Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Спомини 📚 - Українською

Читати книгу - "Спомини"

1 012
0
29.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Спомини" автора Йосип Сліпий. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Езотерика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 193 194 195 ... 334
Перейти на сторінку:
врегулювати, але жах, який вона породила, спонукав людей до більшої рішучости й самопосвяти. 10 жовтня 1962 року, виступаючи в Американському університеті, президент Кеннеді запропонував покласти край Холодній війні. Ця пропозиція знайшла позитивний відгук з боку керівника Радянського Союзу Микити Хрущова. Папа Іван використав усю вагу папського авторитету, щоб голосно заявити: світ потребує миру, опертого на законі. Його енцикліка “Pacem in terris” стала, мабуть, найважливішим з усіх його документів. У ній папа закликав сповнитись новим духом співпраці й будувати у світі новий тривкий лад.

Ці три особи мали глибоку повагу один до одного. Незважаючи на кардинальні відмінності й суперечності, що різнили їх, усі вони розуміли, до якої міри їх спільна роль є історично необхідна. Їх свічка горіла яскраво, але недовго — це тріо дуже скоро стало історією. Президент Кеннеді був убитий, папа Іван помер від раку, а Микиту Хрущова усунули з посади.

Моя розповідь про деякі епізоди, пов’язані зі стосунками цих трьох людей, — не більш ніж невелика примітка на берегах історії, а проте вона проливає певне світло на важливі перемови між членами цього тріо. Завдяки дивовижному збігу обставин я опинився в ролі посланця папи Івана XXIII до Кремля. А один з побічних епізодів цієї моєї місії був пов’язаний з особою президента Кеннеді.

Вихідною точкою особистої частини цієї історії став початок березня 1963 року, коли в Нью-Йорку до мене завітав отець-домініканець Фелікс Морліон[910], президент римського університету “Pro Deo”. Ми провели години зо три в мене в кабінеті, а тоді пішли обідати. Отець Морліон був добродушний здоровань, який любив сміятися і вмів зробити так, щоб поряд з ним ви почувалися невимушено. Дуже скоро мені стало ясно, що отець Морліон — це, до того ж, найрізнобічніше обдарована людина з усіх, кого я зустрічав. Він чудово орієнтувався в американській історії та американських інституціях, у світовій політиці, в сучасній науці та технологіях, у кінематографії та європейській літературі. Він був уродженець Бельгії, але почував себе як удома і у Франції, і в Італії, і в Німеччині, і у Сполучених Штатах, бо ж мовами всіх цих країн він розмовляв із дивовижною вправністю. Я дізнався, що під час Другої світової війни він був учасником антифашистського підпілля, переховував євреїв, і через це за його голову була призначена винагорода. Він притримувався космополітичного світогляду. Універсалізм отця Морліона відображало й інтелектуальне середовище університету “Pro Deo”, який він заснував у 1945 році з допомогою Джованні Баттісти Монтіні, тодішнього заступника державного секретаря Ватикану в звичайних справах, що згодом став папою Павлом VI.

На тій першій зустрічі отець Морліон сказав, що приїхав до Сполучених Штатів, щоб заручитися підтримкою для університету “Pro Deo”, який від початку свого існування був інтернаціональним та міжрелігійним закладом — не в останню чергу завдяки папі Івану XXIII й кардиналові Монтіні. Отець Морліон із запалом висловлював надію, що його університет стане тим осередком, який виховуватиме “громадян світу” і долатиме розбіжності не тільки між Сходом і Заходом, а й на самому Заході, в тому числі й розбіжності між науковцями і богословами, між філософами і активістами[911].

Отець Морліон також казав, що працює над книжкою про папу Івана XXIII. На цей час сила ідей папи ще не проявилася сповна. Всі, звичайно, знали, як твердо він вірить у засади братерства й світового порозуміння; багато хто вже починав відчувати теплоту його особистости; та допіру кілька місяців по тому, після енцикліки “Pacem in terris”, світ побачив увесь історичний масштаб цієї постаті. Отож, коли отець Морліон починав говорити про папині ідеї та сподівання, я з захватом усвідомлював, які кардинальні зміни нас чекають.

“Вірте мені, — казав отець Морліон, — тепер наспівають грандіозні ідеї, і невдовзі весь світ привітає й полюбить цього шляхетного чоловіка, Івана XXIII. Він не тиран, не доктринер. Він глибоко шанує людей будь-якого віровизнання. Він хоче допомогти врятувати мир”.

Отець Морліон казав, що папа Іван хоче прислужитися світові, хоче йти в ногу з часом, однак поки що зовсім неясно, як це найкраще зробити. Він запитав мене, як я гадаю — чи не потрактує американський народ рішучі заяви папи Римського про потребу дієвих заходів задля утвердження миру в світі як недоречне втручання в політичні справи? Я сказав отцю, що не можу знати, як відреагують американці чи будь-який інший народ, але мені важко уявити, щоб у рішучому заклику до миру з боку одного з чільних релігійних провідників світу було щось неприродне. Зрештою, це і є завдання релігії — побачити духовні

1 ... 193 194 195 ... 334
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Спомини», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Спомини"