Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Холодна атмосфера, Агне Ашкелянець 📚 - Українською

Читати книгу - "Холодна атмосфера, Агне Ашкелянець"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Холодна атмосфера" автора Агне Ашкелянець. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 20 21 22 ... 43
Перейти на сторінку:
Розд 11. Під ваготою ночі

Здавалось, те, що трапилось мало збадьорити Белану, додати їй сил. Так завжди з нею бувало, коли вона могла комусь допомогти в біді. Та історія з братами Кефірчиками остаточно зламала її. Белана увійшла в затишний котедж, увімкнула світло, відчула біля своїх ніг ласкаву Стеллу — й оперлась об стіну зі сльозами на очах.

Вона більше так не може. Вона не та сильна жінка, якою хотіла здаватись, життя для неї не продовжується, як би вона себе в цьому не переконувала. Її життя зупинилось разом із смертю Павла, після його відходу в серці залишилась велика діра. Їй важко стикатись із зовнішнім світом, боляче самій переживати свій вік і дивитись в очі невідворотному.

Стелла здивовано поглядала на свою господиню, а тоді голосно м’явкнула. Коли це допомогло привернути до себе увагу, кішка спробувала обійняти лапами ногу Белани. Балана нахилилась до неї й погладила улюбленицю — єдине створіння, якому вона дійсно була потрібна.

Усю ніч Белана не могла заснути. Великою мірою вона навіть не намагалася це зробити — сиділа на дивані у вітальні біля торшера, що тьмяно світив. На її колінах розмістилась Стелла й монотонно мурликала. Мурликання було схоже на тріскіт вогню в каміні, тому Белана, незважаючи на душевні переживання, відчувала себе дуже затишно. Поряд, на столику, стояла чашка ромашкового чаю, а в тарілці лежали залишки гарбузового пюре з фініками.

Багато думок і спогадів проносились у її голові. Як вона не любила їм віддаватись! Як не любила жити минулим! Всі тільки й уявляли старість як час безперервних спогадів, а стареньких як божевільних оповідачів. «Час підбивати підсумки життя», — часто повторював Пігулевський. Та вона не хотіла підбивати жодних підсумків, її життя ще не завершилось! Не хотіла обтяжувати інших своєю сентиментальністю, адже в сьогоденні ще так багато хорошого, варто лиш уважно подивитись на всі боки. Вона хотіла бути такою, якою була в шістдесят, сорок, двадцять років: захопленою, енергійною, дієвою. Хотіла бути сильною — всупереч очікуванням багатьох, що смерть Павла її роздавить.

І все-таки вона не була сильною. Вона була звичайною жінкою, якій було боляче після втрати партнера всього життя. Жінкою, яка страждає. Усвідомивши це, Белана відчула, що їй стало набагато легше.

У той час схожих усвідомлень потребував Юра Осоцький, та вони не приходили скільки б він не намагався. Одна його рука була готова схопити старі туфлі, щоб кинутись в «Горобину бухту» за пляшкою, тоді як тулуб міцно сидів на старому кухонному табуреті, намагаючись опиратись згубному бажанню.

Його сусід Юра Кефірчик сьогодні багато говорив про любов. А що в нього, в Юри Осоцького, з любов’ю? Він не міг скаржитись на нелюбов інших: в сім’ї він завжди був чарівною дитиною й користувався загальною любов’ю, у селі до нього тягнулись через веселу вдачу. Проте наприкінці він все рівно залишився самотнім: спився, був нікому непотрібним. Де ті брати, що упадали коло нього всією душею? Хтось уже на тому світі, інші налагодили своє життя у далеких від Криволісся місцях. Їхні діти навіть не знають Юрія, ніколи сюди не приїжджають, не вітають із святами. Лише племінниця одна, Олеся, деколи набирає старого: чи то від нудьги, чи їй дійсно цікаво розмовляти з ним.

Сумно стало Юрку, що він так і не створив своєї сім’ї. Одружився нерано, але безуспішно: Фаустині було неможливо догодити. Вона постійно мірялась з сусідами та родичами, заздрила й бажала викликати заздрість в інших, чекала від Юри неможливого, дорікала на кожному кроці. Спочатку діти її не цікавили, потім вона жадно їх захотіла, коли подруги почали насміхатись. Та нічого не вийшло: Фаустина потонула в озері за Криволіссям, куди поїхала взимку їздити на ковзанах. Грішно так думати, та з її смертю Юра неочікувано виявив, як легко йому дихається й стало вільно. Повернувся смак до життя, з’явились мрії та бажання. А потім від пневмонії згоріли його батьки,  а з ними й він сам.

Замість дітей поселились в його домі пляшки, Васька Шкаралупа з приятелями були як вірна дружина: чекали вдома та біля магазину, щедро наливали, розповідали потішні історії.

Двадцять років мало пройти, щоб у Юри нарешті відкрились очі: він розпорядився своїм життям бездарно. Спочатку це розуміння осяяло йому дорогу, та тепер все більше віднімало сили: навіщо щось міняти, якщо його дні давно минули й часу щось виправляти майже не залишилось? Його життя не має сенсу. Від таких думок знову хотілось випити, навіть напитись до втрати пам’яті, щоб самому втонути у якомусь озері. Юрі здавалось, що він лише паразит на тілі людства, так-то.

Покінчити з собою, напевне, було непоганим рішенням у його випадку. Звичайно, отець Пій був категорично проти, але кого хвилює думка отця Пія? Припинити пусті страждання, обірвати своє марне життя здавалось правильним рішенням. Так і вирішив вчинити Юра. Він вже знав, що повіситься у себе в сараї через декілька тижнів, та спочатку потрібно було завершити деякі справи, особливо — допомогти Кефірчику з братом. Ох і несправедливий до нього був Юра!

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 ... 20 21 22 ... 43
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Холодна атмосфера, Агне Ашкелянець», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Холодна атмосфера, Агне Ашкелянець"