Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Що з тебе виросте, Фрітьофе? Людина, яку покликало море 📚 - Українською

Читати книгу - "Що з тебе виросте, Фрітьофе? Людина, яку покликало море"

231
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Що з тебе виросте, Фрітьофе? Людина, яку покликало море" автора Аліна Центкевич. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 144 145 146 ... 184
Перейти на сторінку:
class="book">Рука останнім зусиллям волі перекреслює слово «дружини» й замість нього виводить слово «вдови».

Далі вже йшли тільки чисті сторінки…


Шляхи конкуруючих експедицій в Антарктиді: маршрути Скотта (зелений) і Амундсена (червоний).


Частина четверта
ВІД ПІВДЕННОГО ХРЕСТА ДО ПОЛЯРНОЇ ЗІРКИ
_____________________
ГРІМ ГАРМАТ РОЗВІЯВ МРІЇ ПРО ПОВІТРЯНУ ЕКСПЕДИЦІЮ

Аероплан рвучко рушив з місця, в міру того як збільшувалася швидкість, жовте полотно, яким було обтягнуто крила, тремтіло все дужче, вутлі коліщата щораз вище підскакували на горбках і вибоїнах лужка, що правив за аеродром. Ще кілька метрів, ще метр. Але саме в ту мить, коли коліщата повисли нарешті над землею, якийсь тросик гучно луснув, майнув угору і намотався на вал двигуна. Пропелер ураз сповільнив оберти, аероплан захитався у повітрі, потім стрімко пішов униз і врізався в землю, збивши хмару куряви. Перелякані люди, що віддалік з цікавістю спостерігали старт, кинулися до місця катастрофи. Обидва пілоти поволі вилазили з купи дерев'яних уламків та пошматованого полотна. Ошелешений аварією Амундсен, обтрушуючи з одягу порох, раптом помітив, що недалеко з ангару виводять точно такий аероплан, як і цей, котрий щойно розбився. Не роздумуючи, він підбіг до власника літака.

— Я тільки-но закінчив курс пілотажу, лишається скласти екзамен. Чи не позичили б ви мені свій аероплан? Щонайбільше на півгодини.

Поглядаючи на рештки розбитої машини, власник літака, напевне, думав, що така сама доля може спіткати і його аероплан, та хіба ж міг він відмовити в проханні знаменитому Амундсену?

А за годину в книзі норвезького аероклубу було записано:

«Капітан далекого плавання, підкорювач Північно-Західного проходу, завойовник Південного полюса Руал Енгельбрехт Гравнінг Амундсен, 1872 року народження, провівши двадцять годин у тренувальних польотах і успішно склавши екзамен, одержав 1 червня 1914 року міжнародне посвідчення № 1 як перший цивільний пілот Королівства Норвегія».

В усіх своїх експедиціях, починаючи від найперших, Руал Амундсен неухильно прагнув до самостійності. Дивлячись у майбутнє і чудово знаючи з досвіду труднощі полярних експедицій, він усвідомлював, як добре прислужився б на полярних просторах, особливо в Арктиці, літак. За короткий час пілот може зібрати для капітана корабля цінні відомості про стан льодів на відстані багатьох десятків кілометрів. З великої висоти він може також спостерегти, в якому напрямку морська течія несе кригу, і вчасно попередити капітана про небезпеку. У своїх мріях Амундсен ішов ще далі. «До місць, куди крізь льодові заслони північних морів не проб'ється найміцніший корабель, легко долетить повітряна машина. Вона може сідати на кризі й закладати наукові станції», — писав він невдовзі після того, як одержав права пілота. Але придбати літак в ті часи було не так-то просто, тим більше, що грошова скрута, яка невідступно переслідувала Амундсена все життя, не залишала його й тепер. Важкий стан фінансових справ погіршувався ще й тим, що Панамський канал не був відкритий для судноплавства, а «Фрам» не міг уже далі чекати на честь пройти першим через нього. Згнітивши серце, Амундсен змушений був наважитися на довгий і дорогий рейс «Фрама» до Берінгової протоки довкола Південної Америки. Однак тривалий постій у теплих водах Карібського моря, як виявилося, був згубний для обшивки судна. Висновок після огляду дна у сухому доку в Монтевідео був невтішний. «Годі й думати про те, щоб цього літа «Фрам» міг вийти в рейс навколо Америки до Берінгової протоки», — рішуче сказали найкращі уругвайські фахівці корабельної справи.

— Тоді я міняю план: вирушу до Арктики Північно-Східним проходом, як Фрітьоф Нансен, з тією різницею, що дрейф почну значно далі на схід, — не вагаючись, заявив Амундсен.

Очікуючи повернення «Фрама» до Норвегії, він заходився у липні 1914 року готувати спорядження для судна, одночасно підшукуючи людей, яких міг би взяти у свою арктичну експедицію.

І тут на поміч йому знову поспішив Нансен, який публічно заявив:

«Наукова експедиція в Арктику під керівництвом досвідченого мореплавця і знаменитого полярника, ім'я якого стало відоме в усьому світі й уславило нашу країну, — видатна подія. Ми повинні зробити все, щоб допомогти Руалові Амундсену довести до кінця цю велику справу…»

У відповідь на звернення Нансена норвезький парламент виділив кредит на ремонт заслуженого «Фрама» в розмірі двохсот тисяч крон. Здавалося б, ніщо вже не перешкоджало здійсненню мрій Амундсена. Вірний своєму наміру робити розвідку льодів з повітря, він знову звернувся до кредиторів, удруге заставивши в банку свій сарпсборгський будинок, і купив найновішого типу літак «Фарман», про який давно вже мріяв. Він вважав за необхідне забезпечити свою експедицію новітнім спорядженням, тим більше, що влітку того року вперше в історії літак піднявся над льодами Арктики. Пілотував його морський офіцер російського морського флоту Ян Нагурський. Він п'ять разів вилітав із західного узбережжя Нової Землі у пошуках полярних експедицій Брусилова, Русанова й Седова. Усі троє попливли до Північного полюса, і всі троє пропали безвісти. Амундсен, певна річ, з цікавістю вивчав звіти Нагурського про його сміливі польоти на аероплані, не пристосованому до сильних полярних вітрів, туману й морозу, і ще раз упевнився в правильності своїх планів. Наприкінці липня «Фарман» було доставлено в Крістіанію. Та Амундсен недовго втішався ним.

Почалася перша світова війна, яка зруйнувала його мрії про далеку арктичну подорож. Свій аероплан Амундсен передав державі.


Амундсен в 1913 році


— Бетті,

1 ... 144 145 146 ... 184
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Що з тебе виросте, Фрітьофе? Людина, яку покликало море», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Що з тебе виросте, Фрітьофе? Людина, яку покликало море"