Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Найдовша ніч Президента. Лягти!!! Суд іде… 📚 - Українською

Читати книгу - "Найдовша ніч Президента. Лягти!!! Суд іде…"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Найдовша ніч Президента. Лягти!!! Суд іде…" автора Володимир Олександрович Яворівський. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 39 40 41 ... 86
Перейти на сторінку:
Ольга, хапала за стремена і вуздечку: не йди, мій княже! Серце біду чує! Не іди на древлян! Їхній князь Мал сказав: «Треба вовка вбити, бо винищить всю отару!» Не йди! А він зібрав данину, повертався до Києва, і жадоба завернула його назад з маленькою дружиною воїв.

Для мене з Ольги починається Україна.

Овдовіла, несамовита, жорстока навіть для свого дикого часу і ніжна, як для будь-якого часу, Ольга. Живцем палить сватів князя Мала – вбивці її мужа. Дощенту знищує древлянську столицю Іскоростень. Хитрістю.

Обводить круг пальця ще одного жениха, свого хрещеного батька – патріарха Царгородського Костянтина Багрянородного, котрий дозволив їй (єдиній!) розмовляти з ним сидячи. «Як я можу піти за вас заміж, якщо ви – мій хрещений батько?»

В угоді про мир і співпрацю з Візантією вона ще клянеться поганським Перуном, але незабаром душа її навернеться до інших, глибших духовних цінностей і стане ревною християнкою. «З рук» самого патріарха. Задовго до свого внука Володимира.

Перша володарка Руси, котра зайнялася не завойовництвом чужих земель, а наведенням ладу у своїй країні. Вперше означила кордони.

Зберегла вірність Ігореві і по його смерті.

Перша (і поки що – єдина!) Жінка на чолі Руси-України.

Але.

Замість військових походів проти недругів і сусідів Ольга перемагає їх дипломатичним розумом. Дві найпотужніші і найвпливовіші держави того часу Візантія та Німеччина мали за честь перебувати у дипломатичних стосунках з Руссю княгині Ольги.

А нині вони та інші європейці не можуть збагнути, що відбувається в цій країні – Україні, куди вона рухається, хто її не веде, а лишень тримає за руки?

Ольга подає приклад цивілізованої економіки: домоглася привілеїв для руських купців у Візантії. У складі її делегації послів до Константинополя було сорок два купці.

А сьогодні Хам Батий возить з собою лише придворну челядь та коханок.

Запровадила цивілізований збір податків-данини: краще кілька разів на рік стригти вівцю, ніж один раз здерти з неї шкуру. Сьогоднішні шкуродери стали корупційним заповідником, пов’язаним із Презеком. Час хамства. І мракобісся. Кормиги.

Ти хотіла такої сильної руки, Україно? Маєш. Ця рука сильна тільки тоді, коли на твоєму горлечку з калиновим намистом.

Сп’янілий від військових перемог її син Святослав. Не може нажертися чужого. Навіть столицю переносить на Дунай. І гине не в бою, а від примітивної засідки печенігів на Дніпровських порогах біля Хортиці за намовою грецького імператора Іоанна Цемісхія.

Осліплий і знову прозрілий її внук Володимир. Повірив у Бога.

Хрещення.

Його син Ярослав закладає підмурівок цього храму.

У вересні сорок першого перед здачею Києва прибігли мінери висаджувати Софію в повітря. Тодішній директор (дивом не розстріляний у тридцять сьомому!) Олекса Повстенко врятував тебе, Свята Софіє.

Янина душа, що за довгий судовий місяць втомилася від напруги, відчула таку полегкість, вивільнення, впевненість у собі, що прагнула відгукнутися на гулкий історичний дух тисячоліття української історії під банею Святої Софії. Цей дух історії був зараз майже матеріальним – густим і оскоминно прохолодним, манким, що перетворював Яну на маненьке людське створіннячко, а то й розумну, спритну комашинку, що не лише мусить вижити сама, а й допомогти врятуватися іншим.

Вона ще раз помолилася, попросила прощення і рішучим видихом задмухнула недогарок свічки, що теплим воском гріла їй правицю.

Як тільки запала темінь у соборі, Яна відчула під куполом Софії лунке шамотіння крил якоїсь птахи. Навіть встигла подумати: кажан живе у Софії! За тисячоліття тут могло поселитися будь-що. І кажан, і душі київських князів, і шуліка, і вільний дух української нації, і чорнющий крук голодомору, і колгоспні горобці…

Хай собі живуть. Жаль, що не маю при собі хліба.

Вона ще раз підняла голову до Ісуса, заплющила очі. І відчула, як важка, наче камінь, птаха сіла їй на праве плече. Яна не злякалася, ніби чекала цього, як полегшення, як підсумку каторжного вечора.

Завмерла. Підвела погляд до Оранти, що тьмаво світилася з головного вівтаря. Яна вперше побачила вишитий український рушничок у Богородиці за поясом. Німб не світився, а вилучав ніжне золотаве тепло над головою Оранти.

– Ти ще можеш розминутися з Бідою. Ще маєш шанс. Можеш відійти в тінь. Вони від тебе цього чекають. Вирішуй. Сьогодні ще все залежить від тебе. Згодом буде пізно, – хриплуватим, дуже якимсь давнім, надтріснутим, але людським голосом сказав Хтось.

Яна розплющила очі.

Повільно знову вбулася в темряві.

Побачила в себе на лівому плечі Жінко-птаха зі згорнутими крилами і гострими кігтями, що вп’ялися в її ключиці. Без болю. Чомусь не було страшно. Навпаки. Ніби сіла зачарована зозулька чи маненький соловейко. Якщо сіли – нехай сидять. Легенькі і – мої.

Гамаюн,[73] подумала Яна.

Міфічна Гамаюн.

З Велесової

1 ... 39 40 41 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Найдовша ніч Президента. Лягти!!! Суд іде…», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Найдовша ніч Президента. Лягти!!! Суд іде…"