Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Спомини 📚 - Українською

Читати книгу - "Спомини"

1 024
0
29.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Спомини" автора Йосип Сліпий. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Езотерика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 161 162 163 ... 334
Перейти на сторінку:
Меморіял до міністра внутрішніх справ УРСР
ЖАЛОБА

Високоповажний громадянине міністер,


Прохаю о хвилину терпеливости, а я даю, згідно з Вашим бажанням, відповідь на порушені Вами питання:


1. Не можна переносити теперішних політично-церковних концепцій на XVI і XVII ст., бо це був би грубий анахронізм. Інша річ, я хотів би, щоби воно було так колись, а інша, як воно в дійсності малося. Треба знати історію глибше і подрібніше, і тоді вже можна робити якісь висновки. Поверховість веде до хибних заключень (висновків), а діялектична острота нічого тут не помагає.

2. При відновленні Уній ходило в першу чергу (чого Ви не берете зовсім під увагу) о єдність Церкви, якої вимагає Христос. Керулярівський розлам — то було переходове надужиття і проступок проти науки Христа. Його піддержувати в Церкві є гріхом, і за всяку ціну і завжди треба його усувати. Це і найважніший, і найголовніший мотив в кожній Унії, а зокрема при заключенні Берестейської Унії 1596 р.

3. Нез’єдинена Православна Церква на Україні, Білорусії і Москві знаходилась в XVI ст. в жахливому занедбанні і упадкові. Одинокий вихід було привернути єдність з Католицькою Церквою, котра цвіла, розвивалась і могутніла. І справді, в тій єдності наша Церква двигнулася, і то сейчас, від самого початку її з’єдинення, а з тим почалось і її відродження. Це признавали православні братства і в тому дусі писали до Царгородського патріярха. А ще кращим свідоцтвом на те є становище колись нез’єдиненого, а опісля наверненого греко-католика Мелетія Смотрицького. А він був найспосібнішою і найінтеліґентнішою людиною на тодішній Русі. Що різні сусіди хотіли тоді спекти свою печеню, це не має суттєвого значіння. Двигнення культури і освіти — це окрема глава історії з’єднання, і про це існує вікова величезна полемічна література, що розбирає всі спірні питання і висвілює навіть і цю порушену Вами квестію, що і бідняки могли користати в церковних школах з освіти, очевидно, як на тодішні відносини, лише в меншій мірі. І так Нестор був бідняк, але геніяльний історик, і дуже багато інших прикладів. В монастирях не було суспільних кляс — князь, боярин, смерд і простолюдин були там рівні. Це признають і радянські історики!

4. Щодо створення якогось “східняцького” блоку, про який Ви, громадянине міністер, говорили, всіх церковних східняків проти католиків і поляків, то не може бути і мови, незважаючи навіть на те, що католик не буде поборювати католика, це фантом і привид! Самі українські православні не хотіли тоді за жодну ціну єднатись з московськими православними. Про греко-католиків нема вже що й говорити! Україна не хотіла признавати і не признавала Московського патріярхату (основаного 1588 р.) сто літ і навіть ще після Переяславської унії, і то ні митрополити Петро Могила і Сильвестр Косів, ні Могилянська академія. Аж при кінці XVII ст. (в 1686 p.), отже, після столітнього існування Московського патріярха, Московський патріярх поставив при помочі царя свого митрополита в Києві (1686 p.), і то тільки під умовою, що признає його зверхність. Очевидно, проти того були демонстрації на Україні і Білорусі!

5. І українські, і російські нез’єдинені православні признають, що між Києвом і Москвою на церковному полі була тоді більша різниця і більша розбіжність, ніж між Греко-Католицькою Церквою і київським православ’ям. Митрополити Могила і Косів були тайними прихильниками Папи і греко-католиків. Могила казав перекладати дуже багато з латинського обряду на православний, а Могилянська академія була створена на католицький зразок і в суті речі викладала католицьку науку. Вам, громадянине міністер, хіба, відомо, що між митрополитом Могилою та греко-католицьким митрополитом Йосифом Рутським була вже майже уложена угода, що Могила признавав зверхність Папи, ставав українським патріярхом в Києві, а Рутський признавав його патріярхом всієї України.

Тепер щодо Москви! Московський патріярх Нікон, найвизначніша тоді особа в Москві, був тоді прихильником Греко-Католицької Церкви і брав багато з Київської Церкви. Крім того в самій Російській, Московській Церкві наступив великий розкол між Ніконом і старообрядцями, що не признавали ні царя, ні патріярха і провадили жахливі, кроваві війни. Між Москвою і Костантинополем були часто незгодини, вже починаючи від великого князя володимиро-московського Андрія Боголюбського, що добивався від Царгороду своєї окремої митрополії у Володимирі. І в Москві були унійні змагання. Московські єпископи були признали греко-католицького митрополита Київського Ісидора до Фльорентійського Собору і після, коли вернув із Фльоренції. Тільки аж пізніше цар з боязні, що тратить владу над Церквою, арештував митр. Ісидора. Московський Патріярх Ігнатій (саме в XVII ст.) признавав Папу і інші його єпископи[778]. І, Високоповажний Міністер, хочете тепер з того творити “православний блок” проти Католицької Церкви і бити поляків? Таж тодішні українські і білоруські архієпископи, єпископи і митрополити (Іпатій Потій, Терлецький, Рутський, Кунцевич, Суша і інші) — то були дуже визначні люди, з котрих голосом числились і королі. Це світлі уми, котрі лучше визнавались в тодішніх політичних і церковних умовинах, ніж ми нині обидва разом. Я запевнюю Вас, на чому світ стоїть, і то виходячи з комуністичного становища, що безбожники-комуністи в поборюванні Греко-Католицької Церкви не мають чого шукати на історичному, мирному полі Церкви!

1 ... 161 162 163 ... 334
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Спомини», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Спомини"