Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Проект «Україна». Галерея національних героїв 📚 - Українською

Читати книгу - "Проект «Україна». Галерея національних героїв"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Проект «Україна». Галерея національних героїв" автора Андрій Юрійович Хорошевський. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 30 31 32 ... 125
Перейти на сторінку:
М. М. Шигаєвої. Улюбленець родини, надзвичайно обдарований юний художник і поет, Микола був першим учителем Володі з читання і письма, ввів його в скарбницю світової культури.

З 13 років Володимир почав вести докладний щоденник, який виявив несподівані сторони його особистості. Виявляється, з раннього дитинства він був наділений дивними, такими, що лякали його самого, якостями. Разом із спадковим лунатизмом в ньому проявилася здатність уві сні і наяву вступати в контакт з образами дорогих йому людей, причому в яскравій галюцинаторній формі. Але «через страх» (його власне пояснення в пізніх щоденниках) Володимир рішуче заглушив у собі такого роду «містичні» рецептори, свідомо закривши для себе цю царину: «Я щось зупинив в своїй природі. Іноді жалкую, що погасив, а не розвинув цю здатність… Твердо і ясно усвідомлюю, що якась сторона бачення мною в моїй особі зупинена». Але витіснені здібності поверталися до нього в екстремальних ситуаціях. А свідоме самообмеження, гранична дисциплінованість і цілеспрямованість стали основою всього його наукового і особистого життя.

Після переїзду родини до Петербурга Володимир закінчив гімназію і в 1881 році поступив на природознавче відділення фізико-математичного факультету Петербурзького університету, де під впливом видатного ученого В. В. Докучаєва зайнявся мінералогією і кристалографією. Але його інтереси не замикалися на цих вузьких областях науки. Вернадський серйозно займався грунтознавством, фізичною географією, мерзлотознавством, природними водами, біологією, історією розвитку наукової думки, філософією, історією і літературою. Для читання художньої та наукової літератури він вивчив усі слов’янські мови, а також англійську, французьку, німецьку і багато інших, що допомагало йому в спілкуванні з іноземними ученими під час численних наукових відряджень по Європі.

Не залишався Володимир і в стороні від громадського життя. У 1883 році він став одним із засновників студентського науково-літературного товариства і керував його науковою радою. Теплі стосунки і схожість поглядів (за винятком терору) пов’язували його з одним із членів товариства Олександром Ульяновим. Але близькими друзями Вернадського на все життя стали брати С. і Ф. Ольденбурги, Корнілов, Гревс, Шаховський, Ушинський, Краснов. А в створену ними групу по вивченню народної літератури увійшла і Наталія Єгорівна Старицька. У 1886 році вона стала його дружиною і дала йому щастя і ту підтримку, яку Володимир Іванович після смерті батька не отримував ні від матері, ні від молодших сестер, Ольги і Катерини. Подружжя прожило разом більше півстоліття, виховало двох дітей – Георгія (1887) і Ніну (1898), а тисячі листів, написаних ними, стали свідками їх не згаслих з роками почуттів і повного взаєморозуміння.

Після закінчення університету в 1885 році Вернадський був залишений при ньому хранителем мінералогічного кабінету і вів активну науково-дослідну роботу в області мінералогії, кристалографії і суміжних наук. Замах на життя государя і арешт О. Ульянова (1887) трохи не обірвали успішно почату кар’єру ученого. Щоб уникнути звільнення Вернадського, Вільне економічне товариство відправило Володимира Івановича досліджувати поклади фосфоритів у Смоленській губернії. А ранньою весною 1888 року університет відрядив його на стажування до видатного фахівця в області кристалографії П. Грота до Мюнхена і до Парижа – до Л. Ле Шателье і Ф. Фуке. Протягом двох років молодий учений працював у різних наукових установах Німеччини, Австрії, Італії і Франції і до тем, що цікавлять його, додав органічну і неорганічну хімію.

