Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Суспільно-політичні твори 📚 - Українською

Читати книгу - "Суспільно-політичні твори"

273
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Суспільно-політичні твори" автора Микола Іванович Міхновський. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 23 24 25 ... 163
Перейти на сторінку:
у співаторстві з братами Шеметами.

Див.: Жук А. Моя журналістична діяльність: Бібліографічно-біографічні замітки // Український самостійник. — 1960. — № 35-36. — С. 37.

Чи брати участь у виборах

Дана стаття є однією з перших у наддніпрянській періодиці, присвячених ставленню українського суспільства до участі у виборах до Державної думи. Порівняння її з тими, де авторство Міхновського встановлено, дає всі підстави для припущення, що й ця стаття належить йому.

Справа Юрія Мазуренка, одного з братів Мазуренків — організаторів селянства на Донщині.

Дніпропетровський краєзнавець М. Чабан вважає, що авторство статті належить комусь із подружжя Хрінникових (родичів Мазуренка) або М. Міхновському, адвокату на процесі Мазуренків.

Див.: ЧабанМ. Газета «Запоріжжє» (1906 р.) — перше українське видання на Катеринославщині // Українська періодика. Історія і сучасність: Доповіді та повідомлення восьмої Всеукраїнської науково-теоретичної конференції (Львів, 24-26 жовтня 2003). — Львів, 2003. — С. 58.

Як вільних українських козаків зроблено кріпаками

М. Чабан вважає, що цю статтю написав Д. Яворницький чи М. Міхнов-ський (див.: ЧабанМ. Назв. праця. — С. 58). На наш погляд, авторство статті належить М. Міхновському. У Д. Яворницького тексти такого радикального за змістом характеру не зустрічаються.

СТАТТІ З ГАЗЕТИ «СЛОБОЖАНЩИНА»

Редактором-видавцем газети «Слобожанщина: Щоденна політична, економічна, літературна та громадська часопись» був М. Міхновський, що вказано на шпальтах газети. Він підготував перший і єдиний номер газети (Харків. — 1906. — 25 березня). М. Осадчий вважає, що заснував часопис «Слобожанщина» М. Міхновський і В. Макаренко.

Див: ОсадчийМ. Микола Міхновський — журналіст // Вісник Львівського університету. Серія журналістика. — Вип. 17. — Українська журналістика: генезис і сучасні проблеми. — Львів, 1992. — С. 66.

Запросини

Цю передову статтю, у якій сформульовано завдання газети, без сумніву, написав її редактор і видавець М. Міхновський.

Націоналізм і космополітизм

На авторство цієї статті М. Міхновського вказують сучасні автори З. Книш, М. Кармазіна, О. Семків та ін.

Див.: Книш З. До джерел. Деякі думки Миколи Міхновського про націоналізм // Самостійна Україна. — 1976. — N° 3-4. — С. 37-38; КармазінаМ. Світ ідей Миколи Міхновського // Нова політика. — 1998. — № 6. — С. 43, 44; Політологія. Кінець XIX — перша половина XX ст.: Хрестоматія / За ред. О. І. Семківа. — Львів, 1996. — С. 159.

Вибори до Думи Державної

За змістом і формою дана стаття дуже схожа на публікації М. Міхновського, у яких іде мова про ставлення українства до виборів до Державної думи. На цій підставі її віднесено до статей цього автора. З. Книш називає М. Міхновського автором цієї статті без будь-яких застережень.

Див.: Книш З. Микола Міхновський і вибори до Четвертої Думи // Так перо пише...: Вибрані статті. — Торонто, 1965. — С. 109.

Листок з української історії XVIII ст.

«Листок з української історії XVIII ст.» змістовно продовжує статтю «Як вільних українських козаків зроблено кріпаками» і, на наш погляд, також належить перу М. Міхновського.

ПУБЛІКАЦІЇ З ЧАСОПИСУ «СНІП»

Офіційно головним редактором «Снопа» вважався М. Біленький. Саме йому доводилося відповідати перед владою за зміст часопису. М. Міхнов-ський значився редактором «Снопа», що давало йому змогу уникати репресій і, разом з тим, здійснювати фактичне керівництво виданням.

