Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » 48 законів влади 📚 - Українською

Читати книгу - "48 законів влади"

35 450
5
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "48 законів влади" автора Роберт Грін. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 147 148 149 ... 160
Перейти на сторінку:
попередні періоди китайської історії. Він, наприклад, згадував великого імператора Цінь, який об’єднав країну в III ст. до н. е. Цінь спалював праці Конфуція, налагодив і закінчив будівництво Великої стіни і дав Китаю сучасну назву. Подібно Ціню, Мао об’єднав країну і розпочав сміливі реформи, спрямовані проти гніту в минулому. Ціня традиційно вважали жорстоким диктатором, який правив недовго. Привабливість стратегії Мао полягала в тому, щоб усе повернути навпаки, одночасно по-новому інтерпретуючи Ціня, виправдовуючи його засади в очах сучасних китайців і використовуючи його образ для виправдання жорстокості нового ладу в країні.

Після провалу Культурної революції наприкінці 1960-х років у Комуністичній партії Китаю почалася боротьба за владу, у якій основним ворогом Мао став Лінь Бяо, у минулому його близький товариш. Щоб пояснити масам відмінність між його філософією і філософією Лінь Бяо, Мао знову вдався до аналогій із минулого: він доводив, буцімто його опонент — послідовник Конфуція, якого Лінь і справді постійно цитував. А Конфуцій символізував консерватизм минулого. Натомість себе Мао асоціював із давнім напрямом у філософії — легалізмом, представленим творами Хань Фея. Легалісти зневажали етику Конфуція і вірили в необхідність насильства для створення нового ладу. Вони обожнювали владу. Щоб надати собі більшої ваги в боротьбі, Мао розпочав у країні пропагандистську кампанію проти Конфуція, використовуючи протистояння легалізму і конфуціанства, щоб підняти молодь на шалене повстання проти старшого покоління. Такий розширений контекст передбачав банальну боротьбу за владу, і Мао знову завоював маси та тріумфував над ворогами.

Тлумачення

Жоден народ не мав таких глибинних зв’язків із минулим, як китайці. Маючи таку поважну перешкоду на шляху до реформ, Мао вдався до простої стратегії: він не боровся з минулим, а використав його для своєї справи, асоціюючи радикальних комуністів із романтичними персонажами китайської історії. Вплітаючи сюжет «Війни трьох королівств» в історію боротьби США, Радянського Союзу і Китаю, він подавав себе як Чжуге Ляна. Мао заохочував, як імператори минулого, культове поклоніння мас, розуміючи, що китайцям необхідна символічна фігура батька для благоговіння. Після жахливої помилки з Великим Стрибком, коли зазнала поразки політика форсованої модернізації країни, він більше не експериментував: відтоді радикальні зміни мали вбиратися в зручний одяг минулого.

Висновок простий: минуле має велику силу. Те, що сталося давніше, здається масштабнішим, звичка та історія надають ваги події. Використовуйте це. Коли ви руйнуєте щось звичне, то створюєте вакуум. Люди бояться хаосу, який може цю порожняву заповнити. Усіляко запобігайте таким страхам. Запозичте в минулого вагомість і законність, щоб створити зручну і знайому присутність. Це додасть вашим діям романтичних асоціацій. Отож обгорніть ними зміни, які намагаєтеся запровадити.

Слід брати до уваги, що немає нічого важчого для здійснення, сумнівнішого щодо успіху, небезпечнішого для опанування, ніж запровадження нового порядку.

Нікколо Мак’явеллі (1469—1527 рр.)

Ключі до влади

Людській психології властива дуальність, одна сторона якої виявляється в тому, що, навіть розуміючи необхідність змін, знаючи, наскільки оновлення важливе і для інституцій, і для окремих осіб, люди все одно дратуються і засмучуються, коли зміни торкаються їх особисто. Вони знають, що зміни потрібні і що новизна рятує від застою, але в глибині душі чіпляються за минуле. В абстрактному, поверховому розумінні люди — за зміни, але порушення давніх звичаїв їх глибоко непокоїть.

За всіма революціями йде потужна реакція, бо людській природі суперечить створений вакуум, який асоціюється зі смертю і хаосом. У революціях людей приваблює нагода для змін і оновлення, але, коли ентузіазм вичерпується, залишається відчуття спустошеності. Туга за минулим створює лазівку для його повернення.

За Мак’явеллі, пророк, що проповідує і здійснює зміни, може вижити тільки зі зброєю в руках: коли маси обов’язково бажають повернути минуле, він має бути готовий застосувати силу. Але озброєний пророк довго не протримається, якщо не створить новий набір цінностей і ритуалів на заміну старим, заспокоївши таким чином тих, кого лякають зміни. Афери — набагато простіший і менш кривавий спосіб. Проповідуйте реформи і навіть упроваджуйте їх, але надайте змінам комфортного вигляду старовини і традицій.

