Книги Українською Мовою » 💙 Дім, Сім'я » Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти, Дарка Озерна 📚 - Українською

Читати книгу - "Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти, Дарка Озерна"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти" автора Дарка Озерна. Жанр книги: 💙 Дім, Сім'я. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 38 39 40 ... 70
Перейти на сторінку:
бокс.

• Пристібайтеся в автомобілі на будь-­якому сидінні.

• Вимагайте в муніципалітету організації безпечної велоінфраструктури.

• На війні будьте завжди в кевларовому шоломі (і бронежилеті).

Чинник

Спілкування

Як він діє

• Жваве соціальне життя після 60 років на 12–50 % зменшує ризик деменції.

• Що більше коло спілкування людини, то менший ризик деменції.

• Мозок отримує стимуляцію, відчуває співпричетність та інтепретує поведінку інших. Це збільшує когнітивний резерв і зменшує стрес.

• Перебування «на людях» змушує нас піклуватися про свій вигляд і одяг, дотримуватися гігієни. Така собі поведінкова активація.

• Їсти разом корисно, особливо в старшому віці.

Як можна зменшити ризик

• Спілкуйтеся з сусідами.

• Зустрічайтеся з друзями.

• Пліткуйте на здоров’я (не думала, що писатиму це).

• Телефонуйте батькам і навідуйте їх.

Чинник

Повітря

Як він діє

• Зважені часточки PM2.5 та оксид азоту викликають загибель нейронів.

Як можна зменшити ризик

• Проблему забруднення повітря слід вирішувати на законодавчому рівні та втілювати зусиллями бізнесу і місцевої влади.

• Тут мало що залежить від власного вибору.

• Хіба якщо ви живете в приватному секторі, не надто часто користуйтеся відкритим вогнем.

Інші чинники, які впливають на розвиток деменції: сон — ви має­те лягти і заснути, почути будильник і бадьоро встати; вага — щоб ані замало, ані забагато; слух — якщо ви перестали чути, негайно ставте слуховий апарат. Мозок потребує стимулів.

Бачте, приклад з вигаданою Валентиною Сергіївною був невипадковим. Є такий сумний анекдот про те, що б у Росії не робили, вийде ГУЛАГ. А в нас тут навпаки — хоч би що ми хотіли досягнути: чи то здоров’я серця, чи ясного розуму, чи хорошого вигляду — потрібен комфортний, розважливий, цікавий, здоровий спосіб життя і піклування про себе [154].

«А як же нейропротектори, — запитаєте ви, — які мають захищати нейрони від оксидативного стресу, важких металів, алкоголю та інших негараздів?» Зараз я вам зекономлю купу грошей! Нейропротектори не діють. Це тільки така назва. Маркетинг. Жодні пігулки чи крапельки не сформують довкола нейрончиків захисний шар, що змусить ворожі молекули відстрибувати, наче горох від стіни, як це зображають у рекламі. Єдині наразі нейропротекторні заходи, що мають ефективність, стосуються народження й смерті. Перший — це призначення сульфату магнію жінкам на 33-му тижні вагітності й пізніше. В разі передчасного народження дитини він знижує ризик дитячого церебрального паралічу [155]. Інший випадок стосується введення пацієнта, в якого спинилося серце, в стан гіпотермії (тобто охолодження до 34 градусів), допоки серце не запустять. От і все.

Ой ні, не все! Кілька років тому фейсбуком прокотилася хвиля постів новини про те, що нібито просеко захищає від хвороби Альцгеймера, і закликів захищатися. Себто пити. Для людей, які читають науково-­популярні книжки, така новина, звісно, виглядає фейком та псевдонаукою. Але все цікавіше. Дійсно, те дослідження, що «підірвало мережу», проведено, як то кажуть, на трьох щурах, тобто можна не брати цієї інформації близько до серця. Навіть британська служба здоров’я написала, що, мовляв, не покладайтеся на поліфеноли ігристого, краще з’їжте петрушку або арахіс. Там все те саме.

