Читати книгу - "Четверо в яхті"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Імла розсіювалася поступово, на горі виднілися бронзові стовбури і темно-зелені чуприни сосон. Пташиних голосів стало більше, дзвеніли вони веселіше. Тільки черв'яків як не було, так і не було.
Здіслав виліз на урвище. Там було трохи хвої, дерну і багато кори. Копати стало важче. А результати однакові.
Нарешті хлопець втомлено випростався; він розігрівся і не відчував ранкового холоду, тільки страшенно хотілося їсти, — хвилин через п'ятнадцять він відчував уже справжній голод.
Здіслав припинив розшуки черв'яків. Він повернувся на палубу, витяг з чохла вудку. Кілька хвилин прикріплював штучні мушки. Нарешті, як візник батогом, замахнувся вудлищем і закинув мушку на олов'яну поверхню води.
Мушка впала і навіть занурилася, а поплавок здригнувся і вирівнявся. У Здіслава тьохнуло серце: може риба?.. Він почекав з хвилину — чи не буде конкретнішого доказу, але поплавець більше не ворушився, хлопець не витримав і витягнув вудку.
— Що, вже є? — крикнув за його спиною Едик.
Здіслав обернувся, захоплений зненацька.
— Тягни, тягни! — кричав Едик і сам вчепився за вудку.
Удвох вони витягли намоклу маленьку гарусну мушку.
— Та-а-к, — протяжно сказав Едик. — А я думав…
— Чого не спиш? — спитав Здіслав, відчуваючи, що товариш чекає з нетерпінням і надією.
— Знаєш, із цією їжею так вийшло… Як-не-як, а я організатор…
Почекавши хвилин п'ятнадцять — поплавок навіть не поворухнувся — Здісь признався, що він не певен, чи ця принада годиться. Едика охопив жах, він негайно розбудив хлопців і послав їх шукати черв'яків.
Ранок наставав поволі. Ось угорі, над головою, замерехтіло кілька жовтуватих променів. Імла над водою стала голубою, потім з неї виринуло метрів п'ятсот озера, зеленуватого, жовтуватого, майже голубого, гладенького, ще не торкнутого першим вітерцем. Тільки над протилежним берегом лежала клубком схожа на купол сніжно-біла хмара, пробита в окремих місцях темними верхівками дубів.
З кожною хвилиною, з кожною миттю над озером розгорався липневий день, щось нове виходило з ночі, щось змінювалося, щось зростало. І тільки одне лишалося абсолютно незмінним і нерухомим: поплавець вудки Здіслава.
Коли крізь сосни, що стояли високо над урвищем, блиснули перші золотисті промені сонця, Куцик не витримав і штурхнув Здіслава в плече.
— Знаєш що? У хлопців нічого не виходить, копають і копають, мов трактористи, вже либонь зорали по півгектара. Ти теж нічого… Може, є інша принада?
— Всю коробку вже перебрав. Сам бачиш…
Втомленим рухом він показав на довгий ряд різнобарвних мушок з гарусу і пір'я, що сохли на борту човна після довгого і марного купання.
— Знаєш що? — вів далі Куцик. — Я не розбираюсь у риболовлі і, звичайно, не хочу вчити вченого… — Здіслав похмуро скривився. — Але я чув… знаєш…
— Ну, кажи вже, нарешті!
Куцик оглянувся і шепнув Здіславу на вухо:
— Кажуть, що не тільки на черв'яків… кажуть, що й на хліб можна!
— Ну так що? Хтось же поїв!..
Куцик скривився, махнув рукою.
— Я саме знайшов… Ти тільки не подумай… Це мати в останню мить у кишеню куртки… І я зовсім забув…
Ця звістка несподівано змінила настрій Здіся. Конфлікт між оптимізмом щодо рибної ловлі на підставі розповідей дядька і дійсністю був розв'язаний завдяки ній скибці хліба. «Мабуть, — сказав він сам собі, — риба не ловиться, бо принада погана. Це на форель, адже вона в горах. А на хліб, як я пригадую…»
— Так, — відповів він Куцику. — На хліб ідуть…
— Які, наприклад?
— Наприклад, лящ або короп.
— Не може бути! — майже крикнув Куцик. — Короп! Це ж чудово!..
Він скочив у каюту і через хвилину повернувся зі скибочкою чорного, черствого хліба і двома шматочками ковбаси.
— Бери, бери! Якщо піймаєш коропа, на всіх вистачить! Вони такі товсті, ці коропи!..
Здісь хвилину вагався, не знаючи, як насадити хліб на гачок, що зробити з ковбасою. Куцик швидко переконав Здіся, що чим більший шматок, тим більша риба попадеться. А ковбаса теж знадобиться, з нею завжди смачніше. Риба любить м'ясо, якщо їсть черв'яка.
Таким чином, жалюгідні рештки їжі голодуюча команда просто викинула за борт.
Шматочок хліба ледве-ледве тримався на гачку. Здісь закинув його метрів за п'ять від човна. Поплавок, як завжди, здригнувся разів зо два. Куцик крикнув:
— Є! Тягни!!!
Здіслав слухняно витягнув: порожній гачок. Це викликало велику радість в обох. Принада зникла! Нарешті ця мертва, байдужа, нерухома водяна поверхня якось відповіла на їх зусилля.
— Клює! — крикнув Едик. — Скоріше давай наживку!
Другий шматочок хліба зірвався ще в повітрі. Здісь хотів уже кинути все до біса, тим більше, що Войтек збунтувався і заявив, що більше не копатиме, але в драматичний момент його сварки з Куциком з берега донісся тріумфальний крик Андрійка:
— Хлопці, є! Є! Є!
Він біг до них, несучи на забрудненій долоні маленького черв'ячка.
І завдяки цьому Здісю довелося ще годину робити те, що вже стало для нього мукою. Під нетерплячими поглядами товаришів він тримав у руці ідіотський дрючок з нейлоновою ниткою. Сонце, нарешті, з'явилося над соснами, перлиста хмара, що була на тому березі, розсіялась і зникла на зелених галявинах, перерізаних пагорками і купками лісу, вгору піднялися стовпи голубого диму, над ледве помітним дахом Франковяка теж апетитно задиміло, нагадуючи героїчній команді «Аталанти» про таку елементарну насолоду, як сільська яєчня, що весело шкварчить на сковороді, пахуча кава з молоком чи навіть товста скибка чорного хліба і глечик теплого, щойно видоєного молока.
Такі асоціації, напевно, спадали на думку мореплавцям, змінюючи їх погляди, сповнені надії, на нетерплячі, гнівні, іронічні.
Приступ голоду, дужчий від попереднього, увірвав, нарешті, терпець і Здіславу. Хлопець несамовито смикнув вудлище і кинув його на дно човна.
— Все це брехня з тією рибою, — заявив він категорично.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Четверо в яхті», після закриття браузера.