Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Степовий пірат 📚 - Українською

Читати книгу - "Степовий пірат"

385
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Степовий пірат" автора Станіслав Лубєнський. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 19 20 21 ... 47
Перейти на сторінку:
стаття містила певні слова критики (стосовно толерування Махном «політичних авантюристів», як евфемістично називав Каменєв анархістів), загалом він показав махновців у позитивному світлі.

«Після особистого візиту до Гуляйполя і розмови з тов. Махном та його соратниками вважаю за свій обов’язок голосно заявити, що всі чутки про сепаратистські та антирадянські плани бригади повстанців тов. Махна не мають жодних підстав. В особі Махна я побачив чесного і відважного борця, який у складних умовах, позбавлений найнеобхіднішого, збирає сили і мужньо бореться з білогвардійцями та закордонними завойовниками. За їхню сміливість, за їхню боротьбу на фронті я їх вітаю».


6

Через два дні після візиту Каменєва в Гуляйполе більшовицькі шереги залишає важливий союзник. Матвій Григор’єв, відомий також як Никифір Григор’єв, називає сам себе отаманом і часто змінює політичні симпатії. У царській армії він дослужився до штабс-капітана. Пізніше воював під Скоропадським, згодом у Петлюри. Нарешті перейшов на бік більшовиків. Своє рішення він пояснював втомою від недолугості Директоріату. Кпинив, що «в Києві зібралась отаманія, австрійські фендрики резерву, сільські вчителі та всякі кар’єристи і авантюристи, які хочуть грати роль державних мужів і великих дипломатів».

У лютому його призначають командиром 1-ї Задніпровської стрілецької бригади, що входить до складу 3-ї Задніпровської дивізії Дибенка. Отаман командує приблизно п’ятнадцятьма тисячами солдат. У середині березня він здобуває дві великі перемоги, вибивши французький гарнізон із Херсона і взявши Одесу. За успіхи в боях Григор’єва нагороджують Орденом Червоного Прапора. Проте більшовиків турбує політична непостійність комбрига, його схильність до порушення субординації та антисемітизм. І не даремно: в Червоній армії йому також швидко набридло. 9 травня він оголошує антибільшовицький і антисемітський Універсал, у якому звертається до «народу українського, народу замученого». Він пише в ньому про насильство «чрезвичайки», комісарів з московської «обжорки» і «землі, де Христа розп’ято було». «Український народе! — закликає він. — Бери владу в свої руки! Нехай не буде диктатури ні окремої особи, ні партії! Хай живе диктатура правлячого люду! Хай живуть мозолясті руки селянина та робітника!».

Універсал викликає у центральній Україні велике замішання. Червоні гарнізони багатьох більших і менших міст приєднуються до бунту. Доходить до погромів, розганяють також ненависні «чрезвичайки». Григор’єв розраховує, що гасла повстання підхоплять інші отамани, яким не по дорозі з більшовиками. Найбільші надії він покладає, зрозуміло, на Махна.

Більшовики, вражені масштабом заколоту і його стрімкі-стю, надсилають 12 травня телеграму до Гуляйполя: «Григор’єв зрадив фронт. Не виконавши бойового наказу, він повернув зброю. Настав вирішальний момент: або ви підете з робітниками і селянами всієї Росії, або відкриєте фронт ворогам. Ваганням немає місця. Негайно повідомте про розташування ваших військ і оголосіть заклик проти Григор’єва, надіславши мені копію в Харків. Відсутність відповіді вважатиму оголошенням війни. Вірю в честь революціонерів — Вашу, Аршинова, Веретельникова та інших. Каменєв».

Махно відправляє дві телеграми — одну до своїх загонів та їхніх командирів, другу — до Каменєва. Він закликає бригаду тримати фронт проти контрреволюції, більшовиків запевняє, що не розірве союзу. Однак частина махновських командирів виступає за розрив із червоними. Григор’єв отримує рапорти про вагання в шерегах Махна і висилає телеграму: «Батьку, що ти дивишся на комуністів? Бий їх. Отаман Григор’єв».

Махно хоче пересвідчитись, як насправді виглядає ситуація у бунтівному районі. Він відряджає Чубенка і кількох довірених осіб. Розвідка повертається за кілька днів з переконанням, що повстання є справедливою і стихійною відповіддю на більшовицьке насилля й терор. Але жорстокість бунту і криваві погроми, що його супроводжують, слід оцінювати як реакційні. Махновці не можуть його підтримати. Відтак штаб бригади готує відозву «Хто такий Григор’єв?», з якої ясно випливає: антисеміт і контрреволюціонер. А його Універсал — це «похмурий заклик до єврейського погрому» і самозванчий замах отамана на «живий братерський зв’язок революційної України з революційною Росією». Штаб оголошує, що не має наміру втручатись у боротьбу за владу між більшовиками й Григор’євим. Текст передруковують у махновському «Шляху до волі» та анархістському «Набаті».

Але армія Григор’єва нарощує сили. Більшовики готують евакуацію своїх органів влади з Одеси, Полтави та Києва. Оголошується мобілізація, до зброї закликають усіх комуністів, робітників і навіть комсомольців. Мчать потяги зі зброєю з Росії. Операцією проти бунтівників керують тодішній командувач харківського округу Климент Ворошилов і начальник харківського гарнізону Олександр Пархоменко.

Багато галасу з нічого. Григор’єв виявляється слабким штабістом, здатним виграти битву, але не війну. Він ділить свої війська на три групи і наказує завдати одночасного удару по Одесі, Полтаві й Києву — містах, найбільше насичених більшовиками. Загони не можуть взаємодіяти, Григор’єв наказує їм воювати у місцях, віддалених одне від одного на сотні кілометрів. Одночасно він переконує свою селянську армію, що комуністи програють на всіх фронтах, а Ленін разом із цілим урядом втік за кордон.

Наступ розпорошених військ Григор’єва швидко втрачає енергію. Більшовики стискають кільце довкола повсталого регіону. Поступово вони відновлюють контроль над Кривим Рогом, Черкасами, Кремечугом, а на півдні вибивають бунтівників із Миколаєва, Очакова і Херсона. Коли наприкінці травня головні сили отамана виявляються розбитими між Білою Церквою і Житомиром, в селі Кам’янка, Повстанча Армія починає розвалюватись. Багато загонів намагаються повернутись до більшовиків. Григор’єв разом із недобитками засідає в степу і продовжує партизанську боротьбу. Військо, що складається головним чином із місцевих селян, вислизає з рук червоних і не дає себе остаточно знищити. Загони тримаються поблизу залізничних колій — напади на пасажирські й товарні потяги стають головним джерелом утримання й забезпечення григор’ївців.

Поїхав Батько разом з усією свитою на весілля до свого похресника Грицька Кіся. Була там Галина й були двоє його братів — Савка і Григорій. Танцювали, співали й міцно пили, допоки не стало їм нудно.

«Беріть по тачанці, — каже Батько, — і їдьте за попом з попадею». Хлопці-махновці приїхали, грюкають у вікно. «Ходіть, отче, на весілля до Грицька Кіся, Батько гостинно запрошує». Вирваний зі сну, блідий як смерть батюшка Лоскутов аж перехрестився зі страху. Махновці у Бога не вірили, чорта не боялися, відмовити було неможливо. Він розбудив дружину і за мить з душею у п’ятах вони сіли до тачанки.

Їдуть через село, аж тут

1 ... 19 20 21 ... 47
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Степовий пірат», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Степовий пірат"