Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Печатка Святої Маргарити 📚 - Українською

Читати книгу - "Печатка Святої Маргарити"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Печатка Святої Маргарити" автора Лариса Підгірна. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 29 30 31 ... 106
Перейти на сторінку:
ніби згрупувався перед черговими ударами, що ось-ось посипляться на нього.

— Ну… як хочеш. Та розслабся, ніхто тебе більше бити не буде. Не знаю, як ти, — звернувся до Євгена, — а я не бачу особливої потреби далі витрачати на Клопа зусилля. Баюрний і так все розповів. А наш Сергійко… пристрелити і запорпати, як собаку. То ти чи я?

— Давай сам.

Марко дістав револьвер.

— В-в-ви-и-и мене прямо т-тут? — запитав тремтячим голосом Клопенко. — П-п-прямо тут?

— Все ж краще, ніж у нужнику французького борделю, — зіронізував Швед. — Ти знаєш, хоч там іноді і трапляються розкішні дзеркала на повен зріст, я не великий поціновувач таких закладів, але це тебе не зупинило. Навіть не знаю, навіщо Полоз так довго панькався із тобою. Прощавай, Сергію, — беземоційно мовив він. У погляді — абсолютна байдужість.

Клопенко заплющив очі, відчув, як холодне дуло револьвера торкнулося його лоба. Марко звів курок.

Ще мить…. і Дюрер вистрелить, куля проб’є йому черепа.

— Я скажу! Я скажу!!! Стій, я все розкажу! Я знаю Гінзбурга!

Сергій розтулив очі і знову побачив Шведа, що стояв перед ним. Револьвер все ще дивився в напрямку його голови смертоносним поглядом.

— Тішуся, що моя зброя здатна вмикати мізки на відстані, — промовив Марко. — Ну? І що ти нам, Сергію, розповіси?

— Я р-розповім. Розповім. Я знайомий з Г-гінзбургом, — затинаючись, промовив Клопенко. — Гінзбург мене і завербував. Щ-ще коли я до Франції їздив.

Марко глипнув на Остапенка.

— Ну от… Вже щось. А далі?

— У мене є ш-шанс залишитися живим? — пробурмотів Клопенко. — Я…

— Ну, ти розповідай, а ми вже вирішимо… — Марко поплескав Сергія по плечу. — Знаєш… тобі самому легше стане. Я не думаю, що тобі солодко було — здавати советам людей, які з тобою останнім ділилися і вважали тебе своїм побратимом.

— Особливо т-ти, Дюрере, — насмішкувато промовив Клопенко.

— Ну, вибач, що у «Кікі» в мене спрацював інстинкт самозбереження… — стенув Швед плечима. — Але ж поганого від мене ти ніколи не бачив.

— От єзуїт! — почув Марко ледь зрозуміле бурмотіння Остапенка за спиною.

— Я був знайомий з Гінзбургом ще раніше, в юнацькі роки, — трохи заспокоївшись, вів далі Клопенко. — Разом навчалися у Львові, в гімназії. Він не раз приїжджав до мене в гості. Коли два роки тому я був у Франції, зустрівся з ним. Він переконував мене у правоті радянських ідей, запропонував співпрацю з радянською владою, гроші і захист. Він добре знає мою родину, тому прихопити мене було не складно. Батьків заарештували і протримали у катівні кілька місяців, поки я не показав перші результати своєї роботи. Молодша сестра померла від туберкульозу… Не було кому за нею, хворою, доглянути.

— Чим конкретно ти займався? — запитав Марко.

— Моїм завданням було створити для уенерівської спецслужби у Константинополі ілюзію існування на півдні України підпільної організації, що потребує підтримки Державного Центру УНР, агітаційної літератури та фінансування. Гінзбург порадив зв’язок тримати через радянські Морські судна. На кожному з них я мав своїх агентів. Разом з тим я мав допомогти викрити справжніх симпатиків УНР в Одесі та Новоросійську, через яких ви постачали агітаційну літературу до радянської України.

— Тобто усе, що передавалося тобі з Константинополя…

— Так… — Клопенко на мить затамував подих, наче збирався із духом, аби говорити далі. — Уся агітаційна література, уся кореспонденція, яку доправляли з Константинополя, проходила через руки ОДПУ. Вони відслідковували маршрути доставки та ваших зв’язкових. Придатних перевербовували для подальшої роботи. Інших… сам знаєш.

— А ті відомості, які ти приносив нам… — промовив Марко, раптом усвідомивши, що вже добру хвилину гризе собі губи.

— …Були добре продуманою фальшивкою, — відповів Клопенко. — Над тим, аби вони виглядали, як оригінали, працюють справжні специ, хоч мої розвіддонесення практично не мали нічого спільного з дійсністю. Для їх підкріплення постфактум навіть матеріали в радянській пресі друкувалися, мені надсилали їх, аби я приносив вам ті газетні вирізки у якості доказу. Схема діяла достатньо просто. Щось я приносив вам напряму, а щось подавав як результат «ефективної роботи» іноземних розвідок на теренах СРСР, наданої неіснуючими місцевими підпільниками… А щось із нашої подачі вам надавали самі іноземні спецслужби…

— Пф-ф-ф-ф-ф-ф… — Марко потер лоба. Він геть забув про час і Остапенка поряд. Від почутого волосся ставало дибки.

— Але британську розвідку ви так зачепити і не змогли… — сказав він.

— Намагалися. Та англійці завжди були вкрай обережні. Проте… — Клопенко спробував витерти болючого закривавленого рота, — дещо таки вдалося їм всучити. У Вальтера свої канали. І свої люди скрізь.

— Тобто… у британській розвідці затесався радянський агент? — перепитав Марко. — Хто? Кажи, хто це?

— Я не знаю того, — відповів Клопенко. — То відомо тільки Гінзбургу.

— Ах ти ж тварюко! — гаркнув Євген Остапенко, та Марко зупинив його жестом.

— А Баюрний? Сергію… Відколи ти з ним працюєш?

— У нього така ж історія. Його прихопили, як і мене. Через родину. Дюрере, тобі того не зрозуміти… — промовив він тремтячим голосом. — Ти ж сам по собі. Ні рідних, ні близьких… Як циган. Чи ти їх вчасно вивіз? Заховав? Але мені тепер все одно! — вигукнув він. — Якщо не ви мене застрелите, то вони точно прикінчать.

Марко силою задер голову Клопенка догори, подивився йому в очі.

— Ти хоч усвідомлюєш, скількох невинних людей ти погубив?

Клопенко мовчав.

— А тепер поясни мені, чому саме тебе прислали до Варшави? Вони знали, що тебе можуть упізнати, ти ж у Стамбулі проколовся…

— Я добре знайомий з Баюрним, а в ОДПУ не хотіли ризикувати перевербованими. Та й і я не мав особливо світитися, тільки отримувати від нього інформацію і доставляти на територію радянської України… Мене не повинні були запасти.

— Ясно.

Марко оглянувся на Остапенка. У того на щоках ходили жовна.

— Добре. Вставай, ходімо.

— Куди? — проказав

1 ... 29 30 31 ... 106
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Печатка Святої Маргарити», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Печатка Святої Маргарити"