Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Українська література 17 століття 📚 - Українською

Читати книгу - "Українська література 17 століття"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Українська література 17 століття" автора Автор невідомий. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 172 173 174 ... 202
Перейти на сторінку:
II ст. підкорена Римом, у VI і VII ст. її займають слов’яни; у IX і X ст. входила до складу Болгарського царства, а після його' падіння повернулася під владу Візантії; згодом належала Сербії, Другому Болгарському царству, деспотії Епіру, Неаполю і королівству Сіцілії; слов’яни відтіснялися романцями, потім албанцями — нащадками іллірійців; 1266 р. виникло албанське королівство; у XIV ст. Албанія потрапила в залежність від Туреччини.

51 Ф і л і п п — тобто Філіпп II (бл. 382—336 до н. е.), цар Македонії; батько Александра Македонського.

55 Й о в і ш (Зевс, Юпітер) — за греко-римською міфологією, верховний бог, цар і отець людей та богів.

м ... переможець мідійських і перських, вавілонських і грецьких царств...—Йдеться про Мідію — рабовласницьку державу на північно-західних землях теперішнього Ірану і на півдні теперішнього Азербайджану; існувала з VII ст. по 550 р. до н. е„ коли її завоювали перси. Перські царства — рабовласницькі держави; існували з III тисячоліття до н. е. до XI ст. н. е. Вавілонські царства — рабовласницькі держави в південній частині Мессопотамії, на території теперішнього Іраку; існували з II тисячоліття по VI ст. до н. е. Грецькі царства — рабовласницькі держави, які існували в II—І тисячоліттях до н. е. на території південної частини Балканського півострова, островів Егейського моря, західного узбережжя Малої Азії, на берегах Мармурового і Чорного морів, на узбережжі південної Італії та на сході Сіцілії; у II ст. до н. е. увійшли до складу Римської держави.

57 Александрія — місто в Єгипті, порт на Середземному морі; засноване в IV ст. до н. е. Александром Македонським; осередок елліністичної культури і раннього християнства.

“Марс — за римською міфологією, бог війни.

59 А р е й (Арес)—за грецькою міфологією, бог бурі, грози, війни; у римській міфології — Марс.

60 Мінерва — за римською міфологією, богиня мудрості, покровителька ремесел і мистецтв; у грецькій міфології — Афіна Паллада.

61 Апіній Александрієць — мабуть, Аппіан з Александрії (II ст. до н. е.), автор «Римської історії».

62 Н е с т о р (? — після 1113) — давньоруський літописець й агіограф, чернець Києво-Печерського монастиря.

63 М о р а в и (моравани, муравляни) —слов’янські племена, які від середини І тисячоліття заселяли Моравію.

64 Чехи — слов’янське плем’я, яке жило по нижній течії річки Влтави, лівої протоки Лаби (Ельби); в IX і X ст., об’єднавшись із сусідніми племенами, заснували державу Пшемишлідів; назва поширилась на всю країну і на всіх її мешканців.

65... хорвати білі...— Візантійський імператор-історик Костянтин Багрянородний (X ст.) засвідчує, що хрещені хорвати, які жили в Далмації, походили від нехрещених хорватів, званих білими; країну останніх він не зовсім точно визначає десь поблизу Баварії й Угорщини.

66 Ляхи — назва, якою на Русі з XI ст. іменували групу польських племен, західних слов’ян загалом.

67 Поляни — західнослов’янське плем’я в поріччі середньої і нижньої Варти, знані були також як лендзяни; назва походить від «поля», тобто «оброблюваної землі».

68 Л у т и ч і (лютичі) —західнослов’янські племена (долечани, ра-тарі, хижани, черезпеняни), що жили між річками Лабою (Ельбою) й Одрою (Одером) та на островах Рюген, Узедом і Воллін у Балтійському морі.

69 Мазовшани — ранньопольське плем’я, яке в IX—XI ст. населяло територію теперішнього Мазовша, історичної області над середньою течією Вісли та над нижньою течією Нарева й Західного Бугу.

70 Поляни — східнослов’янські племена, які жили на правобережжі Дніпра між річками Россю й Тетеревом; стали основою давньоруської народності.

71 Деревляни — східнослов’янські племена, які в VI—X ст. жили в Поліссі, на правобережжі Дніпра.

72 Прип’ять — річка в межах білоруського та українського Полісся, права притока Дніпра.

Д в і н а — тобто Західна Двіна, річка, що бере початок на Вллдай-ській височині і впадає у Ризьку затоку Балтійського моря.

м Дреговичі — східнослов’янські племена, які жили між Прип’яттю і Західною Двіною.

75 Полоть (Полота) — річка в межах теперішньої Білорусії, притока Західної Двіни.

70 Полочани — східнослов’янське плем’я, яке жило в басейні Західної Двіни та у верхів’ях річок Німану й Березини, над річкою Полоттю.

77 Сейм — ліва притока Десни.

78 Псьол (Псел, Псло) —річка, ліва притока Дніпра.

79 С і в е р и (Сіверщина) — земля сіверян, східнослов’янських племен, які жили на лівобережжі Дніпра і по Десні.

80 І л ь м е р (Ільмень) — озеро на Новгородщині; з нього витікає річка Волхов, на якій стоїть Новгород Великий; у другій половині І тисячоліття в басейні озера жило східнослов’янське плем’я ільменських слов’ян, або новгородських словен.

81 Новгород — тобто Новгород Великий, давньоруське місто на річці Волхов, біля озера Ільмень.

82 Гостомисл — легендарний ватажок новгородських словен, перший новгородський князь чи посадник; життя його припадає на першу половину IX ст.

83 Таціт Публій Корнелій (бл. 55 — бл. 120) —давньоримський державний діяч та історик, автор «Історії» та «Анналів», в яких описано події часів ранньої імперії, а також етнографічного нарису «Германія».

84 Прокопій Кесарієць (Кесарійський, кінець V ст.— бл. 562) — візантійський історик, автор «Історії воєн Юстініана з персами, вандалами і готами», в якій висвітлюється історія Візантії VI ст., подаються відомості про слов’ян та народи Кавказу.

85 Д л у г о ш (1415—1480) —польський історик; автор синтетичної «Історії Польщі» та «Анналів, чи хронік славного Королівства Польського».

Л е о н І (400—474) — візантійський імператор з 457 p.; воював із вандалами; противник єресі монофізитів.

87 Равенна — місто в північно-східній Італії, поблизу Адріатичного узбережжя, засноване умбрами; порт, резиденція західноримських імператорів; з 540 р. під владою Візантії, лонгобардів, папства, Венеції.

““Поморська земля (Помор’я) —польські землі над Балтійським морем, при гирлах Одера і Вісли.

89 Р у г і я — Йдеться, мабуть, про Аркону на острові Ругія (Рюген) у Балтійському морі, заселеному в середні віки слов’янським плем’ям ранів; осередок культу слов’янського бога Світовіта.

90 Тевтони — германські племена, що заселяли в середині І тисячоліття до н. е. західну частину Ютландського півострова. Близько 120 р. до н. е. тевтони разом з племенами кімврів і гельветів вдерлися на Італійський півострів, але були розгромлені римлянами; рештки їх розселилися в Галлії; згодом

1 ... 172 173 174 ... 202
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Українська література 17 століття», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Українська література 17 століття"