Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"

344
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Хіба ревуть воли, як ясла повні" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 29 30 31 ... 111
Перейти на сторінку:
добре серце, а найбiльше - веселу натуру. Хто кого по­кохає - Уля­на перша знає; зажурився хто - Уляна роз­важить. Уляна не знає горя! Вона справдi нiколи не жу­рилася; а може, й жу­рилася, та нiхто того не знав, не ба­чив. Бачили Уляну - ве­се­ла; чули Уляну - спiває; слухали - якi Уляна вигадки ви­га­дує, квiтки пришиває... Сказано: не жур-дiвка!

Одно тiльки лишенько: немає генеральшi життя через дiвку Уляну! Недоспала превосходительна: "Чи то можна за­снути за тiєю зiпакою?" А Уляни цiлий ранок i в горни­цях не було: в кухнi людей смiшила, поки ге­не­раль­ша спить. - Не дошила Стеха урочної роботи - рукавчикiв, - Уля­на винна: вона своїми реготами та теревенями не дає дiв­чатам дiла робити! Не швидко прибiг лакей на ге­не­ра­ль­шин клик. Не де ж вiн був, як не лупив зуби з Уля­ною! Сказано: немає життя генеральшi через ту Уля­ну!!


Одного дня чув генеральша, - у дiвочiй тихо. "Мабуть, уже кудись майнула, побiгайка!" - подумала генеральша та й вийшла довiдатись. Уляни в дiвочiй не було.


- Де Улька? - питає дiвчат.


- Пiшла, кажуть, у кухню води напитись.


- Позвать!


Приходить Уляна.


- Де ти була?.. - заглядаючи в вiчi, питав генеральша й на кожному словi придавлює. "Поганий знак!" – по­ду­ма­ли дiв­чата.


- В кухню ходила... води пити... - одказує Уляна.


- Хiба тут тобi води немає? - показує на графин з во­дою...


- Це вже давня... Я ходила свiжої напитись, - каже Уля­на.


- Свiжої?.. Брешеш!.. Ти з бахурами знюхалась... Ти з Стьопкою... Стьопка! Стьопка! - гукнула генеральша.


Через увесь будинок, мов несамовитий, летiв камердин­ер Стьопка. Генеральша Стьопку вподобала за те, що вiн моторний i красивий з себе. На Великдень одного Стьоп­ку пiдпускала до руки похристосатись... Гапка-ткаля сле­бе­зу­вала в кухнi, що очевидячки бачила, як генеральша гладила Стьопку по пiдборiддю своєю сухою, кiстлявою рукою... Чи правду Гапка казала, чи видуму­вала, - нiхто не скаже. Людям, а надто горничним, ротiв не позав'язуєш!


- Ти де був? - стрiла Стьопку генеральша й прямо глянула йому в вiчi.


- У лакейськiй.


- Брешеш! Ти був у кухнi... Признавайся: був у кухнi?


- Був, - каже Стьопка.


- Бач, ш..! бач!.. Не я казала... Аж так i є!!. Так ти зду­ма­ла бариню обдурювати? Так ти злигалась з лакеями?.. з Стьо­п­кою??. Так ти в моїм генеральськiм домi осмiли­лась бахурiв позаводити??! Постiй же! Петре! Iване!


Лакеї, як опеченi, один одного штовхаючи, кинулись на генеральшин крик.


- Принесiть березки! - сказала генеральша поважно, ти­хо, мов звелiла хустку або води подати, - тiльки очима за­свi­тила хижо.


Лакеї побiгли назад. Дiвчата нижче попригинались до п'ялиць. У тiй тихiй говiрцi їм почулася грiзна буря. Усе притихло, притаїлося... Так затихає чорна хмара перед тим, як має грiм загуркати. У хатi зробилось ду­шно, важко, мов стеля вниз опустилася й нагнiчувала ді­вчатам голови. Нi одна з них не ворушилася... їм страшно було подумати: що, не дай боже, як стрiнуться їхнi мутнi вiд страху та жалю очi з її очима?! Вони боялися глянути й на Уляну... щоб не скрикнути!