Але я згадала про королеву Єлизавету ІІ, «хай береже її Гос­подь». Вона щовечора п’є шампанське, і це таки шампанське, а не те, що ми ним називаємо. А на підвечірок вживає коктейль Дюбонне на основі джину й пряної настоянки на вині. (Що там той апероль!) Може випити по обіді вина зі шматочком шоколаду. Щодня з’їдає скибку шоколадного пирога. І править Об’єднаним Королівством понад 60 років, а численні світлини різного періоду зафіксували її переважно то з келихом, то верхи, і незмінно в капелюшку чи хустці. Може, справді ігристе корисне?

Королева Британії як-­не-­як соціально захищена людина з найвищої верстви суспільства. Тож фактор бідності відкидаємо.

Усе своє життя вона активно спілкується — ще мінус один чинник розвитку деменції.

Раціон Королеви простий, а порції малі.

Її Величність водить автомобіль і тим самим постійно прокачує свій гіпокамп, а ще їздить верхи і гуляє з собаками. Тобто фізично активна.

Не курить, добре чує (сама чи за допомогою пристрою, це не важливо насправді).

Живе у закритій зеленій території, а отже, не наражається на вихлопні та виробничі гази.

Вага монаршої особи в нормі.

Її матір, Королева Єлизавета, яку після смерті чоловіка називали Королева-мати, прожила 101 рік, тобто генетика теж в порядку.

А шампанське, настоянка Дюбонне і шоколад у випічці та шматком — це все джерела поліфенолів.

Бінго!

Коли я жила і бувала в Європі, бачила багато людей віку якщо не королеви, то її сина Чарльза і другої невістки Каміли (спочивай з миром, Леді Діано), які по обіді пили ігристе чи їли пиріг на терасах ресторанів. Виделкою, ясна річ. Скидалося на те, що деменція їм теж не дуже загрожує. І річ не в чудодійній силі просеко — адже якщо ви спроможні доїхати чи дійти до ресторану, ще й не самі, та можете собі це дозволити з огляду на фінанси, то, либонь, ви не в групі ризику. Ігристе на восьмім чи дев’ятім десятку — це наслідок, а не причина довгого життя і ясного розуму. За що й вип’ємо.

Ви можете ознайомитися з канадськими настановами з діагностування і лікування делірію та депресивного розладу в людей старшого віку, а також із варіантами запобігання суїцидам.

Канадські настанови з діагностування і лікування делірію та депресивного розладу в людей старшого віку

Настанова NICE із діагностики та лікування деменції

Настанови для лікарів щодо піклування про психічне здоров’я старших осіб Національної служби здоров’я Англії

6. Піклування про тіло

<…> і лиш дивно притомний, крізь

липку млу обважнілого мозку, укольчик страху: та що ж це я, до ручки вже

докотилася?! — змусив-таки спустити ноги долі, намацати халат, перебратися й

поплуганитися до ванни: і косметику змий, так, ваткою, лосьйончиком змоченою,

протри під очима і зубки почисть, спершу «Лістеринчиком» прополоскавши, дуже

добре, молодця, а тепер під душ! — а тепер нумо, рушничком розтерлася, а тепер

нічний Oil of Olay, оно він чорніє на поличці, спершу на шию, тоді на лиця,

цяп-­цяп, кінчиками пальців, помасажуй трошки, ну от, готово, і слоїчка закрити

не забудь — а тепер уже й кладися до ліжка, як Бог приказав), — і все то як

мертвому

1 ... 38 39 40 ... 70
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти, Дарка Озерна», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (1) до книги "Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти, Дарка Озерна"
Гість Яна
Гість Яна 1 вересня 2024 22:37
Коротко вся книга могла б зайняти сторінок 10ть. Дуже дуже багато води. Коротко: їжте просту їжу, тягайте залізо і буде вам щастя.