Китайський імператор Ван Ман правив у 8—23 рр. Він прийшов до влади після періоду великих історичних потрясінь, коли народ жадав порядку, який настановляв Конфуцій. Однак за дві сотні років до цього імператор Цінь наказав спалити праці Конфуція. Через кілька років поширилася чутка, нібито деякі тексти дивом уціліли в сховку під його домом. Може, ці тексти й недостовірні, але вони давали Ванові нагоду: він спочатку їх конфіскував, потім звелів переписувачам вставити в них фрагменти, що начебто підтримували його реформи. Коли він оприлюднив тексти, здавалося, що Конфуцій санкціонував перетворення Вана, тож люди заспокоїлися й простіше сприйняли його реформи.

Зрозумійте: той факт, що минуле мертве і поховане, дає можливість вільно його реінтерпретувати. Для підтримки своєї справи попрацюйте з фактами. Минуле — це текст, до якого ви спокійно можете вписати свої рядки.

Простий жест, як-от використання старої назви або збереження за групою того самого номера, пов’яже вас із минулим і забезпечить історичним обґрунтуванням. Як зауважив Мак’явеллі, римляни використовували цей прийом, трансформуючи свою монархію в республіку. Імператора замінили двома консулами, а оскільки в імператора було дванадцять лікторів, то й консулів призначили стільки ж. Кесар особисто здійснював щорічну офіру. Це було велике видовище, яке збуджувало громадян. Республіка зберегла церемонію, передавши її проведення «церемоніймейстеру, якого назвали Офірним кесарем». Ці жести задовольняли людей і утримували їх від закликів повернути монархію.

Інша стратегія маскування змін полягає в гучному оприлюдненні підтримки цінностей минулого. Удавайте прихильника традицій, і мало хто помітить, наскільки ви нетрадиційні. Флоренція доби Відродження мала багатовікову республіку і підозрювала кожного, хто не підкорявся її традиціям. Козімо де Медічі про чуже око з ентузіазмом підтримував республіку, а насправді робив усе, щоб підпорядкувати місто своїй заможній родині. Формально Медічі зберегли республіку, а фактично — вона була знищена. Медічі тихцем запровадили радикальні зміни під виглядом охорони традицій.

Наука переймається пошуком істини, яка нібито захистить її від консерватизму та ірраціональності звичаю: це культура інновацій. Однак, коли Чарлз Дарвін оприлюднив своє еволюційне вчення, то зіткнувся з більш лютим опором із боку колег-учених, ніж релігійних діячів. Його теорії кидали виклик багатьом усталеним ідеям. Джонас Солк зіткнувся із таким перешкодами зі своїми радикальними інноваціями в імунології, а Макс Планк — зі своїми революційними ідеями у фізиці. Планк згодом написав про наукову опозицію: «Нова наукова істина торжествує не тому, що переконує опонентів і дає їм побачити світло, а тому, що опоненти відмирають, і виростає нове покоління, яке з нею обізнане».

Відповідь цьому вродженому консерватизму — у куртуазній грі. Галілео робив це на початку своєї наукової кар’єри; згодом він став більш конфліктним і поплатився за це. Тож на словах підтримуйте традиції. У своїй революції виокремте елементи, які можна сперти на минуле. Кажіть правильні речі, демонструйте угодовство, а тим часом ваші теорії зроблять свою радикальну справу. Дбайте про зовнішній вигляд і поважайте традиційний протокол. Це спрацьовує в будь-якій галузі, і наука — не виняток.

І нарешті: владоможці звертають увагу на дух часу. Якщо реформи занадто випереджають

1 ... 147 148 149 ... 160
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «48 законів влади», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (5) до книги "48 законів влади"
Гість Діана
Гість Діана 25 січня 2024 12:22

Люблю роботи Роберта Гріна. Ця книга не стала виключенням. Шедевр

Левко
Левко 26 січня 2024 12:26

Корисна книжка, рекомендую для загального розвитку. Цікава, актуальна. Через деякий час, думаю, ще разочок прочитаю

Окама
Окама 6 лютого 2024 12:50

Чудова книга. Комусь може здатись цинічною чи навіть аморальною, але я бачу реалістично зображену картину виживання на верхівці влади.
Книжка навчить читача, як домогтися успіху в житті, як "прижитися" поруч із владою і можновладцями, не втративши своєї індивідуальності та смаку до життя. У ній міститься багато цікавих фактів із життя політиків, нестандартних прикладів поведінки та ведення ділових переговорів, цитати з праць великих філософів і письменників.

Гість Ліна
Гість Ліна 6 травня 2024 13:03

Класна книжка. Була б дуже корисна для багатьох людей

Жора
Жора 8 травня 2024 12:40

Норм книга, мені сподобалась