Як головний редактор, М. Міхновський, разом з тим, був автором багатьох публікацій, які друкувалися в часописі, хоча рідко підписувався власним іменем.

З Новим роком!; [Передовиця]. 1 січня 1912 р. Харків.

З великим ступенем імовірності можна стверджувати, що новорічне поздоровлення і перша передова стаття часопису «Сніп» належали перу М. Міхновського або написані за його активної участі.

Передовиці від 11, 18, 25 березня і 29 квітня 1912 р.

Особливості стилю і змісту передових статей дають підставу припустити, що їх авторство належить М. Міхновському.

До українського громадянства на Україні російській (Українська платформа) // Сніп. — 1912. — 27 травня. До українського громадянства на Україні російській (З архіву Андрія Жука) // Книш З. Так перо пише...: Вибрані статті. — Торонто, 1965. — С. 113-118.

З. Книш вважає, що автором звернення, підписаного «Група виборців», «без ніякого сумніву» був М. Міхновський. Такої ж думки дотримувався і А. Жук.

Див.: Книш З. Так перо пише...: Вибрані статті. — Торонто, 1965. — С. 119.

Про українські виборчі платформи // Сніп. — 1912. — 15 червня.

Стаття, підписана «Другий виборець», тематично пов’язана із зверненням «До українського народу на Україні російській» і належить М. Міхнов-ському.

Див.: Книш З. Микола Міхновський і вибори до Четвертої Думи // Самостійна Україна. — 1958. — Ч. 6. — С. 11.

Передові статті від 30 серпня і 9 вересня 1912 р.

Особливості стилю і зміст статей дають підстави припустити, що їх автором є М. Міхновський.

Листи з Галичини не на галицькі теми [9 вересня 1912 р.].

Стаття належить перу М. Міхновського, який у цей час перебував у Галичині. У змісті часопису дано подвійне ім’я автора — «М. М-ський. Всеукраї-нець».

Передовиця [16 вересня 1912 р.].

У змісті до номера часопису зазначено: «Передовиця. М. М-ський. Харків 16 (29) вересня 1912 р.» Це вказує на авторство М. Міхновського.

Передові статті від 7, 14, 21 жовтня і 30 грудня 1912 р.

Ці статті без підписів мають особливості стилю і змісту, які дозволяють припустити, що вони належать перу М. Міхновського.

Від редакції; Передовиця [30 грудня 1912 р.].

Передовиця і звернення «Від редакції» в останньому номері «Снопа», у якому пояснюються причини припинення його видання, належать М. Міхновському або написані з його безпосередньою участю.

Серія «Галерея сучасних діячів наших»

Архієпископ Парфеній // Сніп. — 1912. — 8 січня.

Комопзитор Микола Лисенко // Сніп. — 1912. — 15 січня.

Д-р Іван Франко // Сніп. — 1912. — 5 лютого.

Проф. Михайло Грушевський // Сніп. — 1912. — 19 лютого.

Шевченкові роковини // Сніп. — 1912. — 26 лютого.

Проф. Микола Сумцов // Сніп. — 1912. — 18 березня.

Марко Кропивницький // Сніп. — 1912. — 8 квітня.

Пані Ольга Косачева // Сніп. — 1912. — 30 серпня.

Перераховані вище вісім нарисів підписані «М. М-ський» і належать Миколі Міхновському. З невідомої нам причини лише нарис «Проф. Микола Сумцов» надрукований без підпису.

Микола Ґедзь. Казки та оповідання з недійсного життя // Сніп. — 1912. — 22 і 29 квітня; 6 і 13 травня.

Микола Ґедзь — псевдонім М. Міхновського.

Вибрана бібліографія[202]

А. Г. Микола Міхновський (Спогад) // Самостійна Україна. — 1950.

1 ... 23 24 25 ... 163
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Суспільно-політичні твори», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Суспільно-політичні твори"