Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Люди в гніздах 📚 - Українською

Читати книгу - "Люди в гніздах"

201
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люди в гніздах" автора Олег Коцарев. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 25 26 27 ... 40
Перейти на сторінку:

У наше піддашне вікно здалеку зазирав гострий Петропавлівський собор.


2

Вивіска театру «Гуска на повідку» вже давно лишилася позаду, й ми гуляли сонячними вуличками. Парки, будинки, костьоли, «Бар, який не існує», шоколадка біля купки лайна, водосховище, покинутий стадіон, конструктивістська вілла, фрагменти готики, підземелля, татко, який ідилічно грається з донькою в пісочниці: обидва насипають піску в пасочки та стукаються ними, як пивними кухлями, неодмінно дивлячись одне одному в вічі — тут так заведено, літературні вечори в «нашому» театрі, замок із просто-таки фортечним кордоном між сонцем і тінню…

Десь посеред повільних, плутаних слідів прогулянок загубився куток, що в ньому ігреком збіглися три вулиці: Кралова, Мучедніцька та Бржезінова. У кутку при спуску засів приземкуватим, але монументальним грибом будинок, відомий під назвою Kounicovy koleje, себто Коуніцові гуртожитки. Меморіальна дошка свідчить, що, крім гуртожитків, у часи німецької окупації тут була в’язниця, в якій стратили багатьох людей.

Тричі побувавши у Брні, я ще не знав, що саме в цих «гуртожитках» випало бути ув’язненим брату моєї бабусі, Олегові Крамаренку. Аж тепер стало ясно, чого мене весь час заносило до цього міста. Аж тепер назва тюрми заговорила по-іншому, по-куничому, нагадуючи про тхора, чи того самого, з радянської книжки сімдесятих років, чи взагалі того, що чорною блискавкою поблимує серед «зеленки» обабіч усіх моїх шляхів.



3

 СРСР, УРСР, м. Київ


[1945 р.]

Із допитів Крамаренка Олега Олексійовича, 1909 року народження, уродженця міста Харкова, громадянина СРСР, позапартійного, сина професора, що обіймав у період німецької окупації посаду бургомістра міста Харкова, з вищою освітою, несудимого, який мешкає в Києві на вул. Дмитрівській, 82. Допити проводили старші слідчі спецчастини НКДБ УРСР Лимарченко і Береза від 16 серпня до 16 листопада 1945 року.


ЗАПИТАННЯ: Вас заарештовано за зраду Батьківщини. Чи маєте Ви намір давати правдиві та відверті свідчення про те, що Вас спонукало стати на шлях зради Батьківщини?

ВІДПОВІДЬ: Зрадником Батьківщини я не був і не є, тому ніяких свідчень із цього питання я давати не можу.


ЗАПИТАННЯ: Розкажіть, як Ви потрапили в розпорядження органів НКДБ УРСР?

ВІДПОВІДЬ: У першій половині квітня 1942 року, будучи головним конструктором на хімічному комбінаті в місті Рубіжне, я поставив собі за мету розробити секретний винахід — зміцнити броню. Не знаючи, як цей винахід оформити і як зв’язатися з Москвою, я вирішив звернутися по допомогу до відділення НКДБ УРСР у Старобільську. Там я зустрівся з майором Тимошенком, і він допоміг мені зробити все належне. Після приблизно трьох зустрічей я подав йому заяву, в якій просив оформити мене на роботу та направити з відповідним завданням у тил супротивника. До того ж, я прагнув стати розвідником. Майор Тимошенко з моїм бажанням погодився, взяв розписку та надав мені псевдонім «Самойленко». Числа 28 червня 1942 року, в зв’язку з наближенням фронту, НКДБ стало евакуюватись углиб країни, і разом із ними поїхав і я, на виданій мені автомашині. Приблизно в першій половині серпня ми прибули до міста Енгельс. В Енгельсі я вступив до школи розвідників. Там я навчався з 6 вересня 1942 року по 20 червня 1943 року. Заняття відбувались у кіно та в театрі. У лютому 1943 року школа переїхала до міста Калач Воронезької області. Після закінчення школи мене з невідомих мені причин відправили на роботу в місто Челябінськ.


ЗАПИТАННЯ: Розкажіть про Ваше перше завдання у ворожому тилу?

ВІДПОВІДЬ: У серпні місяці 1944 року я був викликаний до Києва, до НКДБ УРСР майором Єфремовим. 9 вересня 1944 року з міста Києва в складі групи з 9 осіб мене перекинули літаком типу «Дуглас» до Болгарії, в район села Стеврек наподалік міста Елена. До складу групи входили командир групи майор Іванов, комісар групи Роганов Євген, дівчата-радистки, прізвищ не пам’ятаю, звати Віра й Ніна, болгарин Бачев Василь, болгарин Балабан Степан, вірменин, уродженець Слівена, позивний «Григорій», прізвища та імені не знаю, молодший лейтенант з позивним «Олександр», прізвища й імені не знаю, та я.


ЗАПИТАННЯ: Яку роботу Ви виконали за завданням НКДБ УРСР після прибуття в Болгарію?

ВІДПОВІДЬ: Коли наша група була висаджена неподалік міста Елена, німецьких сил у цьому районі вже не було. Тому ми вдев’ятьох долучилися до болгарських партизанських загонів і разом з ними зайняли кілька населених пунктів. У місті Елена від підпільної комуністичної організації ми з Івановим одержали відомості про фашистську болгарську організацію «легіонаріїв», яка чинила збройний спротив Вітчизняному фронту Болгарії та Червоній армії. Центр цієї фашистської організації був у місті Софії, і вона мала вплив на периферії Болгарії. Очолював групу один болгарин, прізвища не пам’ятаю. Всі відомості про фашистську організацію та її практичну діяльність ми передали до НКДБ УРСР у 4 управління, майору Єфремову. Пізніше наша група прибула в місто Слівен, куди вже підійшли передові частини Червоної армії. Там ми провели роботу з виявлення фашистських організацій, було викрито організацію, члени якої проходили підготовку у Відні та Берліні й мали виконувати завдання в Одесі та Криму. Також ми виявили білогвардійську організацію, яка працювала на користь німців. Після виконання завдань я повернувся до міста Києва.


ЗАПИТАННЯ: Коли Вас вдруге направили у ворожий тил?

ВІДПОВІДЬ: У грудні 1944 року мене викликав майор Єфремов і дав завдання в складі групи вирушити на територію Моравії. 20 грудня мене перекинули з аеродрому міста Львова літаком типу «Дуглас» у складі групи секретних співробітників НКДБ (чех Чунко-«Густав», «Рудич», «Бронек», «Микола», «Дмитро» і «Надія»). Спочатку ми домовилися стрибати з парашутами одночасно з двох бортів літака. Але коли я підійшов до виходу, виявилося, що всі інші члени групи стоять із протилежного боку. Тому я стрибнув окремо від усіх. Коли приземлявся, зламав і вивихнув ногу. Це відбулось у районі міста Вшетін. Я майже не міг рухатись і зв’язок зі своїми товаришами зміг установити лише завдяки партизанам.


ЗАПИТАННЯ:

1 ... 25 26 27 ... 40
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люди в гніздах», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люди в гніздах"