Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Байда князь Вишневецький, Куліш П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Байда князь Вишневецький, Куліш П."

187
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Байда князь Вишневецький" автора Куліш П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 28 29
Перейти на сторінку:
class="section" id="id50">

101



- ... проводи обох на Русь - тобто на Україну.





102



- Псалтир - книга псалмів, одна з книг Старого Завіту (частини Біблії). Складається із 150 релігійних пісень, або псалмів.





103



- Магдебурія - Магдебурзьке право, середньовічне міське право. Міста, яким воно було надане, частково звільнялись від центральної адміністрації та влади феодалів і створювали орган самоврядування. В 13 - 18 ст. Магдебурзьке право мали і деякі міста України.





104



- Кушнірня - майстерня по обробці хутра.





105



- Скит - тут: відлюдне житло християнського ченця-пустельника.





106



- Цешка (судова) - судовий знак, виклик на суд.





107



- Дубовати (дубувати) - холонути, дубіти, мерзнути.





108



- У 1593 р., після зруйнування Запорозької Січі кримськими татарами, нова Січ була заснована на острові Чортомлику, або Базавлуку.





109



- Претвіч - Претвіц Бернард, польський магнат, староста барський, у 1547 і 1548 рр. на чолі козацьких загонів виступав проти татарських нападників.





110



- Лянцкоронський - Предслав Ланцкоронський (р. нар. невід. - 1531), українсько-литовський магнат, перебував на службі у князів брав участь у боротьбі проти татарських набігів.





111



- Гетьман Острозький - Костянтин Іванович Острозький (бл. 1460 - 1530), князь, український магнат, перебував на службі в польських королів і великих князів литовських Александра Ягеллона, а пізніше Сигізмунда І, від якого за свої військові дістав титул великого гетьмана литовського, тобто головнокомандуючого військами. К.І. Острозький не був козацьким атаманом і не мав відношення до утворення вільного козацтва не Україні (хоч фольклорна традиція це йому приписує). Популярність його як козацького ватажка виросла завдяки успішній боротьбі з татарськими небігами, яку він вів, очолюючи литовське військо та загони надвірних козаків, що їх організовував, зокрема, перебуваючи на посаді черкаського старости. На цьому й грунтується легенда про нього як гетьмана козацького.





112



- Остап Дашкович - Дашкевич Євстахій (р. нар. невід. - 1535), український магнат, литовський воєвода. Був канівським, а пізніше черкаським старостою, створював загони надвірних козаків. Разом з кримськими татарами організовував набіги на землі Російської держави (1515, 1521). Йому належить проект про збудування на Дніпрі ряду фортець для оборони від татарських нападів. Деякі історики минулого (Д. Бантиш-Каменський, М. Маркевич) вважали його одним з перших гетьманів та організаторів запорозького козацтва. Це не відповідає дійсності.





113



- Муравський шлях - один із стратегічних шляхів 16 - 17 ст., яким користувалися кримські татари для нападів на Лівобережну і Слобідську Україну та Росію. Починався з Перекопу, проходив південними українськими шляхами, далі - територією Харківського полку і йшов до Тули.





114



- Дуванити - ділити, розподіляти.





115



- Пайований - поділений.





116



- Знаменитий фонтан у Києві на Подолі (в районі Червоної площі) з фігурою Самсона, який роздирає пащу лева.





117



- Меду... понасичувано... - наварено меду (для пиття).





118



- Перната шапка - шапка, прикрашена пір'ям.





119



- Рароги - порода яструбів.





120



- Всобитись (уособитись) - вступати в усобицю.





121



- Волощина - Волоська земля, феодальне князівство на південному сході Європи, що виникло в середині 14ст. з 16 ст. перебувало під владою Туреччини. У 1859р. об'єдналося з Молдовою в єдину державу, яка з 1861 р. дістала назву Румунія.





122



- Диван - рада вищих сановників у султанській Туреччині.





123



- Баша (паша) - титул військового і цивільного урядовця в султанській Туреччині.





124



- Ясси - столиця Молдавського князівства в 16 ст.





125



- Немрод (Німврод) - легендарний засновник Вавілонського царства





126



- Сераскир - головнокомандуючий військами, вищий воєначальник у султанській Туреччині.





127



- Візир - титул міністрів і вищих сановників у багатьох мусульманських країнах, зокрема в Турецькій державі.





128



- Титани-Зевсеборці - у давньогрецькій міфології божества старшого покоління, діти Неба й Землі, які повстали проти нових богів-олімпійців, що разом із Зевсом скинули бога Корона і запанували на Олімпі. За допомогою сторуких велетнів гекатенхейрів олімпійці здобули перемогу і вкинули титанів до підземного царства (пекла).





129



- Бріарей - один із струнких велетнів, при підтримці яких, згідно з грецькими міфами, олімпійським богам вдалось перемогти титанів.





130



- Син єдинородний - Ісус Христос.





131



- Падишах - титул монарха в деяких країнах Близького і Середнього Сходу. В Османській імперії - титул султана.





132



- Козур (козурі) - зменшувальна назва від "козак" ("козаки").





133



- Іскендер (Іскандер) - так називали Александра Македонського у країнах Близького і Середнього Сходу, завойованих ним.


1 ... 28 29
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Байда князь Вишневецький, Куліш П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Байда князь Вишневецький, Куліш П."