Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дата Туташхіа" автора Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 168 169 170 ... 238
Перейти на сторінку:
різні люди і в різний час, він зібрав, обміркував, обгрунтував і приготувався викласти Даті. Тут було і те, що Дата старів і що не день, то слабли здатності, без яких абрагові не жити, і тепер уже легко може знайтися спритніша людина, котра вб’є його. І те, що він своїм братам заступив дорогу, а старі через нього змучилися, настраждалися. Говорив він і про те, що Датине життя — неправедне, що висить на ньому тьма гріхів, а інші, наслідуючи його, чинять насильство. Тим часом народові від усього того велика шкода. Не забув він дорікнути йому й за те, що колишні його заступники й благодійники стали його ворогами, і все, що Дата робить для народу, якраз проти народу і обертається. Чого тільки не згадав Мушні, сам бог знає. Те, що він говорив, і те, що доводилося мені чути раніше, було таке схоже, просто слово в слово, що в мене ворухнулася думка, чи не підмовив він заздалегідь усіх тих людей. Може, й Дата думав про те саме, але часом у нього була така манера слухати, ніби він і не чує, про що говорять, а сам думає про своє. Години півтори викладав Мушні все, що надумав, а наприкінці сказав Даті:

— Ось як усе обертається, брате, і тепер я хотів би дізнатися, як збираєшся жити далі.

— Про монастир мріє...— засміявся Магалі.— У ченці хоче постригтися. Ігуменя Єфимія обіцяла влаштувати його в монастир десь у Росії, під чужим іменем.

Дата всміхався і, як мені здалося, й не думав відповідати, але Мушні дивився на нього й чекав.

— Усе, що ти говорив, було про мене. Але чого ти сам хочеш, скажи, Мушні. А тоді вже я подумаю, відповідати тобі чи ні,— сказав Дата.

Мушні подивився Даті прямо у вічі, всміхнувся, похитав головою й сказав:

— Мене переводять у Петербург, Дато!

Усі, хто був за столом, уп’ялися очима в Мушні, затамувавши дихання. Лише Дата сидів, не підводячи очей.

— І, мабуть, на велику посаду? — сколихнув тишу Дата.

— Дуже велику. Ти ж познайомився з полковником Сахновим, тим сучим сином.— Дата всміхнувся.— На його місце. Рік послужу, а потім обіцяють перевести вище. Але місце, знаєш, таке... Міністром я, звичайно, не стану, але в іноземних справах державного значення ні цар, ні його міністри кроку без мене не ступлять. Я кажу про розумні кроки.

— А де ж полковника подінуть? — спитав Дата.

— Влаштують на підходяще місце.

Тамар тільки тепер одірвала погляд від сина й знов уткнулася в рукоділля. Я помітив у неї сльози. Помітив їх і Магалі й почав заспокоювати:

— Вони старіють, жінко. У кожного своя дорога. Чого ж його плакати?

— Може, буду великою людиною, мамо, легше буде мені стати для вас з батьком гарним сином,— заспокоїв її й Мушні.

— Що дасть тобі ця переміна? — спитав Дата.

— Чин таємного радника! — всміхнувся Магалі.

— Чин надається відповідно до посади,— холодно зауважив Мушні.— Чекаю багато чого. Своєму народові й своїй батьківщині зможу принести користі значно більше, ніж раніше. Цього я чекаю найперше. Зараз я маленька людина, мене ніхто не знає, і я не маю наміру пред’являти комусь якісь рахунки, але я багато чого зробив уже й тепер. З висоти тієї посади зможу багато чого зробити...

— На ту висоту багато хто підіймався з тягарем добрих намірів і обіцянок, а потім, дивишся, нічого не звершилося, нічого не збулося,— сказав своє слово Магалі.— Так і буває, коли великою людиною стаєш на чужій службі. На державній службі робитимеш те, що вигідно цареві й шкідливо твоєму народові.

— Не з тією людиною говорите, тату! Я служу престолові лиш тому, що не бачу поки що для своєї батьківщини і для свого народу кращого сучасного і кращого майбутнього. І понині, й сьогодні, цієї години, я роблю тільки те, що вважаю корисним моїй країні, і так буде до смерті. Якщо політики й революціонери знайдуть шлях, який може привести мій народ до кращого майбутнього, і я в той шлях повірю, ніхто раніше від мене не стане на їхній бік. Від своєї нової посади я чекаю ще одного: мені вже пощастило розв’язати чимало важких і заплутаних справ. На моїй теперішній службі чогось більшого зробити вже не можна — вузька арена. Я жива людина, я прагну більшого, ніж я роблю; і я хочу знати, де межа моїх можливостей, мені потрібен простір.

— Ти правильно вирішив, Мушні,— мовив Дата.— Та, мені здається, щось тобі заважає. Скажи — що?

— Відповідь проста: один брат двадцять років ходить абрагом, а другий матиме при царському дворі високу посаду — недоладно виходить! — Мушні вимовив це голосно й роздратовано.

— Ну, а далі? — Наш батько Магалі раптом пожвавішав і, навалившись грудьми на стіл, втупився в Мушні.

Підвів голову й Дата.

— Про все говорено, і вже багато разів,— сказав Мушні.— Навіщо повторювати? А де вихід — про це ми жодного разу не говорили, якщо не рахувати поради ігумені Єфимії піти в монастир. На мою думку, є вихід, про який я сам домовився з міністром внутрішніх справ: Дата повинен здатися й добровільно сісти до в’язниці. Ми його засудимо, дістане він п’ять років. Покарання відбуватиме в Грузії. Потім його звільнять, як усіх, хто відбув строк. Що все буде так, а не інакше, я відповідаю перед сім’єю, братом і своєю Совістю. Беру це на себе!

Магалі заговорив був, але Мушні зупинив його:

— Стривайте, тату!.. Не будемо говорити про це зараз. Нехай Дата сам обміркує. Він має півроку. Якщо він знайде сенс у тому, що я сказав,— я перед ним. Не знайде — ми залишимося для нього такі самі, як були завжди. Розмову закінчено!

— Нехай так і буде! — мовив Магалі, і більше ніхто не сказав ані слова.

Хвилин через десять Дата встав, одягся, попрощався з усіма і вже з порога сказав Мушні: «Я подумаю». Постояв трохи на порозі, а тоді підійшов до Мушні, обійняв його й поцілував.

— Чистота наших братських почуттів дорожча від твоїх і моїх справ, Мушні! — сказав йому Дата й пішов.

Стало тихо, ніхто анічичирк. Не знаю, скільки минуло часу, а тоді Мушні мовив сам собі:

— Це правда!

Ось як воно все було.

Звичайно, такому чесному, як Дата, нічого іншого не лишалося, як

1 ... 168 169 170 ... 238
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі» жанру - 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"