Читати книгу - "Байда князь Вишневецький, Куліш П."
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
55
- Росава - річка в нинішніх Київській та Черкаській областях, ліва притока Росі.
56
- І на потуху... випиваю... - на завершення.
57
- Верета - ряднина.
58
- Вешняк - водяний млин.
59
- Буджак - історична область на півдні України в 16 - 19 ст. охоплювала південну частину Одеської області між гирлами Дунаю і Дністра.
60
- Едем - за уявленням стародавніх євреїв, земний рай, легендарне місцеперебування перших людей - Адама і Єви.
61
- Таволга - рід лугової рослини, із стебла якої в старовину робили канчуки і шомполи для рушниць.
62
- Гальони (галіони) - морські парусні судна 16 - 17 ст.
63
- Жоломійка - сопілка, дудка.
64
- Баязед - Баязид І (1360 або 1354 - 1403), турецький султан (1389 - 1402) і полководець. За його правління Туреччина загарбала Сербію, Болгарію, Македонію, Фессалію, Боснію, анатолійські князівства та поставила в залежності від себе Візантію.
65
- Баніта - вигнанець, особа, піддана гонінням.
66
- Ягайло - Владислав ІІ Ягайло (1348 - 1434)., великий князь литовський (1377 - 1392) і король польській (1386 - 1434).
67
- Жикгмонт - Сигізмунд ІІ Август (Зигмунд ІІ Август; 1520 - 1572), король Польщі (1530 - 1572) та великий князь литовський (1548 - 1572) з династії Ягеллонів. За його участю була укладена Литовського з шляхетською Польщею в федеративну державу - Річ Посполиту.
68
- Лавра - тут: Києво-Печерський монастир, який існував ще з часів Давньої Русі (1051). З 1598 р. він став Лаврою (великім православним чоловічим монастирем).
69
- Мурзаки - перекручене від "мурзи" - татарські феодали.
70
- Сап'яни - тонка м'яка шкіра різних кольорів, що виготовлялась звичайно з козлячих шкур і використовувалась для пошиття взуття.
71
- Габа - дороге біле турецьке сукно.
72
- Дружиною турецького султана Сулеймана ІІ була українська дівчина Настя Лісовська (1505 - 1561) із м. Рогатина (нині - Івано Франківської обл. ), взята 1520 р. в полон кримськими татарами і продана в султанський гарем. Увійшла в історію під іменем Роксолани.
73
- Помстивсь мечем над королем Филипом... - У 1561 р. військо іспанського короля Філіпа ІІ зазнало поразки від турків у битві під Мостаганемі в Алжірі.
74
- Сераль - тут: султанський гарем.
75
- Бельведерські струни - тобто струни Аполлона, від назви відомої скульптури бога Аполлона (Аполлон Бельведерський), який у давньо-грецьких і давньоримських міфах вважався покровителем мистецтв і муз. В переносному значенні - поетичний талант, натхнення.
76
- Геркулес - давньоримське ймення Геракл, героя давньогрецьких міфів, який відзначався великою фізичною силою і вчинив багато подвигів.
77
- Валаам - віщун Месопотамії, що згадується в Біблії. Згідно з легендою, Валаам пообіцяв Моавському цареві Валааку проклясти ізраїльтян, але після того, як ослиця, на якій він їхав, заговорила, - поблагословив їх.
78
- Острів на Дніпрі (в районі сучасного Дніпрогесу), який у 16 - 18 ст. був одним із важливих опорних пунктів Запорозької Січі.
79
- Стати лука - виступити проти, діяти всупереч.
80
- Вгроблювати - влаштовувати справи як слід, вдовольняти.
81
- ... верхові не горять могили... - Для попередження про татарські набігти на південні райони України в часи козаччини на степових курганах (могилах) виставлялась сторожа, яка у випадку небезпеки запалювала сигнальні вогні.
82
- Чамбул - кінний загін, зокрема у кримських татар, для несподіваного нападу; роз'їзд у степу.
83
- Індигенат - тут: громадянство даної держави; прирівнювання місцевих жителів у правах до корінної польської шляхти.
84
- Панцерні (панцирні) бояри - панцерні слуги, феодально залежні селяни на Україні в 15 - першій половині 16 ст., що перебувала на військові службі Великого князівства Литовського.
85
- Вборзі (уборзі) - негайно, поспішно.
86
- Трапезонт (Трапезунд) - у 16 - 71 ст. турецький порт і фортеця на Чорному морі, де був невільничий ринок. Тепер - місто Тробзон.
87
- Хуррем-Хасеки - так називали у султанському дворі Роксолану, дружину султана Сулеймана ІІ.
88
- Галат (Галата) - район Стамбула.
89
- Ясир - бранці, полонених, що їх захоплювали турки й татари під час розбійницьких нападів на українські, російські землі і продавали в рабство на невільницьких ринках.
90
- Капудан-баша (капудан-паша) - головнокомандуючий морським флотом в Османській імперії.
91
- Райза - начальник, вождь; тут: капітан невеликого судна.
92
- Вре - вирує, клекоче, кипить (від давньоруського "врьти").
93
- Яса - салют, привітання стрільбою з рушниць чи гармат.
94
- ... не подав нас у ярміс турецький ... - тобто не віддав на наругу турецьку; зберіг належний порядок, лад.
95
- Демен - стерно, кормило.
96
- Деменний - стерновий, рульовий.
97
- Святий Спас - Межигірський монастир поблизу Києва. Повна назва - Межигірський Спасо-Преображенський монастир.
98
- Кочубей - Качибей, порт на північному узбережжі Чорного моря, що виник у 24 ст. Після захоплення турками (15 ст.) називався Хаджибей. Пізніше тут було засновано м. Одесу.
99
- ...Молоховим судом судили... - вирішили принести в жертву. Древні фінікійці, у релігії яких Молох був богом природи, сонця, йому в жертву приносили людей. Це ім'я стало символом ненажерливості.
100
- Вавілон - стародавню місто в Месопотамії, столиця рабовласницької держави Вавілонія у 19 - 16 ст. до н. є. (територія сучасного Іраку).
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Байда князь Вишневецький, Куліш П.», після закриття браузера.