Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях, Марк Лівін 📚 - Українською

Читати книгу - "Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях, Марк Лівін"

50
0
26.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях" автора Марк Лівін. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 18 19 20 ... 58
Перейти на сторінку:
бо на цьому простіше будувати економіку.

Марк. Але ж ідеться про споживання не лише речей, а й досвідів. Мені здається, що сучасні комунікації, особ­ливо в соціальних мережах, посилюють у людині романтичну віру в те, що чим більше досвіду вона споживає, тим щасливішою може стати. Ти, мабуть, знаєш усіх цих людей, які у своєму профайлі в інстаграмі пишуть кількість країн, що їх відвідали. Імовірно, це такий секрет щастя: більше подорожуй — і будеш щасливим. Хоча мені здається, що кількість подорожей ніяк не корелює з відчуттям щастя. Я знаю людей, які жодного разу не виїздили навіть за межі своєї області, але називають себе щасливими.

Ілля. Певно, це те, що ми й хочемо сказати про щастя. Усім хочеться здаватися абсолютно щасливими, усміхненими, але насправді інші переживання також мають велику цінність. Жити в постійному щасливому стані — це якийсь анабіоз: ти ніби й живий, але якось не по-справжньому.

Марк. Я знову згадав Харарі. Він казав, що в Давньому Єгипті фараони не страждали через те, що не можуть відвезти дружину у Вавилон на шопінг. У них були інші причини для щастя і страждання. Якість переживання щастя змінюється. І мені здається, що тепер воно — штука дуже індивідуальна й контекстуальна. Словом, ми за персональний сенс, а не за неекологічне, несвідоме споживання.

Розділ про щастя — єдиний, у якому немає особистих історій і вправ, тому що автори не бачать у них сенсу.

19 Hollis James. Swamplands of Soul: New Life in Dismal Places. Toronto, Inner City Books, 1996.

20 Франкл Віктор. Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі / пер. з англ. О. Замойська. Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016.

21 Dr. Viktor E. Frankl of Vienna, Psychiatrist of the Search for Meaning, Dies at 92. By Holcomb B. Noble // The New York Times, September 4, Section B, р. 7, 1997.

22 Collected Works of C. G. Jung, Volume 11: Psychology and Religion: West and East 2nd Edition (Kindle Edition) // Princeton, NJ, Princeton University Press, 2nd Edition, 2014.

23 Dr. Cameron Sepah. The Definitive Guide to Dopamine Fasting 2.0 // The Hot Silicon Valley Trend. August 7, 2019.

24 Brain reward pathways // Nestler Laboratory. URL: neuroscience.mssm.edu/nestler/brainRewardpathways.html.

25 Переклад Дмитра Павличка.

Лише уявіть, якби в людей була така суперздібність — у стосунках і соціальних контактах одразу говорити, що їх не влаштовує, замість мовчати, накопичуючи нереалізовану агресію. З розділу про злість ви, як уважні читачі, мали би вже пам’ятати: почуття, які ми переживаємо, особливо злість, нікуди не зникають і все одно реалізуються — питання лише, у який спосіб.

У цьому розділі ми зосередимося на тому, що людям вдається чи не найскладніше, — вмінні прямо говорити про свої бажання, і за приклад візьмемо почуття образи. Ми відштовхуємося від того, що її фундаментом може бути невміння позначати й захищати свої межі, здатне спершу переживатися як внутрішній імпульс, що зветься злістю. А також неусвідомлення своїх очікувань і складність витримати, що вони не реалізуються.

Отже, наша найголовніша теза: образа — це також злість (агресивність), але спрямована всередину. Це те, на що ми наштовхнулися в комунікації з іншими, але ще не встигли або чомусь не змогли щось із цим зробити, залишивши намір.

Загалом у розумінні того, чим є образа, існує низка підходів. Зовсім умовно їх можна поділити на дві групи. Прихильники першої стверджують, що образа є базовим почуттям, закладеним у дитині від народження або з дуже раннього віку. Тобто навіть у немовлят є ця емоція. Не дала мама вчасно молока — дитина образилась і сповістила про це в якийсь спосіб. Наприклад, швейцарський психіатр Ойґен Блейлер (він, до речі, увів поняття «шизофренія» та «аутизм»26) вважав, що стійкі ознаки образи можна побачити вже в п’ятимісячної дитини. І лише приблизно у два-п’ять років дитина засвоює образу як певний спосіб реакції на незадоволеність.

Прихильники другої групи підходів кажуть, що образа — емоція еволюційна, набута в процесі соціалізації, тому що дитині потрібно якось витримувати напругу й агресію. Тут уже йдеться про процес зростання: хоче дитина іграшку, але зараз потрібно поспати. У неї є потреба й енергія гратися, що наштовхується на дорослого. Драйвер стикається з бар’єром, і якщо є простір для вивільнення гніву, то все окей, якщо ні — на місці зіткнення утворюється образа.

Ми вже згадували теорію базальної тривоги Карен Горні. Яскравий приклад підходу до почуття образи як механізму адаптації можна побачити саме в неї. Дослідниця пояснює образу як витіснення базальної агресивності, тобто базової здатності індивіда до боротьби. Своєю чергою Горні цю здатність виокремлює як одну з основних, щоб будувати здорові стосунки з іншими і світом. Якщо агресивність дитини пригнічувати, то вона витіснятиме її і заміщатиме на образу, щоб якось впоратися з почуттям. Як

1 ... 18 19 20 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях, Марк Лівін», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях, Марк Лівін"