Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Українська література 17 століття 📚 - Українською

Читати книгу - "Українська література 17 століття"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Українська література 17 століття" автора Автор невідомий. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 181 182 183 ... 202
Перейти на сторінку:
(Леонід, ? після 480 до м. с.) — спартанським (лаке-демонський) цар; уславився в битві прм Фермопілах 480 р. до п. е.

13 Балики — родима багатих київських міщан, представники якої були діячами київського магістрату і брали активну участь у громадсько-політичному житті XVI -XVII ст., зокрема в боротьбі з уніатами.

14 Філядельф — тобто Птоломей II Філадельф (285—247 до н. е.) володар Єгипту; протегував наукам і мистецтвам, заснував музей і бібліотеку в Александрії, звелів перекласти грецькою мовою Біблію.

С е в е р і. (Север Люцій Септимій) — римський імператор (193—211)

,с Алька ї р — Каїр.

17 Діокгенес (Діогеп Сінопський; бл. 404—323 до н. е.) — давньогрецький філософ-кінік.

18 Александер- кроль — тобто Александр Македонський.

І!І Ш о в потом до Острога, для наук у цт и ви х, которії там к в і т л н і а благочестивих к н я ж а т, которії ся в науках кохали, на школи маетностей много фунду-вали Петро Конашевич-Сагайдачний вчився в Острозькій школі; тут ідеться про князя Костянтина (Василя) Костянтиновича Острозького (1526—1608), за підтримкою якого в Острозі сформувався гурток православної інтелігенції, були засновані школи в Турові (1572), Володимирі-Волип-ському (1577), школа (1576) і друкарня (1578) в самому Острозі. Острозький гурток був одним із перших на Україні ренесансно-гуманістичних осередків.

20 К а ф а татарська фортеця на південному узбережжі Криму (нині Феодосія), козаки, очолювані Сагайдачним, узяли її штурмом 1616 р

і визволили багато невільників

21 Мультянськая земля давня назва Молдавії

22 І н ф л я н т ч и к (інфлянчнк) житель Ліфляндії, яка включала територію північної Латвії і південної Естонії і з кінця XVI ст. входила до складу Речі Посполитої. У XVII ст. в Ліфляндії точилися польсько-швед-ські війни.

23 ... в панстві к р о л я - п а м а...— Польським королем в часи Сагайдачного був Сігізмунд (Жигмуид) III Ваза (1566—1632), король

польський з 1587 p., шведський у 1592.....1598 pp. За його правління було

проголошено Бресіську унію. Як меценат відіграв помітну роль у розвитку мистецтва раннього барокко.

24 Йов Борецький (в миру Іван; ? — 1631) — український церков

ний, політичний і освітній діяч Освіту здобв за кордоном Вчителював у Львівській братській школі, в 1604 1605 рр її ректор 3 1610 р

священик у Києві, де заснував парафіяльну школу В 1615 р за його участю відкрито Київську братську школу, в якій він був ректором 3 1620 і до смерті — митрополит православної церкви на українських і білоруських землях. Боровся проти католицизму й унії, розвивав ідею возз’єднання українського народу з російським в єдиній державі. Йому належить полемічний трактат «Протестація».

25 ... тайну седмкрот гіри няв маслосвящені я...— Йдеться про християнське релігійне таїнство єлейоосвячення, або соборування; хворому помазують освяченим єлеєм (суміш оливкового масла

з ароматичними речовинами) чоло, ніздрі, щоки, уста, груди, руки, читаючи при цьому молитви, в яких вимолюється благодать для хворого; здійснюється це таїнство сімома священиками (при необхідності — одним)

26 ... т а й н и святог о... причащенія ...— Йдеться про християнське релігійне таїнство євхаристії, при звершенні якого віруючі, куштуючи вино і хліб, начебто причащаються тіла і крові Христа. Це символізує жертпу, принесену ним за людські гріхи.

27 ... при церкві Братсько й...— Йдеться про Богоявленську церкву на Подолі, при якій 1588 р. було засновано монастир; 1615 р. він перейшов у відання Київського братства і його почали називати Богопзлен-ським Братським.

23 ... в котроє ся братство зо всім Войськом вп и-с а в...— Йдеться про київське Богоявленське братство, релігійно-національну організацію київського православного населення. Виникло 1615 р. при Київському братському Богоявленському монастирі з метою боротьби проти польської шляхетсько-католицької експансії. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний вписався до нього «з усім Військом Запорозьким», що забезпечило братству політичну вагомість.

29 Видів он іЛьвовськоє братство..., суму значную грошей до братства лекгова в.,.— Йдеться про школу, засновану у 80-х роках XVI ст. при Львівському братстві.

30 Не див, цная малжонк о...— На полі першодруку пояснення: «Апастасія, малжонка його, дому їх милостей панов Повченських», тобто жінка Петра Конашевича-Сагайдачного, що походила з роду Повчанських.

11 Н е с т о р — персонаж грецької міфології, пілоський цар, що відзначався хоробрістю, мудрістю, красномовством і здійснив чимало геройських подвигів: брав участь у битві лапідів з кентаврами, в калідонському полюванні, в поході аргонавтів, у Троянській війні; уславився довголіттям.

32 А х і л л е с (Ахілл) —■ персонаж грецької міфології. Для загартування мати купала Ахілла у водах Стіксу, тримаючи за п’яту, яка зієталася єдиним вразливим місцем на тілі героя; звершивши багато подвигів, Ахілл загинув у Троянській війні від стріли Гектора, що влучила йому в п’яту.

33 А яке — персонаж грецької міфології; відзначався великою силою, високим зростом, хоробрістю. Один з вождів грецького війська у Троянській війні.

34 Г ектор-- персонаж грецької міфології, син троянського царя Пріама. Найвідважніший захисник Трої.

35 Періклес (Перікл; бл. 490—429 до н. е.) —афінський оратор, політичний і військовий діяч.

36 Курціуш (Курцій Марк) —римський герой; серед римського форуму (центральної площі) розверзлася прірва, з якої бурхав огонь; її нічим не могли засипати; аж коли Курцій сам скочив у неї, прірва зімкнулася.

Ахеронт (Ахерон) — за грецькою міфологією, підземна річка, при тока Стіксу; через неї переправляються душі, прямуючи у царство мертвих.

38 Кр ез у с (Крез) — цар Лідії (560—546 до н. е.), що володів величезними багатствами. Під час війни з Кіром його було взято в полон і приречено до спалення на багатті. Перед стратою Крез пригадав слова Солона про те, що за життя нікого не можна назвати щасливим, і заволав: «О Солоне!» Кір, дізнавшись про причину цього вигуку, дав Крезові свободу.

39 Косить она і княжат, споль з їх княгиням и...-На полі першодруку вказівка: «Крольов і цесаров (Захарія, XI)», тобто біблійна Книга пророка Захарії, гл. 11.

40 Вулкан — за римською міфологією, бог вогню і металургії.

41 Кгалсн (Гален Клавдій; 131 — бл. 200) — римський лікар, автор багатьох медичних трактатів, які не втрачали свого значення до кінця XVII сг.

Софроній ПО ЧАСЬКИЙ

Про Софронія Почаського відомо небагато. Не знаємо дат його народження і смерті. Правдоподібно, що вчився

1 ... 181 182 183 ... 202
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Українська література 17 століття», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Українська література 17 століття"