Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дата Туташхіа" автора Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 178 179 180 ... 238
Перейти на сторінку:
царському режимові.

— Якщо вони так дуже люблять царя та його сатрапів,— закричав хтось,— нехай і освідчуються їм у коханні, хто їм заважає? А нас нехай не чіпають, от і порядок, що може бути краще?

— Не мели дурниць! Помовч краще! — гримнули на нього звідусіль.

— Це не дурниці, це провокація. Нас..хочуть одірвати від російського пролетаріату! Це гасло розкольників!

— Увага, товариші, продовжую!..— закричав, світлочубий.— Представники робітничого класу Тифліса і всіх революційно настроєних верств Навтлуги, Ортачала, Дідубе, Мтацмінди повинні зібратися в Олександрівському саду.

— А нас пропустять?

— Жди! Зараз фаетона подадуть. Фаетоном поїдеш.

— Прорвемося й пройдемо.

— Їм і Олександрівський сад оточити неважко.

— То й нехай оточують!..

— Увага, товариші, часу лишилося мало,— світлочубий оратор ледве втихомирив юрбу.— Єдиною лавою ми виступимо з Олександрівського саду й продемонструємо самодержавству, що кінець його близький! При підтримці поліції та війська чорносотенці, звичайно, спробують розігнати нас. У відповідь ми повинні показати царизмові й тим убивцям, задурманеним релігією й горілкою, що революційний робітничий клас, селянство і всі пригноблені народи Російської імперії тісно згуртовані й перемогти їх неможливо! Товариші, революція твердо знає, чого хоче й до чого йде. Ми повинні виставити гасла, що виражають вимоги трудящих...

— Треба на ті гасла подивитися! Давай гасла! — закричав хтось.

— Навіщо дивитися на гасла?

— Треба, дорогий, треба! Є таке гасло, що прямо на шибеницю приведе...

Що тут почалося!.. Страх пропав, обережність зникла, про козаків і поліцію ніхто вже й не думав. Позбивавшись знов у купки, всі галасували, сперечалися, перебивали один одного, завзято жестикулюючи, і мало не сікалися один до одного з кулаками. Світлочубий оратор і ще кілька його приятелів кинулись заспокоювати людей і намагалися навести порядок, та все було марно, поки якийсь літній добродій, вклинившись у несподівану паузу, не загорлав:

— Товариші, де ваша революційна свідомість?! — і, не чекаючи відповіді, запропонував: — У нашому розпорядженні ціла година. Раз є потреба, обміняємося думками, але спокійно й організовано. Пропоную дати слово п’яти ораторам, кожному — по п’ять хвилин. Згодні?

— Добре! — посипалося звідусіль.

Світлочубий оратор почухав потилицю, всміхаючись, хитнув головою й сказав:

— Тільки з однією умовою: нехай кожен оголосить гасла, з якими хоче виступити. Спокійно, без викриків і голосних реплік. Хто хоче слова?

Поки перший оратор протискувався до балкона, звідки збирався промовляти, Дата Туташхіа, сміючись, сказав мені:

— Якби з царем та його ладом вони билися так, як між собою, в усьому світі про царів давно б забули...

— Ми, товариші, виступаємо під гаслом: «Хліб, земля і восьмигодинний робочий день!» — кинув з балкона перший оратор.

— Авжеж! Розгорнеш своє гасло, і враз тобі й печеного й вареного. Жди — принесуть.

— Коли вони перестануть жебрачити хліба-солі!

— Чого ж ви тільки хліба просите? Напишіть, до речі, й про вино. Після восьмигодинного робочого дня часу буде — хоч греблю гати. Їж собі, пий та спи — на землі, яку цар тобі подарує, чом і не поспати!

Літній чоловік, що запропонував усім висловитися, став поруч світлочубого, підняв руку, попросив уваги й сказав:

— Тут немає нічого смішного! Хліб правує світом!..

Але його зразу ж обірвали:

— Товариші! Нас тягнуть назад, до першого етапу революції, на вихідні позиції!

— Революцію треба поглиблювати, розвивати!

— Та нехай просять! Може, цар і підкине їм хлібця, хто знає?

— Дар добровільно нічого не віддасть! — загримів унизу чоловік, невисокий на зріст, але, видно, з надзвичайно сильними голосовими зв’язками.— Ми повинні силоміць вирвати з царизму правомочну Державну думу, і вона при підтримці широких трудящих мас встановить у Росії демократичний лад. «Хай живе Всеросійська демократична республіка!» — ось наше гасло.

— Вам кортить, вискочивши з пащеки феодальної монархії, прямісінько трапити в черево буржуазної демократії? — голосно спитав той, хто кинув гасло «Хліб, земля, восьмигодинний робочий день!».

— Зроби ласку, замовкни! Ваше місце на паперті, а не на барикаді, Стійте собі там з простягнутою рукою! — викрикнули звідкись.

— Регламент! Регламент! — почулося в натовпі, і сходами став підійматися третій оратор.

— «Право на самовизначення і національну незалежність!» — з цим гаслом ми йдемо на Головінський проспект!

— З нашою економічною відсталістю захотіли національної незалежності?!— обурився власник сильних голосових зв’язок, котрий вимагав встановлення Всеросійської демократичної республіки.— У нас і буржуазії своєї немає, а не те що розвинутої економіки, без якої незалежність — нуль!

— Годі! Годі!

— Регламент!

— Хто ще має гасла?! — запросив світлочубий.

Поки тривав цей мітинг чи зібрання — не знаю, як його назвати,— десь серед юрми, але зовсім окремо стояв гурт — чоловік десять. Вони стояли мовчки, не встряваючи ні в чиї суперечки і дуже уважно стежачи за всім, що відбувалося круг них. Коли світлочубий кинув у юрбу останнє запрошення й зійшов з балкона, від того гурту відокремився чоловік і, зійшовши на балкон, спокійно сказав:

— «Загальне збройне повстання!», «Хай живе диктатура пролетаріату!», «Всі на барикади!» Тільки ці гасла можуть принести перемогу пригнобленому народові й експлуатованим класам! Я закінчив.

— Ваші гасла правильні, але Росія ще не готова до загального й одночасного виступу. А неузгоджені дії окремих загонів пролетаріату та інших революційних класів царські сатрапи придушать легко. Товариші, ви фактично закликаєте маси до безглуздого, невиправданого кровопролиття!..

— Кров, пролита сьогодні,— запорука перемоги в майбутніх боях!

— Кров, пролита за справедливу справу, не пропаде марно!

— Надійтеся!

— Не второпаю, ми на мирну демонстрацію йдемо чи на бійню?!

— Збройне повстання — голими руками, з самими лише гаслами — та де ж це видано і хто вигадав?

— У кущі вже, ренегати?!

— А хто це ренегати?.. Ви штовхаєте народ на провокацію!..

У неймовірному гаморі вже не чути було жодного слова, тим паче що ніхто нікого не слухав, а взаємна розлюченість досягла такої сили, що в будь-кому, хто намагався взяти на себе роль миротворця, кожна із сторін вбачала свого кревного ворога. Дата Туташхіа нахилився й закричав мені у вухо:

— Слухай, я всі їхні гасла напам’ять знаю, а вони, думаєш, гасел один одного не знають?.. Як ти думаєш, чого вони оце чубляться? НІ в кого з них немає сили інших за собою повести! Ватажка в них немає. А ватажок у всьому потрібний. Та нічого, перечубляться, переказяться, поперегризають одне одному горлянки, комусь з них ця бійка на

1 ... 178 179 180 ... 238
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі» жанру - 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"