Відразу після повернення Вернадський був призначений керівником кафедри мінералогії фізико-математичного факультету Московського університету і разом з Докучаєвим займався ґрунтознавчими дослідженнями на Полтаві. У 1891 році він уже приват-доцент, через сім років потому захищає докторську дисертацію «Явища зсуву кристалічної речовини» і стає професором мінералогії і кристалографії Московського університету. До цього періоду відносяться і його перші роботи з геохімії – нової науки, яку Вернадський розвинув з генетичної мінералогії, – а також геологічні дослідження на Лівобережній Україні, в Польщі, на Уралі, в Криму. Лекції, обширні наукові дослідження, робота над фундаментальними проблемами не віддалили ученого від громадського життя. Під час голоду 1895 року він активно брав участь у кампанії по збору засобів для селян і був одним з організаторів і діяльних членів так званого «Приютинського братства». Протягом семи місяців разом з друзями і однодумцями Вернадський не покладаючи рук рятував селян від голодної смерті. У 1890-х роках він неодноразово обирався земським гласним Моршанського повіту Тамбовської губернії, де розташовувався родинний маєток Вернадівка. Ця ж громадянська позиція змусила Володимира Івановича на знак протесту проти репресивної антистудентської політики Міністерства освіти та поліцейського свавілля вийти у відставку разом з іншими професорами і викладачами, залишивши пост помічника ректора.

* * *

Для Вернадського 1911 рік був ювілейним – 25-ліття наукової, педагогічної діяльності, а також сімейного життя. Учні підготували і випустили збірку своїх статей з посвятою вчителеві, а палеонтолог Г. Б. Міссуна назвала в його честь відкриту нею діатомову водорість. На той час син Георгій, історик за освітою, готувався стати професором історії. І в цьому ж році Вернадський переїхав до Петербурга, де незабаром був обраний академіком і завідував мінералогічним відділенням Геологічного музею. Йому доводилося постійно курсувати у справах між Петербургом і Москвою, але незважаючи на громадське навантаження щорічно в спеціальних журналах з’являлося по 10—15 статей. Різноманітні були і маршрути наукових відряджень Вернадського: Скандинавія, Франція, Ірландія, Англія, Італія, Греція. А для студентів він організовував мінералогічні екскурсії на Урал.

Усвідомивши значення радіоактивних речовин як джерела енергії і засобу створення нових хімічних елементів, Вернадський активно взявся за практичну роботу по картуванню родовищ радіоактивних мінералів і збору зразків. Володимира Івановича вважають творцем радіогеології як самостійного наукового напряму. Проблемами радіоактивності він займався з 1908 року. Вже в червні 1911 року ним була організована перша експедиція за радієм. Відкриття радіоактивних руд у Фергані, пошуки їх на Уралі і в Забайкаллі дозволили створити власну сировинну базу. Зібрані у Ферганській долині зразки досліджували в лабораторії, і з мінералу тюямуюніту вперше отримали російський радій. У 1909 році стараннями Вернадського була створена Радієва комісія, в січні 1912 року запрацювала перша в Росії радіохімічна лабораторія.

Перша світова війна виявила необхідність створення сучасної мінерально-сировинної бази. У 1915 році за ініціативою Вернадського була створена і очолена ним Комісія з вивчення природних продуктивних сил Росії (КЕПС), що про працювала до 1930 року. Вона об’єднала відомих учених з 16 інститутів: геологів, хіміків і економістів. Вперше були відкриті боксити (Тихвинське родовище), дана оцінка залізняку Уралу, досліджені фосфорити Центральної Росії тощо.

Ще з 1912 року Вернадські на літо переїздили в Україну, де придбали ділянку землі в Шишаках під Полтавою і на високому лівому березі Псла побудували двоповерховий будинок.

1 ... 30 31 32 ... 125
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проект «Україна». Галерея національних героїв», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Проект «Україна». Галерея національних героїв"