Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Українська література 17 століття 📚 - Українською

Читати книгу - "Українська література 17 століття"

333
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Українська література 17 століття" автора Автор невідомий. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 182 183 184 ... 202
Перейти на сторінку:
він у Київській братській школі

і що саме його згадано між декламаторами віршів Ка.сіяна Саковичи на погреб гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного під іменем Стефана Почаського. Припускають, що Софроній був одним із тих молодих ченців, яких Петро Могила послав удосконалювати освіту за кордон. У 1631 — 1632 pp. бачимо його вчителем риторики і, можливо, поетики у лаврському «гімназіоні», звідки Софроній переходить у Києво-Могилянську колегію. В 1638 р. він стає ректором цієї школи та ігуменом братського Богоявлен-ського монастиря в 40-ві роки — ігуменом Трьохсвятительського монастиря в Яссах, при якому заснував академію.

EYXAPIhTHPION.— Подається за виданням у кн.: Тітов Хв. Матеріали для історії книжної справи на Вкраїні в XVI—XVIII вв. Всезбірка передмов до українських стародруків. К., 1924, с. 291—305. (Бібліотека Академії наук СРСР).

‘Петро Могила (1596—1647) — церковний і освітній діяч, письменник — автор богословських і полемічних творів, казань, записів легенд, листів тощо; архімандрит Києво-Печерської лаври (з 1627 p.), митрополит київський і галицький (з 1632 p.), фундатор Києво-Могилян-ської колегії.

2 Гімназіум.— Йдеться про лаврську Могилянську школу, організовану Петром Могилою 1631 р. за західноєвропейським зразком; наступного року вона злилася з київською братською школою, заснованою 1615 p., внаслідок чого виникла Києво-Могилянська колегія.

3 Школа риторики — другий середній клас (однорічний) в системі освіти, прийнятій на Україні в XVII—XVIII ст.; тут учні навчалися складати промови різного характеру — панегіричні, судові, проповіді; писати віншувальні, подячні, прохальні листи; оволодівали мистецтвом прозової творчості.

4 ... свят хвалебних воскресенія Христова.— Йдеться про Великдень.

5 Могили — рід.

6 Парнас — гора в грецькій місцевості Фокіді, біля її підніжжя було Кастальське джерело, присвячене Аполлону й музам; тут, в ущелині, стояв Дельфійський храм Аполлона з оракулом.

7 Гелікон — гора в Греції (в Беотії); за грецькою міфологією, на ній жили музи; води геліконських джерел викликали творче натхнення.

8 ... о с ь м кореній визволених нау к...— Йдеться про вільні науки, які вважалися гідними вільної людини; їх було сім: граматика, арифметика, геометрія, музика, астрономія, діалектика, риторика, восьмою була «наука наук» — теологія.

9 Пегас — за грецькою міфологією, крилатий кінь, символ поетичного хисту; від удару його копита на Геліконі почало бити джерело Іпокрена, здатне давати натхнення поетам.

10 К а д м — за грецькою міфологією, син фінікійського царя Агенора, засновник міста Фіви; удосконалив грецький алфавіт.

11 Едем — за біблійною міфологією, земний рай (місце насолод) в якому жили перші люди — Адам і Єва — до гріхопадіння.

12 Г е л і к о н і д и — те саме, що й музи.

13 Ф е б — грецький відповідник Аполлона, поетичний образ сонця

14 М а ї н син — за грецькою міфологією, син богині весни Майі Меркурій, вісник богів, покровитель ремесел і торгівлі.

Премудрі погани — тобто стародавні греки і римляни.

16 Прометей — за грецькою міфологією, один із титанів, людиноподібних велетнів, які протистояли олімпійським богам; украв на Олімпі вогонь і дав його людям, прирікши себе на муки; уособлення богоборця, захисника людей і поборника справедливості.

17 Діалектика — одна з вільних наук, мистецтво полеміки, наука про логічні методи встановлення істини через подолання суперечностей в судженнях противника.

18 Стагірита (Стагірит) —Арістотель, уродженець міста Стапр у Македонії.

19 Базилішки уніатські — тобто василіяни (базиліяни), уніатський чернечий орден, заснований на початку XVII ст. на українських і білоруських землях з метою насадження унії; названий на честь кесарій-ського єпископа Василія Великого (329—379).

20 Геркулес (Геракл) —персонаж грецької міфології, герой, сип Зевса і Алкмени; борець із злими силами, втілення могутності, мужності, відваги, працелюбності.

21 Цикляди (Кіклади) група островів в Егейському морі; головний із них Делос.

22 О р ф е й — за грецькою міфологією, син Аполлона і музи Каллі-опи; поет і співець; його хист мав здатність підкоряти людей, богів, сили природи.

23 Е в р і п протока між грецьким островом Евбеєю та материковою Європою.

24 Ксенофанес (Ксенофон Колофонський; VI ст. до н. е.) — давньогрецький філософ і поет.

25 Кольофони (Колофони) —жителі грецької колонії Колофон у Малій Азії

20 Архімедес (Архімед; бл. 287—212 до н. е.) —давньогрецький учений.

27 Кгде світлий ліхтар в н с б і...— небесне склепіння.

28 ... з седми лямп зложони й..:— Сім ламп сім планет

29 Астролюг (астролог) —знавець зоряного неба, астрологи

за розташуванням небесних тіл намагалися передбачити земні події

і людські долі.

30 Зодіак — дванадцять сузір’їв, повз які проходить видимий річ

ний рух Сонця: Водолій, Риби, Овен, Телець, Близнята, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козоріг; дослівно — коло із зображені,

тварин.

31 ... г і ш п а н пильний мармуровий поставив стов п...—

Стовп на мисі Гібралтар; миси Гібралтар і Цеута обабіч Гібралтарської протоки в давнину називались Геркулесовими стовпами.

32 Гадитан (Плутон) —за грецькою міфологією, бог підземного

царства.

33 Цекропи — повноправні афіняни.

34 Кривольоги — теологи-кривотлумачі (гра слів)

35 Сцеволя Гай Луцій — давньоримський герой, і патріотичної саможертви спалив руку на очах у ворогів; за родослівною легендою, пращур Могил.

. 36 ...Г іблейських юж вод струменисти х...— медоносних потоків; Гібла — гора в Сіцілії, що славилася медом.

31 Актейські поля — Аполлонові поля; актійський — епітет Аполлона за назвою його храму на мисі Актій.

38 Зефіри — теплі західні вітри.

39 Кліо — за грецькою міфологією, муза історії

40 Мельпомена — за грецькою міфологією, муза трагедії

41 Гіпполіта (Іполит) —персонаж грецької міфології, був убитий власними кіньми і його воскресив бог лікування Асклепій (Ескулап)

42 Е п і р — гориста місцевість у західній Греції.

43 ... опочистий П е т р...— Ім’я «Петро» походить від грецьких слів «лєтра» — скеля, «яєтдиБ» — камінь; на цьому засноване часте обітру вання імені Петра Могили.

44 У р а н і я — за грецькою міфологією, муза астрономії

45 Атляс (Атлант) —персонаж грецької міфології, велетень, пере творений Зевсом у гору і приречений підтримувати своїми плечима небо

46 К а л л і о п а — за грецькою міфологією, муза епічної поезії, мати Орфея.

47 Е н е а ш (Еней)

1 ... 182 183 184 ... 202
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Українська література 17 століття», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Українська література 17 століття"