Читати книгу - "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— За чим журитися? — одказала Зінька. — У жида–шинкаря. Не поскупися сороковкою.
— То збігай, сестро.
Зінька побігла з Килиною до жида. Примчали самовар. Час було уже іти і до панича.
— Я минуточкою! — піддобрялася Зінька. Удяглася і побігла.
Не так вона довго проходила, як Парасці здалося. Самотою сиділа вона у хаті, дожидала. Хвилини здавалися годинами… Різні думки клопотали її голову. Що, як він не прийде? Скаже: під монастир підвести хочете… І ніяка божба і клятьба не поможе… Тоді краще умерти!.. Уже б, здається, пора б і Зіньці звернутися, а її немає… Значить — буде. Зговорюються, певно, коли і як краще прийти. А може, вона зосталася його провести. «Ну, та й Зінька! Уже ж я їй за се спідницю наберу… Така щира, така вірна! От і чужа, а й роду не треба!»
Почало темніти, а Параска від вікна не одходить. Світ то двоїться, то троїться у її очах, серце так б'ється! Он щось замаячило біля хвіртки.
— Здається, вона йде. Килино! — скрикує Параска. — Ти молодша, у тебе очі краще бачать — пізнавай, то не Зінька?
— Вона, — одказує Килина.
Серце у Параски ще дужче забилося… Хоч би скоріше йшла, скоріше несла звістку… Вовтузиться чогось біля хвіртки!
— Та швидше! — кричить Параска, вибігаючи надвір стрівати подругу.
— Не поспішай, сестро, — махнувши рукою, мовила Зінька.
— Як?! — ледве чутно спитала Параска, і аж у очах у неї потемніло.
— Вийди, Килино, куди на годину; ми з Параскою побалакаємо, — каже Зінька, увійшовши у хату.
Килина вискочила у сіни і мала підслухувати під дверима. Та хитра Зінька — вона все знає, все чує — вийшла подивитися, де Килина, і вигнала її з сіней.
— Оце яке там святе та боже! — сердилася Килина, виходячи надвір.
— Не буде, і не жди! — мовила Зінька Парасці. Та пополотніла.
— Чому? — і сльози заграли у її чорних очах.
— Не сердься тільки, що скажу усю правду про його. Бо дурний! — он чому. Я тобі зараз розкажу усе. Приходжу ото я до його. «Чого?» — питає, насупившись. Я так здалека заходжу. Провідати, кажу, як живете, що поробляєте. Одійшов трохи, просе сідати. Сіла я. Слово по слову, я й почала здалека закидати про той вечір невдачливий, що яких він сліз приніс тобі, як ти журилася–побивалася. Любить, кажу, вона вас; так любить — душі не чує. Готова усе для вас зробити. Тепер, кажу, той луципір, дівер її, хворає, з хати не виходить. То от коли і діло б поправити. Приходьте, кажу, сьогодні вечерком. Та тихо та гарно так посидимо, побалакаємо — усього доволі буде. Боже ж мій! як же скочить він. «Що се ви, — каже, — знову мене підвести хочете? Що череватій сучці не заманеться, а ви її примхи справляєте? Вон з хати!» Не повіриш — краще б він мене по щоці ударив, ніж отим словом, як кип'ятком, опік. Не знаю, як я і схопилася, що казала йому, як і двері знайшла… Як бачу, сестро, наплювати тобі на свого кума — не варт він слова путнього; не варт того, що ради його ми сьогодні, як дурні, цілий день бігали, нишпорили! — закінчила Зінька.
Параска сиділа на лаві і, схилившись, мовчала. Слова Зіньки, наче молотком, били у її голову, у виски, трудили у вухах. «Череватій сучці» ножем угородилося у її серце і гострим боком поверталося там. Гіршої образи, більшої образи не було у той час для неї! То була правда, гірка правда. Вона сама чула, як та правда кидалась під її серцем, як вона не раз радісну череду думок повертала у люту тугу. Те мужича не дає їй покою, завжди нагадує про її долю. Вона стягувалася міцніше, щоб від людей затаїти своє лихо. А от же і не затаїла. Він побачив, він примітив… Вона ще молода така, їй би тільки жити та гуляти. Вона так любила і любить його, що на все піде… а він каже: «Чого череватій сучці не заманеться?..» Що ж тепер заспівають Яків, Настя, коли до їх дійде про се чутка? Що люди скажуть?
— Чого ж ти мовчиш? Чому нічого не кажеш? — спитала її Зінька. — Чи йти по добрих людей, скликати, щоб поїли те, що напорали. Чи собакам віддати?
— Собакам віддам! Собакам! — скрикнула Параска, скікнувши з полу. — Килино! — гукнула вона на наймичку.
— Уже все перебалакали, — бурмотала та, увіходячи в хату. — Чого?
— Виймай усе з печі!.. Усе, усе витягай. Та мерщій, — приставала Параска.
— Дайте ж хоч світло засвітити, — одказала Килина.
Засвітили світло. Зінька ще ніколи не бачила Параски такої блідої, такої рішучої на все. Вона вся тремтіла, а очі, як жар, горіли.
— Витягай! — крикнула Параска і, не дожидаючи, поки Килина витягла горщик з печі, сама з-серед череня ухопила один і швиргонула у помийницю.
— Параско! Чи ти в своїй сорочці? Що се ти робиш? — зупиняла Зінька.
— Не займай мене!.. Не руш!.. Витягай! — кричить знову Параска на Килину, що стояла з кочергою і дивилася на хазяйку, чи не збожеволіла, бува, та.
— Витягай, кажу! — гукає Параска.
Килина витягла кашник… Пшоняна каша на молоці так і пороснула по долівці.
— Параско, оханись! — ухопила її за руку, вговорює Зінька.
— Не руш мене, — просить Параска, — не руш… Витягай!
— Нащо бити? — поперечила і Килина.
Параска вихопила кочергу з рук Килини і почала нею гамселити горшки у печі. Зінька й Килина кинулись до неї, вирвали кочергу і, взявши за руки, одвели геть від печі і посадили на лаві.
— Оце, господи, твоя воля! Оце!.. Що це з тобою? — торохтіла Зінька і, набравши води у рот, приснула на лице Парасці. Та, як огонь, спалахнула.
— Що я, скажена? божевільна? Вон з моєї хати! — крикнула Параска на Зіньку.
— Та, Параско, оханись.
— Вон з хати! — одно гукає Параска.
— Не піду! —
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний», після закриття браузера.