Читати книгу - "Координати чудес, Шеклі Роберт"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
І ви хотіли б, щоб таке керувало вашим життям?
— Звісно, ні,— відповів Кармоді.— Та хіба не можна створити механізм із творчим підходом і здоровим глуздом?
— Створювали,— сказав Чиновник.— Його концепція передбачала навчання з досвіду, тобто він мав, помиляючись, доходити до істини. Машин тих понавипускали різних типів і розмірів, більшість із них досить транспортабельні, їхні вади були очевидні, хоча їх можна було вважати необхідною противагою достоїнствам. Але, спираючись на цю концепцію, ще ніхто не вдосконалився, хоч пробував не один. Той геніальний пристрій назвали "розумне життя".
Чиновник самовдоволено усміхнувся, немов людина, що говорить афоризмами. В Кармоді зачесався кулак урізати по його кирпатому, ніби мопсячому носі. Та він стримався.
— Якщо ви закінчили свою лекцію,— натомість промовив він,— я хотів би отримати Виграш.
— Як ваша ласка,— сказав Чиновник,— якщо ви певні, що хочете отримати його.
— А є причини не хотіти?
— Нічого конкретного,— запевнив Чиновник,— хіба що загальне: коли в чиєсь життя входить новий об'єкт, це може мати небажані наслідки.
— Ризикну. Нехай буде Виграш.
— Дуже добре,— погодився Чиновник. Він витяг із задньої кишені великий блокнот і сотворив олівець.— Спочатку слід заповнити формуляр. Ваше прізвище Кар-Мо-Ді, ви з планети 73С, Система ВВ454С252, Лівий Квадрант, Місцева Галактична Система, азимут Лк по СД, і вас вибрали жеребкуванням з-поміж двох мільярдів претендентів. Правильно?
— Вам краще знати,— погодився Кармоді.
— Та-ак, та-ак... — швидко гортаючи сторінки, тягнув Чиновник.— Можна пропустити абзац, що ви берете Виграш на свій ризик та відповідальність, так?
— Звичайно, пропускайте,— погодився Кармоді.
— Далі ще є абзац про Оцінку Споживності й параграф про Узгодження Взаємних Непорозумінь між вами й Бюро Тоталізаторів Галактичного Центру, також параграф про
Безвідповідальну Етику і, звичайно, Термінальні Детермінатори Успадкування. Та це все стандартні правила, гадаю, ви їх визнаєте...
— Звісно, чом би й ні? — погодився Кармоді, у якого вже наморочилось у голові. Йому кортіло подивитися, на що схожий Виграш Галактичного Центру, і хотілося, щоб Чиновник уже скінчив свої балачки.
— Дуже добре,— вів далі Чиновник.— Тепер підпишіться ось тут під текстом у думкочутливій рамочці, і буде по всьому.
Не зовсім тямлячи, що треба робити, Кармоді подумав:
"Так, я приймаю Виграш і всі пов'язані з ним умови". Місце в рамочці порожевіло.
— Дякую,— сказав Чиновник.— Контракт сам засвідчив згоду сторін. Вітаю вас, Кармоді, ось ваш Виграш.
Він вручив йому яскраво обгорнуту коробку. Кармоді пробурмотів подяку й нетерпляче почав розгортати. Та не встиг, бо раптом немов буря знялася. До кімнати ввірвався приземкуватий безволосий чоловічок у блискучому вбранні.
— Ха! — вигукнув він.— Я спіймав вас на гарячому, клянуся клутенами! Невже ви сподівалися, що зможете дати з ним драла?
Чоловічок метнувся до Виграша, та Кармоді підняв коробку над головою.
— Що ви собі дозволяєте? — запитав він.
— Дозволяю? Мені потрібен мій законний Виграш, чого ж тут іще! Я — Кармоді!
— Ні,— заперечив Кармоді, це я Кармоді.
Чоловічок застиг і з подивом утупився в нього.
— Ви видаєте себе за Кармоді?
— Не видаю себе, я і є Кармоді.
— Кармоді з планети 73С?
