Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Робінзон Крузо 📚 - Українською

Читати книгу - "Робінзон Крузо"

345
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Робінзон Крузо" автора Даніель Дефо. Жанр книги: 💙 Сучасна проза / 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 27 28 29 ... 61
Перейти на сторінку:
руками і смажними губами, геть виснажений – я спотикався на кожному кроці, – то зачудовано зрозумів, що все-таки живий. Душа моя була спокійна; навпомацки, хитаючись, я побрів у комору, випив глек води, впав на ліжко й прокинувся опівдні наступного дня.

Перше, що мені спало на думку, коли я розплющив очі: та це ж мій власний слід на піску! Це я його залишив, коли ходив поглянути на човен, а потім босий повертався назад. Тоді несподівано почалася злива, а я не захопив із собою парасольки, тому довелося скинути камзол і чоботи й сховатися в лісі під крислатим деревом… От чим пояснюється те, що слід виявився не на моїй звичній стежці.

Ці думки додали мені сміливості.

Я залишив свою нору, захопивши порожні глеки для води. Запас провізії в мене суттєво зменшився, адже я поповнював його щодня, а те, що було в льоху, за той час, поки я лежав непритомний, зіпсувалося. Перед тим як піти, я пожував зачерствілого коржа, запивши його залишками води. Окрім того, своїх кіз я доїв щовечора або принаймні щоранку, а тепер не робив цього вже кілька днів, і це тривожило мене. У них могло зникнути молоко – так, на лихо, і трапилося: кілька тварин серйозно захворіли.

Я поквапився на ферму відразу по тому, як поповнив запас свіжої води. Але навіть спускаючись до джерела, я все одно повсякчас прислухався й озирався; я навіть не взяв із собою рушниці, щоб підстрелити якусь пташину, – звук пострілу міг мене виказати. Згодом, коли мені таки вдалося перемогти страх, я вирушив доїти кіз…

Минуло кілька днів, і я посмілішав, оскільки навколо не було нічого підозрілого. Моє стадо поводилося як зазвичай – мирно скубло травичку й жувало сіно; папуга не виявляв неспокою, а кішки пустували на осонні. Лишалося тільки посміятися з моїх шалених фантазій.

Попри це я вирішив іще раз поглянути на лиховісний слід, щоб більше не зосталося сумнівів. Досить переконатися, що це відбиток моєї ноги – і страху кінець. Одначе на пустельному піщаному березі я відразу збагнув, що мої здогадки зовсім безпідставні. Я ніколи не проходив тут босий – ані під час дощу, ані за сонячної погоди, а ліс, де я переховувався від короткої зливи, був на протилежному боці від пляжу. Та що там казати – досить порівняти слід на піску з підошвою мого чобота: відбиток був набагато більшим, аніж моя власна підошва!

Я затремтів, як у пропасниці, і позадкував, дико озираючись. Отже, більше немає сумнівів: на моєму острові справді хтось був. Можливо, ще й зараз по ньому блукають невідомі люди і щохвилини на мене чигає небезпека.

Очікування зла у сто разів гірше за саме зло.

Поки я мчав до своєї фортеці, щомиті лякаючись власної тіні, мій розум знову затьмарився настільки, що мені нестерпно закортіло розтрощити на друзки всі огорожі й частоколи, розігнати кіз, зруйнувати намет і печеру, розбити начиння – і тільки для того, щоб ніхто не виявив на острові людської присутності. Тієї миті я навіть не думав про те, де переховуватимуся сам… Але, дякувати Богові, поки я біг до сховища, думки мої прояснішали, і в печеру я вже входив набагато спокійніше, хоча й почувався пригніченим.

І дійсно, страх можливого нещастя тяжче пережити, ніж саме нещастя. У важкій дрімоті я проворочався цілу ніч, під ранок забувся тривожним сном, а коли прокинувся, почувався набагато краще. Я почав міркувати значно спокійніше й ось якого висновку дійшов.

Мій острів незаселений, це так, але він лежить неподалік материка чи інших островів, можливо, населених тубільцями. Сюди, до острова, багатого на дичину й рослинність, дикунів могло приваблювати прагнення розширити свої володіння, або ж їхні легкі піроги час від часу приносить течією чи раптовим вітром. Хай там як, вони, швидше за все, періодично відвідують острів. За п’ятнадцять років я не зустрічав жодного тубільця, але це нічого не означає – я і свого острова до пуття не знав, а жив і освоював тільки ті місця, куди мене закинула катастрофа. Окрім того, якщо дикуни й висаджувалися на берег, то ненадовго, в іншому разі за ці роки я б виявив більш явні сліди їхньої присутності. Либонь, вони були тут зовсім недовго й відразу пливли геть, скориставшися зміною припливів і відпливів.

Це означало, що мені необхідно убезпечити себе на випадок, якщо раптом вони з’являться на узбережжі. Тобто подбати про надійне сховище, у якому я можу перебути, помітивши щось підозріле…

Я обійшов своє сховище і відразу побачив, що зовнішній вихід із мого підземного ходу нічим не захищений. Три роки тому я посадив за частоколом дерева, і тепер вони розрослися, але перед входом до підземної галереї утворився невеликий утоптаний майданчик. Я виправив цей недолік, а до того ж забив кілками проміжки між деревами – тепер вони стояли суцільною стіною. Мій форт був оточений подвійним кільцем захисту, який я також зміцнив: засипав землею, піском, гіллям і старим корінням простір між живоплотом і частоколом. І це ще не все! У мене в коморі зберігалися сім мушкетів, привезених із корабля. Я зарядив їх і подібно до морських гармат помістив у вузькі бійниці, які залишив у зовнішній стіні. Тепер я був готовий відбити будь-який напад.

Чимало місяців я витратив на роботу, але й на цьому не зупинився. Усю луговину перед моєю фортецею я засадив схожими на верби деревами. Вони добре та швидко прижилися. За два роки там уже шумів молодий гайок, який незабаром мав стати зовсім непролазним, і навряд чи комусь могло спати на думку, що за ним ховається людське житло. Щоб дістатися додому, я користувався підземною галереєю – її я теж добре укріпив.

Отже, я вжив усіх заходів, щоб убезпечити себе від раптового нашестя і дати гідну відсіч ворогам. Я працював не покладаючи рук, хоча підбатожувала мене не реальна небезпека, а викликаний нею панічний жах.

У ці ж місяці я не забував і про буденні справи.

Мені доводилося постійно доглядати своє стадо, адже кози годували й одягали мене. Я тепер рідше полював, зберігаючи час для іншої роботи. Поголів’я кіз зростало, і я розмірковував, як уберегти їх від чужих очей у разі небезпеки. Звичайно, можна було б викопати велику печеру і за потреби заганяти їх туди, але я обмежився тим, що почав споруджувати ще кілька загонів у таких потаємних місцях, де їх нелегко було знайти. У цих загонах я збирався розмістити козенят

1 ... 27 28 29 ... 61
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Робінзон Крузо», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Робінзон Крузо"