Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Криза сучасного світу, Рене Генон 📚 - Українською

Читати книгу - "Криза сучасного світу, Рене Генон"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Криза сучасного світу" автора Рене Генон. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 40 41
Перейти на сторінку:
і діяльність, спрямована на досягнення цієї мети (прим. редактора).

133

Ця слабкість релігійного духу, як її описує Р. Ґенон, стала одним із сучасних трендів (прим. редактора).

134

Мт. 23:16 (прим. редактора).

135

Натомість соціальна проблематика стає дедалі популярнішою в сучасному світі (прим. редактора).

136

Те, що люди називають випадковістю, є нічим іншим, як звичайним незнанням причин, якби було сказано, що дещо трапляється випадково — тобто за відсутності причини — таке припущення було би абсолютно суперечливим.

137

Популярний у сучасному світі концепт рівності є однією зі складників девізу Франції «Свобода, рівність, братерство» (французька, liberté, égalité, fraternité), який виник під час Французької революції (прим. редактора).

138

«Ідоли» сучасності — можлива алюзія на ідолів Френсіса Бекона (1561–1626), англійського політика і філософа, одного із засновників емпіризму. Він виокремив чотири види ідолів: роду, печери, ринку (площі) і театру (прим. редактора).

139

Торкаючись навіювань, мас і натовпу Р. Ґенон описує тогочасні тенденції, які з часом стануть визначальними. Одним із перших до психології мас і натовпу звернувся французький психолог, соціолог та антрополог Гюстав Лебон (1841–1931) у своїх роботах «Психологія народів» (1894) і «Психологія мас» (1895) (прим. редактора).

140

Цей абзац дивним чином відображає сучасну політичну ситуацію у світі і в Україні (прим. редактора).

141

Софізм (давньогрецька, σóφισμα — хитра вигадка, майстерність) — помилкове, навмисно хибне твердження з порушенням правил логіки (прим. редактора).

142

Очевидно, мається на увазі робота Р. Ґенона «Духовний авторитет і мирська влада» (1929) (прим. редактора).

143

Мається на увазі раніше згадуваний твір Арістотеля «Метафізика» (прим. редактора).

144

У той час як французький мислитель критично оцінює роль мас і натовпу, помітні політичні події останніх років: акції протесту, революції тощо — у багатьох країнах світу відбуваються саме за участі сотень тисяч і мільйонів людей. І, судячи з усього, ця тенденція на збільшення питомої ваги мас і натовпу в локальній і світовій політиці зростатиме. Не є винятком і Україна. Особливої популярності у світі набуває і проведення загальнонаціональних (загальнодержавних) референдумів, як однієї з дій прямої демократії. Для деяких країн, наприклад, Швейцарії, проведення різноманітних референдумів стало буденністю (прим. редактора).

145

Можливо, мається на увазі теорія суспільного договору, що з’являється в Європі у XVII–XVIII століттях. Вона, зокрема, передбачає, що люди погоджуються поступитися частиною своїх свобод і підкоритися верховній владі або приєднатися до рішення більшості в обмін на захист своїх прав. Нідерландський юрист Гуґо Ґроцій (1583–1645), англійські філософи Томас Гоббс і Джон Локк (1632–1704), французький філософ-просвітник Жан Жак Руссо (1712–1778), Іммануїл Кант — ключові теоретики теорії суспільного договору (прим. редактора).

146

Слід звернутись до св. Фоми Аквінського, аби пересвідчитись, що numerus stat ex parte materiae.

147

В даному випадку, як і в решті, аналогія між одним порядком реальності та іншим застосовується в суто зворотному сенсі.

148

Ця тенденція є тим, що індуїстська доктрина називає тамас, і яку вона ототожнює з невіглаством та темністю; зазначимо, що згідно зі сказаним щодо застосування аналогії, розглядувані стиснення та ущільнення протилежні концентрації, передбаченій у духовному чи інтелектуальному порядку, так що, яким би дивним це не здавалося на початку, ця тенденція співвідноситься із поділом та розчиненням у множинності. Те саме стосується й одноманіття, що реалізується знизу, на найнижчому рівні, відповідно до концепції «рівності», яка протистоїть вищій та принциповій єдності.

149

Схоластика (давньо-грецька, σχολαστικός — учений) — систематична релігійно-філософська думка у середньовічній Європі, представники якої працювали як у католицьких монастирях, так і в університетах; загалом є синтезом християнської теології з вченням Аристотеля (прим. редактора).

150

Згадуючи принцип індивідуації, очевидно, Р. Ґенон мав на увазі однойменний трактат «De principio individuationis» середньовічного теолога, філософа-схоласта, святого Томи Аквінського (1225–1274). Індивідуація — поняття, яке позначає виокремлення індивідуального з універсального та взаємодію між ними. Людині, за Томою Аквінським, властива подвійна складність, оскільки вона не є ні чисто духовною, ні чисто матеріальною істотою, поєднуючи сутність й існування, матерію та форму (прим. редактора).

151

Ось чому Данте розміщує символічну обитель Люцифера в центрі Землі, тобто в точці, де сили тяжіння сходяться з усіх боків; з даної точки зору, вона є протилежністю духовного або «небесного» центру тяжіння, який у більшості традиційних доктрин символізується сонцем.

152

Джордж Берклі (1685–1753) — ірландський філософ (прим. редактора).

153

До XVIII століття існували «механістичні» теорії — від грецького атомізму до картезіанської фізики; але ми не повинні плутати «механіцизм» і «матеріалізм», незважаючи на певні спорідненості, які змогли створити своєрідну фактичну солідарність між ними з моменту появи власне «матеріалізму».

154

Сцієнтизм (латина, scientia — знання, наука) — сучасна світоглядна позиція, в основі якої знаходиться положення про те, що наукове знання є найвищою культурною цінністю. Передовсім, прибічники сцієнтизму спираються на природничі й емпіричні науки. Для послідовних прихильників сцієнтизму віра в сучасну науку починає заміщувати релігійну віру (прим. редактора).

155

Транспонований матеріалізм, тобто перенесений матеріалізм (прим. редактора).

156

Картезіанський дуалізм (він же різновид онтологічного дуалізму) — протиставлення субстанції, яка мислить (res cogitans), та тілесної субстанції (res extensa) (прим. редактора).

157

Механіцизм — напрям у новітній філософії, який розглядає світ як великий механізм (прим. редактора).

158

Чи не найкраще підтверджує висловлені міркування Р. Ґенона гімн 10.90 Ріґведи, давньоіндійської літургійної пам’ятки. У ньому мовиться про те, що під час створення світу з Першоначала (Пуруші) — з Його однієї чверті з’явились всі істоти, у той час як три Його чверті — залишились безсмертям на небі (прим. редактора).

159

Твердження про те, що «сучасна цивілізація є цивілізацією кількості», докладніше буде розвинуте у пізнішій роботі французького мислителя «Царство кількості і знамення часу» (прим. редактора).

160

1 ... 40 41
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Криза сучасного світу, Рене Генон», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Криза сучасного світу, Рене Генон"