Читати книгу - ""Веста" не знає пощади, Микола Козакевич"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Нічого не зробиш, — зітхнув юнак, — запакуйте, будь ласка.
— Слухаю, — простягнув руку чоловік із-за прилавка. Але в цю мить юнак, якого ненароком штовхнула наречена, випустив кліпси на підлогу, і вони покотилися до завіси.
— Який ти незграбний! — скрикнула дівчина, хоч усе трапилося саме через неї.
— Не турбуйтеся, це дрібниця, — поспішно сказав господар юнакові, який, почервонівши від сорому, кинувся за кліпсами. Та юнак будь-що вирішив виправити свою помилку і в погоні за кліпсами зайшов аж до оксамитової завіси.
— О, одна вже є! — вигукнув він, швидко заглядаючи за завісу і піднімаючи з підлоги маленьку кульку. — А ось і друга! — сказав юнак, незважаючи на власника, який намагався не пустити його далі у відгороджену частину кімнати. Але юнак уже випростався, тримаючи в руці кліпси, і винувато подав їх хазяїнові магазину, який почав запаковувати покупку у красиву коробочку, вистелену оксамитом. На кришці виблискував золотом напис: “Мирослав Згожельський з С-ми. Годинниково-ювелірна майстерня. Заснована в 1900 році”.
Пан Згожельський ввічливо, але з гідністю вклонився на прощання, і юнак та дівчина вийшли з магазину. На вулиці вони одразу рушили до чоловіка в сірому костюмі, який усе ще переглядав закордонні книжки. Молода пара зупинилася біля нього, і юнак у спортивному костюмі, показуючи нареченій якусь книжку, тихо буркнув:
— Амба, браток. У магазині його нема, вийшов чорним ходом!
— Значить, “обрізав хвіст”?
— Обрізав. Відпусти Братковського, а то стирчатиме на цій зупинці до смерті. І ходімо в управління, дістанемо на горіхи від Комісяка. Він нам дасть перцю, уявляю собі!
“Наречена” глянула на годинник:
— А я поїду готувати обід, вже пізно.
— Їдь, їдь, бо я повернусь голодний, як вовк, — відповів спортсмен. — Ага, ще одне: дай мені ці кліпси, бо інакше мені не повернуть грошей — адже рахунка у нас немає.
— Шкода, — зітхнула дружина, — вони такі гарні. А може, я візьму їх собі, Вацусь?
— Що ти, Зосю! Сто злотих, а до першого ще дев’ять днів, — відповів оперативний працівник міліції. ї тут же втішив дружину: — Можливо, після першого одержу премію, тоді куплю тобі такі самі…
РОЗДІЛ IV1
Завірюха зосереджено розглядав карту Польщі. Червоними кружальцями позначив на ній місця, де були вчинені вбивства з пістолета “Веста”. Одне у Варшаві, одне в Катовіцах, одне біля Кракова і ще одне — у Цєшині. Поряд з червоними кружальцями стояли дати — від 1955 року і дотепер. У Катовіцах в 1955 році вбито працівника органів безпеки. Поблизу монастиря під Краковом загинула від кулі жінка, яку добре знала краківська міліція. У Цєшинських лісах, недалеко від кордону, знайдено труп лісничого. І ось у Варшаві загинуло подружжя Рем. Якщо все це справа одних і тих же людей, то, виходить, бандити діють майже чотири роки. Та чи ті самі це злочинці? Хоча пістолет “Веста” тепер досить рідкісний — та це ще не доказ. Стріляли то в голову, то в груди, майже впритул або за кілька кроків. І жертви були різні.
Найбільше думав капітан про вбивство жінки під Краковом. Це була єдина справа, яку пощастило розкрити. Через вісім годин після вбивства злочинця спіймали із зброєю в руках. То був молодий, але вже відомий міліції краківський бандит Фльорек. Проте в першу ж ніч після свого арешту він покінчив самогубством, прийнявши з кавою ціанистий калій. Капітан аж вилаявся, коли довідався, що хорунжий Рак, який вів слідство, одразу ж не допитав убивці, вирішивши відкласти це на другий день. Фльорек забрав з собою в могилу і таємницю злочину.
Завірюха перегортав пожовклі документи і сердито думав про те, що от ледве пощастило схопити якусь слабеньку ниточку, а вона вже й лопнула. “А того Рака я б понизив у званні до рядового”. Звичайно, капітан не мав рації — якби Фльорека й допитали, то навряд, чи він одразу ж “розколовся”, особливо коли зважити, що злочинець був готовий на все.
Ще раз прочитав рапорт про самогубство Фльорека: “Прийняв велику дозу ціанистого калію, розчинивши його в каві, яку, відповідно до правил внутрішнього розпорядку, одержав на вечерю. Викликаний негайно лікар констатував смерть”. “Ну, добре, пане Рак, знову обурився Завірюха, — а де ж Фльорек узяв той ціанистий калій, де він його ховав? Невже ви навіть не обшукали його? Ні, ось акт обшуку: “У арештованого знайдено: гаманець шкіряний, коричневий, у якому було 364 злотих і банкнот, 10 доларів, пістолет “Веста” № 125673, запасну обойму з патронами калібру 7,65, рукавички шкіряні, коричневі № 8, паспорт серії ВЦА № 201695 на ім’я Зигмунда Фльорека”…
— Ну, добре, що хоч обшукав його! — полегшено зітхнув капітан, переглядаючи далі список дрібних речей, знайдених у вбивці. І ось, нарешті, останнє речення: “Крім того, в маленькій кишені піджака знайдено три нові годинники, швейцарські, на каменях”.
— Ні, це неможливо, — вигукнув Завірюха. Та маленькі чорні букви друкарської машинки чітко говорили: “три нові годинники марки Дельбана”… І коли капітан знову глянув на карту, червоні кружальця вже здавалися йому не випадково розкиданими плямами, а кільцями одного ланцюга. От якби той Рак не був таким йолопом! Адже у мене майже такий самий ланцюг фактів: листи Рема, годинники, знайдені у Чорної Ручки, ювелірний магазин, у якому Чорна Ручка “обрізав за собою хвіст”, і анонімка, написана, мабуть, з Бюро імпорту точних приладів. Все треба продумати, ретельно перевірити… А проте ланцюг вимальовувався. Правда, багато кілець у ньому було ще в тумані.
“Але якщо все це так, — подумав раптом капітан, — то справжня робота ще попереду, а вбивство Ремів стане початком розкриття великої афери”… Він уже не міг всидіти. Підвівся з стільця, почав ходити по кімнаті — неспокійний і збуджений.
У двері постукали.
— Заходьте! — гукнув Завірюха, зупиняючись біля письмового столу, на
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «"Веста" не знає пощади, Микола Козакевич», після закриття браузера.