— Не знаю, що таке 73С,— сказав Кармоді.— Ми називаємо свою планету Землею.
Коротший Кармоді витріщив очі. Лють на його обличчі змінилася на сумнів.
— Земля? — перепитав він.— Ніколи не чув. Вона член Члзеріанської Ліги?
— Ні, наскільки мені відомо.
— Може, вона належить до Асоціації Незалежних Планетних Операторів? Чи до Скеготської Зоряної Співдружності? А може, до Об'єднаних Планетних Мешканців Галактики? Ні? А взагалі ваша планета — член будь-якої надзоряної організації?
— Гадаю, що ні.
— Так я і знав,— підбив підсумок коротший Кармоді.— Тільки погляньте на нього, йолопе! Подивіться, що за худобині ви віддали мій Виграш! Подивіться на ці тупі свинячі очиці, на тваринні щелепи, рогові нігті!
— Хвилиночку,— урвав Кармоді.— Ви не маєте права мене ображати!
— Тепер бачу,— озвався Чиновник.— Я й справді не додивився. Не міг же я сподіватися, що...
— Якого ж чорта! — гримнув чужий Кармоді.— Та будь-хто з першого погляду скаже, що ця істота не з 32 Класу Життєвих Форм. Ясно як день, що цей тип і близько не бачив 32 Класу. Він навіть не доріс до галактичного статусу! Ви безпросвітній бевзь, ви віддали мій Виграш нікчемній істоті, що приперлася хтозна-звідки!
РОЗДІЛ 4
— Земля! Земля! — міркував уголос коротенький чужий Кармоді.— Здасться, я пригадую таку назву. Недавно вийшла монографія про ізольовані світи та особливості їхнього розвитку. Земля згадується там як планета, населена маніакально суперплідними підвидами. Крайня стадія речоманії. Спроба замкнутого існування в безперервному процесі нагромадження власних відходів. Коротше, Земля — це хворе місце Всесвіту. Гадаю, її вилучили з Усегалактичного плану через хронічну Космічну Несумісність. Після оздоровлення її збираються перетворити на заповідник для нарцисів.
Усім присутнім стало ясно, що сталася трагічна помилка. Викликали Кур'єра і звинуватили його в недбальстві, кажучи, що він не бачить очевидного. Чиновник затято доводив свою невинність, посилаючись на поважні причини, на які ніхто не хотів зважати.
Присутній на з'ясуванні Тоталізаторний Комп'ютер, який, власне, все й наплутав, замість вибачень і виправдань визнав свою помилку і явно пишався нею.
— Мене,— сказав Комп'ютер,— виготовили з мінімальними допусками. Я був призначений виконувати складні й точні операції з допуском не більше однієї помилки на п'ять мільярдів дій.
— Отже? — спитав Чиновник.
— А висновок очевидний. Я запрограмований на помилку, і я виконав ту програму. Вам, джентльмени, слід пам'ятати, що помилка для машини — етична категорія. Так, тільки етична. Ідеальна машина — абсурд, а спроба створити ідеальну машину — блюзнірство. Усьому живому, навіть умовно живій машині властиво помилятися. Це один з небагатьох способів відрізнити живе від детермінізму неживої матерії. Такі складні машини, як я, є перехідною ланкою від живого до неживого. Якби ми не хибили ніколи, то були б недоречні, потворні та аморальні. Джентльмени, я стверджую, що помилки — це наш спосіб ушанування того, що досконаліше за нас, але ніколи не дозволяє собі проявляти ту досконалість. Отже, якби помилка не була запрограмована в нас божою волею, то ми помилялися б спонтанно, виказуючи ту дрібку свободи, якою ми, як і все живе, наділені теж.
Всі схилили голови, бо Тоталізаторний Комп'ютер говорив про святе. Кармоді-суперник змахнув сльозу і сказав:
— Не смію заперечувати, хоч і не погоджуюся. Право помилятися — головний принцип Космосу. Машина вчинила високоморально.
— Дякую,— скромно сказав Комп'ютер.— Радий прислужитися.
