Читати книгу - "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Цілу ніч не спав Йосип; удень і їв мало; ходить, як дурний. Хочеться йому до батька доступити, хочеться йому повідати свою душу, відкрити своє серце… а може, й зглянеться, а може, й зваже. Який батько ворог своєму синові. Та згадає вчорашню розмову… Москаль! — наче молотком ударить його серед голови, і, похнюпившись, він геть одійде.
— Чого ти, сину, засумував? Об чім журишся? — питає його мати.
Йосип мовчав, доки кипіло його серце, доки було мочі мовчати.
— Повідай мені своє горе, — пристає стара.
Не витерпів Йосип і сповірив матері своє лихо. Нічого не скрив син від старої, усе розказав їй і заклявся–забожився, що коли його не спарують з Параскою, то він сам з собою порішить… Багато високого дерева в лісі, багато круч у річці!
Мати поплакала, пожурилася нещасливою синовою долею і пообіцяла при слові батькові сказати. Очуняв, повеселів Йосип, та не надовго.
Після смерті матері, після того випадку з паничем непривітне стало Парасчине життя у дворі. Її допікали гіркими назвами, уїдливими докорами, вибивали паничем очі, звали латаною… Важким та гірким ярмом стало їй її життя. Вона не знала, як з його викрутитись, до того сама помітила, що з нею діється щось–то неабияке. Вона насідала на Йосипа своїми жалощами; Йосип одмовчувався, хоч у серці в його пекло пеклом заводилося. Він скільки вже раз допитувався матері: а що батько? Мати одказувала, що не вибере хвилини, щоб батькові сказати; хоч вона і казала йому, та, видно, недобру звістку одібрала від старого, коли синові не передала. Вона думала: пройде місяць–другий, охолоне Йосипове гаряче серце, одумається Йосип, і розладдя само угамується.
А тим часом сватання Яковове не загаялося. Сам старий їздив на хутори наглядіти собі невістку, а синові — жінку. Чує Йосип — уже і засватали Якова і весілля незабаром… Пекуча печія ухопила його за серце. Тепер, коли Якова оженять, не бачити йому кращого життя, як свого уха, одинокий на чужій стороні, у далекій Московщині скалатає він своє бурлацьке життя.
А тут Параска одно пристає:
— Що ж ти мене дуриш? Ходиш, топчешся та й ніякого проку з тії ходні… Топцюєшся, топцюєшся… Уже мені люди очі тобою висміяли, а ти ні слова. Коли визволиш з цього пекла каторжного?.. Що ж, ти мене з ума хочеш звести?
Тупим ножем по болячій виразці пиляли ті тихі слова Йосипа.
Він прийшов додому і прямо до матері:
— Що батько?
— Не казала. Сердитий усе такий. Зажди, сину.
— Я вже й так ждав… мочі немає ждати! Буде, годі, я сам знаю, що зробити.
Через два тижні ждалося весілля у Якова. Почалося порання, прибирання. Йосип ходив, як тінь. Він нікому ні слова, і йому ніхто нічого. За тиждень перед весіллям було якесь свято; день удався погожий, хоч уже листя падало, осінню пахло, а проте тепло та ясно. Усі сиділи на приспі коло хати і гуторили то про те, то про друге, а більше про весілля. Йосип сидів геть одсторонь, мовчав; це знявся і пішов у хату. Він недовго там був, швидко й звернувся, тільки блідий чогось, непокійний. Не дивлячись ні на кого, він пройшов повз хату і почимчикував прямо на місто.
— Чогось наш Йосип зажурився. Не їсть, не п'є; уночі не спить… з тіла спав. Коли б ще не занедужав, — почала мати.
— Не візьме його лиха година! Хай не швендяє щоночі попід чужими дворами, то все гаразд буде, — суворо одрубав батько.
Розмова на який час затнулася, а там знову знялась. Ніхто не примічав, що Йосип, як тільки вийшов з двору, то, не озираючись, подрав чимдуж, наче тікав від кого.
Уже і смерклося — він не вертався; і вечеряти сіли без його.
— Бач, який він недужий! — промовив з докором батько.
Мати глибоко зітхнула; у неї чогось серце так трудно забилось… Ще ніколи вона не бачила Йосипа такого, яким він їй сьогодні увечері здався.
Пройшла ніч. На ранок пішла мати довідатись у Якова про брата. Яків спав у другій хаті, а Йосипа — тільки місце його тепле.
— А того не було? — болізно спитала вона.
— Не знаю. Видно, не було.
Старе матернє серце наче хто у жмені здавив.
— Це щось воно та значить, щось недаром його немає… І за сніданням не було, і к обіду не приходив.
— Йосип ночував дома? — спитав батько сина.
— Не знаю. Я його не бачив.
Батько тільки здвинув брови і промовив:
— Недужий! — А потім, помовчавши, додав: — Щось багато ми його учили, коли б ще не прийшлося переучувати!
Обід пройшов тихо, сумно. У кожного щось важке лежало на серці, кожен гнітив його у себе, не показуючи другому. Настав знову вечір, а Йосипа як не було, так і немає.
— Що ж це він? у мандри пустився? — сказав батько і пішов з двору.
Старий похилив прямо до Ратієвщини. Вернувся він — уже смеркло, зовсім стемніло і застав стару за сльозами.
— Чого ти скиглиш? Піди лиш краще обдивися, чи все гаразд в хаті? — обізвався він.
— Ще що вигадай! — непокійно одказала стара.
— Вигадуй уже ти… Наш учений не на добре, видно, пустився… Он ратієвці дівки не дошукаються.
— Якої дівки?
— Якої? Його любезної!..
У старої серце похолонуло; як сиділа — так і прикипіла на місці.
— Піди обдивись, кажу, чи все гаразд?.. Від скрині ключі у тебе?
Стара мов не чула; серце її наче хто у лещатах давив; сльози душили.
Онисько грізний–суворий напрямився у другу хату…
Пройшла хвилина–друга важкого ждання; не одна, не дві сльозини викотились з старих матерніх очей… Це наче з-під землі донісся до неї глухий Ониськів поклик:
— Явдохо! Явдохо! а йди лиш сюди.
Явдоха, утираючи сльози, підвелася, пішла у другу хату.
— Бач! — указав Онисько рукою на скриню, у котрої висів вирваний прибой.
Явдоха трохи не впала; скрикнула, кинулась до скрині! Яків, почувши крик старої, кинувся собі було
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний», після закриття браузера.