплення того нещасного, що потрапляє йому на язик, здіймаються в повітря, немов кульки й палички в руках у жонглера. Зацікавленій особі досить послухати його, поставити двоє-троє запитань, зовні зовсім незначних, і уявлення про людину готове. Користуючись ласкою й гаманцем мадемуазель де Лам’є, Старін-Ковальський спочатку щиро вважав, що одержує гонорар за послуги тілесні й інтелектуальні. Таким чином до рук австрійців потрапили послужні списки наших офіцерів. А одного разу мадемуазель де Лам’є допомогла Старіну-Ковальському взнати, що він не хто Інший, як державний зрадник. Усього подальшого не треба й пояснювати. Необхідно з’ясувати, яку роль у просочуванні відомостей про наше артилерійське озброєння відіграв полковник Глєбич. Тут можливі два варіанти: або полковник втратив обережність, або Старін-Ковальський підібрав ключі до його сейфа. Глєбич — військова кісточка і людина обов’язку. Зрада батьківщини тут виключена! Те саме і у випадку з Кулагіним. Кулагін фанатично відданий інтересам імперії і вважає, що без його внутріполітичних повідомлень, які він надсилає нагору двічі на рік, імперія розвалилася б. А ще додамо доповідні, які Кулагін постачає із службового обов’язку, і ми побачимо письмовий стіл, засипаний документами, дуже цінними для іноземної розвідки. Його дружина — Лариса Кулагіна — вірна клієнтка мадемуазель де Лам’є. Лишається з’ясувати, чи продавала вона чоловікові документи за гроші, чи обмінювала їх на жіночу білизну, а чи мадемуазель де Лам’є робила вправи з фотографії безпосередньо в кабінеті Кулагіна. А щодо Хаджі-Сеїда, то це постать складна, веде вона подвійну, а може, й потрійну гру. Зверніть увагу, графе, що його закупники мотаються по всьому Кавказу й можуть дістати будь-які відомості. З другого боку, Хаджі-Сеїда завжди відвідують європейські посередники, що

1 ... 135 136 137 ... 238
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі» жанру - 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"