А Уляна стояла по один бiк хати, коло одних дверей... Лиця на нiй не знать! По другий бiк хати, коло других дверей - Стьопка... Вiн якось смутно дивився вниз, на по­мiст, мов забув: де вiн, що вiн, - забув i про генеральшу, i про Уляну, думав щось друге... своє... А посеред хати, мiж двома винуватими, стояла генеральша. Випрямилась – ви­сока, суха, мура, аж зелена; а очi - як у її любимчикiв - жовтi-жовтi. Вона ними грiзно поводила то на Стьопку, то на Уляну.


Вернулися лакеї з пучками в руках...


- А нуте, провчiть її... щоб знала, як бариню обдурю...


- Панiйко! голубонько!! - не дала договорити Уляна - i кинулась в ноги.


- Прочь!


- Не буду!.. Я не бачилася з Стьопкою... Ой, не бу-ду!.. Я не була в кухнi... Ря-ту-уй-те!.. Я бiгала до дядини... Ой, ря-ту-у-уйте!.. Ря...ту...у...у...й... хто в бога вiрує!!!


Дiвчата ще нижче, до самого шитва, понагинали голов­и. На п'яльцi закапали сльози...


Стьопка - за дверi...


Насилу пiдвели Уляну...


До Стьопки, - його як лизь злизав. Що вже було Петровi та Йвановi, що випустили Стьопку! Пропав Стьопка, як у воду впав... Нема та й нема, та й по сей день нема!


Перетривожилась генеральша. Де Стьопка? Де вiн дi­вся?.. Чого вiн утiк? Чому вiн, дурний, не схотiв обновити старої на нову шкуру?! А все не через кого, як через неї... через ту дiвку Уляну! Сказано: не дасть Уляна генеральшi вiку дожити!


Знемоглася генеральша... Увечерi спать лягла, стривож­ена, - не попрощалась навiть i з котами; уночi посила­ли Дмитра кучера в Гетьманське за лiкарем; вранцi верховий бiгав у Китайку до "мазепихи"... Бiда! А на третiй день товстопузий Потапович сам пiдтюпцем пер до отця Юхи­ма, щоб збирав "собор" - робити ма­сло­святiє.


Пособорували генеральшу в обiдню годину, а на ра­нок i по душi продзвонили...


Доїхала-таки її дiвка Уляна!!


Не вспiли генеральшу поховати, як приїхав з полку старший панич - тепер уже якийсь там поручик, чи що. Тонкий, цибатий, як журавель, - з рижуватим, шорстким, як на ведмедi, волоссям, з великим лобом - хоч кошенят бий, з великими розумними сiрими очима, з товстою, униз одвислою губою... Як вилита мати!


Осiвся Василь Семенович на батькiвськiм добрi. Перш усього звелiв розпудити котяче царство. Годi йому розкош­увати! Старих котiв з кiшками роздавали пiщанам, мов гостинцi од нового пана; а кошенятами, яких люди не бра­ли, велено в ставку рибу погодувати. Сказано - зробле­но... Потiм того одпустили за двiр Петра-лакея: паничевi буде одного Івана. Дiвчат Василь Семенович не розпускав чомусь. Нерiдко було сам у дiвочу зайде, жа­ртує з дiвча­тками. Тим тiльки було й душу одводить, що ходить з ру­шницею та коли там з дiвчатами побалакає. Найбiльше йо­му подобалась Уляна. Весела, спiвуча, вона не давала жу­ритись молодому паничевi.


- Десь у тебе, Улiнько, соловей у голосi гнiздо звив! - хвалить Василь Семенович її голос.


- А може - синиця, - жартує Уляна.


- Ти сама - синиця! - одказує панич i злегенька зда­вить її за носа пальцями.


Уляна зардiється, як макова квiтка.


Розкiш дiвчатам за молодим паном. То було страшно лишнього слова сказати, боялися лишнiй ступiнь ступи­ти од урочної роботи. А тепер - робота лежить, а дiвчата своє справляють... Реготи, спiви - аж будинок розлягає­ться! Уля­на всiм

1 ... 29 30 31 ... 111
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"