Читати книгу - "Селище, Міхал Шмеляк"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Зберегти таємницю, такою була перша частина присяги, припечатаної кров’ю. Уколоті голкою кінчики пальців з’єдналися в багряний пакт, слова, сказані з такою серйозністю, на яку здатні лише молоді дівчата, полетіли під стелею старої хати, яка роками не була вшанована теплом людського тіла. Такі клятви мають силу зміняти хід історії і, безперечно, тих, хто їх складав.
Зберегти пам'ять, це була друга частина обітниці, яка полягала в тому, щоб подбати про їх подальшу долю, якщо хтось із них, не дай Бог, зникне з цієї юдолі сліз. І так, власне, сталося, тому потрібно було вжити заходів. Обидві вони писали свої спомини, наслідуючи приклад своїх кумирів минулої епохи, дівчат, одягнених у шовкові сукні, які жадали кохання, які отримували лише презирство, страждали в шлюбах за домовленістю, у порцеляновому щасті, створеному їхніми батьками. Як і їхні попередники, вони страждали і описували свою жорстоку долю в товстих зошитах. І якщо з однією з них щось траплялося, то інша мала доторкнутися до цієї скарбниці спогадів, таких незначних для світу, але водночас таких важливих для двох дівчат із маленького селища в Карконошах, і поширити їх серед усіх. Вони містили в собі всі секрети, таємниці, які раніше були замкнені в головах молоді, зараз викладені на папір для нащадків.
Двері будинку, як завжди, заскрипіли, але це був заспокійливий звук, знайомий, який навіював спогади про їхні спільні зустрічі. Прогулянка до цього місця, повна надто швидких кроків по скрипучому замерзлому снігові, була напруженою, але цей момент заспокоїв нерви, як обійми друга. Вони охороняли це місце, як зіницю ока, у хлопців був свій сарай, а поруч була покинута хата старого Брися, в яку можна було зайти лише з ключем, а він у них був, дивний поворот долі полягав у тому, що Ануля спіткнулася у високій траві, впала й болісно забила коліно. На ньому відбилася форма равлика, яка походила від ключа, який впав багато років тому. Швидка спроба без віри в успіх винагородила їх відкритими дверима до будинку старого холостяка. Відтоді дівчата заходили туди таємно, лише з настанням темряви, коли хлопці в сусідньому сараї перегукувались і пили свиснутий у старих самогон.
Вони ж зберігали тишу. Розробили власну мову жестів і, сидячи на кухні, де завбачливо закрили вікна товстими ковдрами, заповнювали сторінки своїх зошитів дрібними літерками у тьмяному світлі гасової лампи, а нотатки ховали в схованці за шафою.
Було весело до того, як прийшла зелена весна, а з нею на Анулю звалилося кохання, спочатку неприборкане й непомітне, як фіалки, що проростають у першій зеленій траві, а потім люте, як травневі бурі. Це кохання принесло плід і розквітло в утробі Анулі, знову пробудивши її до життя.
Хто був причиною цієї ріки почуттів? Івона не знала. Це була серйозна таємниця, але написана маленькими акуратними літерами вона була прихована на сторінках щоденника Анулі.
Чи не було у неї спокуси пробратися до місця їхньої зустрічі та переглянути нотатки подруги, щоб дізнатися її таємницю? Багаторазово.
Чому вона цього не зробила? Зі страху, мабуть. Вона боялася, що коли вона дізнається, хто стоїть за цим великим почуттям, Ануля відразу впізнає це, і вся їхня дружба зникне, полетить кудись у темряву ночі, де зникають кошмари та небажані сни. Зв'язок з Анулею був єдиним, що вона мала для себе, вона заслужила це, і це належало лише їй. Усім іншим у своєму житті вона завдячувала своїм батькам, кожним предметом одягу, книгою, платівкою, минулим і майбутнім. Вони просто не планували цю дружбу, вони не мали над нею ніякої влади, не вони її починали і не могли її закінчити. Але що могло б допомогти, так це знати таємницю своєї подруги, і дівчина знала, що рано чи пізно дізнається про це першою.
І це сталося. За мить вона поверне старий ключ у замку, перед нею відчиняться двері, вона намацає дорогу до гасової лампи й запалить крихітне полум’я, яке оживить тіні, що зараз сплять у кутках кухні. Вона перевірить, чи ковдри, що закривають вікна, не зісковзують, потім вона суне руку за старий комод і кінчиками пальців дістане старий шкіряний портфель і вийме з нього два зошити. Зміст одного вона знає напам’ять, адже таке буває в житті кожного, і до нього можна звернутися в будь-який час дня і ночі, а інший щоденник відкриє їй таємниці, які досі були глибоко приховані від світу.
Що робити далі? Чи розкрити все Міхалу, який розслідував таємницю смерті Анулі? Чи змінить щось ім'я її коханого? Чи щира любов, яку він відчуває до її подруги, має бути причиною того, що вона втягується в розслідування, чи це, скоріше, щит, який вона не повинна ламати?
Ключ гладенько просунувся у замку, і двері з шелестом відчинилися, зустрівши Івону запахом цвілі та пилу. Вона переступила поріг, як робила це десятки разів, увійшла на кухню, намацала лампу, яка була там, де і завжди. Сірники, що лежали біля неї, радісно зашурхотіли, розпалюючи вогонь і наповнюючи забуту хату тьмяним світлом.
Рука дівчини пірнула за комод у пошуках схованки, і Івона зітхнула з полегшенням дуже голосно, оскільки вона підсвідомо боялася, що вбивця був тут перед нею та вкрав їхні таємниці. Та ні, дурниці, звідки він це міг знати?
У шкіряному портфелі було лише два зошити, свій Івонка залишила на місці, а той, який написала Ануля, поклала на стіл. Вона підсунула лампу ближче, але боялася витягнути гніт. Незважаючи на ковдри, що закривали вікно, якесь слабке сяйво могло просочитися і спонукати когось перевірити, а що відбувається в хаті старого Брися.
А може, це міг би бути навіть він, убивця?
Ні, неможливо. Дівчина похитала головою, ніби хотіла витрусити це зерно страху зі свого розуму, те зерно, яке проростало в ній протягом деякого часу.
Вона подихала на руки, щоб трохи їх розігріти, і провела пальцями по картонній обкладинці. На перших сторінках зошита не йшлося ні про що конкретне, записи були майже річної давнини, коли в молодій голові Анулі був лише Анджєєк, якого вона вважала коханим. Але як людина може знати, чи любов це, якщо вона ніколи її не відчувала?
Ануля сама відповіла, написавши на десятій сторінці свого блокнота: Люблю! Нарешті я люблю! Якщо любиш, ти знаєш, що це любов, немає ні питань, ані сумнівів. Якщо вони з'явилися, то це була не любов!
Наступні сторінки були сповнені розбуяних слів, раніше дрібні літери стали трохи більшими, значно округлими,
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Селище, Міхал Шмеляк», після закриття браузера.