— Та всі інші,— вів далі чужий Кармоді,— просто дурня клеїли.
— Це наш непорушний привілей,— нагадав йому Кур'єр.— Недбалість при виконанні обов'язків — наш спосіб побожно помилятися. Спосіб скромний, та на зневагу все ж не заслуговує.
— Будьте ласкаві звільнити мене від своєї медоточивої побожності,— огризнувся галактичний Кармод, а відтак звернувся до земного Кармоді: — Ти ж чув нашу розмову і, мабуть, своїм примітивним розумом хоч трохи доглупав, про що тут ішлося?
— Так, я зрозумів,— коротко відповів Кармоді.
— Тоді ти знаєш, що Виграш мій і належить мені по праву. Тому я змушений звернутися до тебе з проханням віддати його мені.
Кармоді так було й учинив. Йому вся ця пригода вже набридла і не дуже й кортіло відстоювати Виграш. Хотілося додому, хотілося сісти, обміркувати все, що сталося, годинку подрімати, випити кави й запалити сигарету.
Звичайно, приємно й Виграш отримати, та, здається, від нього більше мороки, ніж утіхи. І Кармоді вже було намірився віддати коробку, як почув приглушений шепіт:
— Не роби цього!
Кармоді швидко озирнувся і зрозумів, що голос іде з яскраво обгорнутого пакунка. Промовляв сам Виграш.
— Так давай же,— не терпілося Кармодові.— Не тягни. У мене невідкладні справи.
— Під три чорти його! — порадив Виграш Кармоді.— Я — твій Виграш. Немає рації мене віддавати.
Тепер усе оберталося інакше. Та все ж Кармоді був ладен віддати Виграш, бо не хотів на свою голову клопоту, та ще й на чужій території. Рука вже було подалася вперед, коли це озвався Кармод:
— Віддавай негайно, слимаку безликий! Хутко, та ще й посміхайся догідливо своєю рудиментарною пикою, бо надовго затямиш, коли я за тебе візьмуся!
— Йди під три чорти! — гарикнув Кармоді, підсвідомо переймаючи стиль Виграша.
Кармод одразу ж зметикував, що заліз куди не слід. Він дозволив собі розкіш гніватись і насміхатися — дорогі емоції, яким він, як правило, давав волю тільки наодинці у своїй звуконепроникній печері. Потішив душу, та втратив шанс на втіху. Тепер він силкувався виправити ситуацію.
— Будь ласка, вибачте, якщо я образив вас,— звернувся він до Кармоді.— Моя цивілізація схильна до самовиразу, що подеколи набуває деструктивних форм Ви ж не винні в тім, що ви нижча життєва форма. Я й на думці не мав вас ображати...
— Я не ображаюся,— великодушно вибачив Кармоді.
— Тобто віддасте мені Виграш?
— Ні, не віддам.
— Одначе, сер, він припав мені, я виграв, справедливість вимагає...
— Виграш не ваш,— оголосив Кармоді.— Моє ім'я вибрав авторитетний фахівець, а саме Тоталізаторний Комп'ютер. Повноважний Кур'єр повідомив мене, а відповідальний Чиновник, офіційна особа, видав мені Виграш. Отже, офіційні розпорядники, а також і сам Виграш уважають мене законним реципієнтом.
— Вмієш, дит-тинко, заливати! — похвалив Виграш.
—Але ж, любий сер! Ви ж чули самі, що Комп'ютер визнав свою помилку! І за вашою власною логікою...
— Цю обставину слід розглядати інакше,— не дав докінчити Кармоді.— Комп'ютер не визнав свою помилку актом недбальства чи недогляду. Він засвідчив, що помилився зумисне, пройнявшись належною святобливістю. Помилка, як він сам казав, передбачена, ретельно спланована й старанно обрахована з побожних міркувань, гідних усякої шани.
— Та він сперечається, як боркіст,— ні до кого не звертаючись, констатував Кармод.— Якби не знаття, то можна було б подумати, що це голос розуму, а не огидне й сліпе наслідування штампів.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Координати чудес, Шеклі Роберт», після закриття браузера.