Читати книгу - "Беру свої слова назад"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
До кабінету Сталіна входять авіаційні конструктори Яковлєв, Єрмолаєв, Ільюшин, Петляков, Полікарпов, Таїров, Сухий, Лавочкін. Не все відразу. У Сталіна - індивідуальний підхід. Навіть Мікояна приймав окремо, а через два місяці - Гуревича. Хоча МіГ - це єдиний і неподільний Мікоян і Гуревич. Але Сталіну треба послухати кожного окремо. За конструкторами літаків - конструктори авіаційних двигунів Мікулін і Клімов. Ось у вузькому колі Сталін розмовляє з найзнаменитішими льотчиками, потім з вищими авіаційними командирами. Тут же - знову з конструкторами літаків і двигунів.
Рідко знайдеш день, коли в кабінеті Сталіна не побував би нарком авіаційної промисловості А.І. Шахурін. Іноді очі протираєш: Шахурін і знову... Шахурін. А це він просто в сталінський кабінет по два заходи в день робив. Часто Шахурін не один, а з заступниками Дементьєвом, Вороніном, Баландіном. Тут же й директори найбільших авіаційних заводів. І генерали - безперервною низкою.
Нарком озброєнь Ванников - частий гість.
І раптом - такий собі Москатов. Розмова з ним - за північ. До речі, в цей день, 4 жовтня 1940 року, Сталін уже переговорив у своєму кабінеті з наркомом оборони, начальником Генерального штабу, начальником Головного артилерійського управління, трьома заступниками начальника Генерального штабу, наркомом озброєнь, начальником Головного управління ВПС, конструкторами Таубіном, Шпитальним і Шпагіном. День не особливо напружений. У списку тільки 20 осіб. І останній - Москатов. Хто ж такий? Немає такого серед генералів. І конструктора такого начебто не було. Москатов, Москатов... Адже десь такий зустрічався. Ану довідниками пройдемося. От так! Петро Григорович. Як же, як же. «...З жовтня 1940 нач. Головного управління трудових резервів при РНК СРСР». Ось воно що.
З 3 жовтня 1940 року в Радянському Союзі навчання у вищих навчальних закладах та в старших класах звичайних шкіл стало платним. Запроваджувався цей захід у зв'язку з тим, що добробут трудящих жахливо підвищився і гроші трудящим все одно дівати нікуди. На прохання цих самих трудящих рідний уряд їм подаруночок підкинув. Миттєво школи спорожніли. Щоб мільйони підлітків дарма по вулицях не вешталися, для них були відкриті спеціальні «навчальні заклади». При військових заводах. У ці «навчальні заклади» забирали, не питаючи бажання. За мобілізацією. Втеча неповнолітніх хлопчаків та дівчаток із «навчальних закладів» каралася за всією суворістю Кримінального кодексу. «Навчальний заклад» давав професію. Не ту, яка подобається, а ту, яка в даний момент потрібна даному танковому або збройному заводу. «Навчання» передбачалося не просте, а «в поєднанні з виконанням виробничих норм». Потім за це «навчання» треба було з коханою Батьківщиною розплатитися - чотири роки відпахати на рідному заводі без права вибору місця, професії та умов роботи. Забирали в «навчальні заклади» з 14 років. Термін навчання 1-2 роки. Отже, розплачуватися треба було починаючи з 15-16 років. А там і до армії загребуть. Вся ця система примусової праці мільйонів підлітків іменувалася терміном «трудові резерви». Правити цієї виробничо-тюремною системою товариш Сталін поставив товариша Москатова Петра Григоровича. І, ясна річ, негайно викликав вночі на інструктаж...
Наступного дня в сталінському кабінеті знову нарком оборони, начальник Генерального штабу, його заступники, начальник Головного артилерійського управління...
– 2 -Але ось в похмурому військово-промисловому царстві блиснув світлий промінчик. Товариш Сталін думає і про прекрасне. 29 червня 1940 року в кабінеті Сталіна письменниця Ванда Василевська. Розмова 45 хвилин без свідків. 8 жовтня - знову вона. Розмова 2 години 5 хвилин. Спочатку був присутній Хрущов. Потім розмова тривала без свідків. Ми знову не знаємо, про що вони говорили. Але цікаво погортати газету «Правда» і почитати полум'яні статті Василевської про те, що буржуям-кровопивцям недовго пити робітничу кров, що нещасним пролетарям Європи недовго залишилося гриміти ланцюгами в капіталістичному рабстві. Якщо порівняти дати зустрічей Василевської зі Сталіном і дати публікацій її палких статей, то чітко проявляється причинно-наслідковий зв'язок.
А ось у кабінеті Сталіна ще один письменник. Товариш Шолохов. Присутній Молотов. Розмова 1 година 10 хвилин. Але тут товариш Сталін дав маху. Порожній номер. Важкий на підйом був письменник Шолохов. Результатів зустрічей зі Сталіном не шукайте. Не вибухнув Шолохов ні серією пристрасних статей, ні памфлетом, ні байкою. Переписати чужий рукопис - будь ласка. А от щоб самому щось збагнути, так це звільніть. «Великому письменнику, нобелівському лауреату М.А. Шолохову газетна справа давалося нелегко. "Особливо гостро я відчував це, - зізнавався він біографам, - під час Вітчизняної війни. За характером не можу швидко писати. Ніякий я не газетяр. Немає дошкульної фрази, немає оперативності, що так необхідно для мобільного газетної роботи". В «Красной Звезде» полковий комісар, а пізніше полковник Шолохов ніколи не отримував конкретних завдань. Його просили писати про те, що на душу ляже» («Красная звезда», 18 грудня 2003 р.). Але нічого на його душу так і не лягло.
А в сталінському кабінеті знову розвідники, наркоми суднобудування, боєприпасів, конструктори танків, гармат і гаубиць, маршали, генерали, адмірали.
І сам Жуков це підтверджує: «Й.В. Сталін завжди багато займався питаннями озброєння і бойової техніки. Він часто викликав до себе головних авіаційних, артилерійських і танкових конструкторів і детально розпитував їх про деталі конструювання цих видів бойової техніки у нас і за кордоном. Треба віддати йому належне, він непогано розбирався в якості основних видів озброєння. Від головних конструкторів, директорів військових заводів, багатьох з яких він знав особисто, Й.В. Сталін вимагав виробництва зразків літаків, танків, артилерії та іншої найважливішої техніки у встановлені терміни і таким чином, щоб вони за якістю були не тільки на рівні зарубіжних, а й перевершували їх» (Спогади та роздуми. М., 1969. С. 296) .
– 3 -Журнал свідчить: Сталін працював на знос. І всіх змушував працювати.
Незважаючи на завантаженість, умів товариш Сталін викроювати час і для
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Беру свої слова назад», після закриття браузера.