Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

278
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 39 40 41 ... 86
Перейти на сторінку:
вста­ва­ти, ру­ша­ти­ся, роз­ві­ду­ва­ти. Але що з то­го?..

- А як,- пи­таю Мар­ти,- не знаєш, чи дав зав­да­ток на грунт в Тус­та­но­ви­чах?

- Не знаю.

- Га, то тре­ба пі­ти до жи­да, спи­та­ти­ся, чи ві­доб­рав він ві­д­там гро­ші. І так ни­ні вип­ла­та. Ко­ли він узяв гро­ші, то, мо­же, пі­шов з ни­ми на­зад до Тус­та­но­вич або до Дро­го­би­ча.

Пішли ми обоє до кан­це­ля­рії Гер­ма­на Гольдкре­ме­ра,- ми в него ро­би­ли. Пи­таємо­ся. Той до книж­ки… «Взяв ваш Іван Пів­то­рак гро­ші».- «Ко­ли?» - «В по­не­ді­лок ве­чо­ром». От то­бі й на! По­ліз я до Тус­та­но­вич, пи­таю: зав­дат­ку не дав, від по­не­діл­ка не був, хоть обі­цяв, що прий­де най­да­лі в вів­то­рок з по­луд­ня. Ди­ву­юся, що та­ко­го? Чи зго­да зір­ва­на, чи що? Я роз­по­ві­даю, що гро­ші від жи­да взя­ті і що не­ма ні гро­шей, ні Іва­на. Ніх­то ні о чім не знає.

Іду я до Дро­го­би­ча, пи­таю де в яких зна­ко­мих: ніх­то не ви­дав Іва­на. Про­пав не­бо­рак. Ані слі­ду не­ма. Пи­таю Морт­ка, де він по­дів­ся з шин­ку і що там ро­бив. «Ні,- ка­же,- неп­ра­в­да то­му, я й на очі не ви­дав Іва­на. Ти,- ка­же,- п’яний був, се­ред бій­ки то­бі рід­на ба­бу­ня при­ви­ді­ла­ся, а то­бі зда­ва­ло­ся, що то був Іван». По­чи­наю роз­ві­ду­ва­ти, хто то­ді ще був в шин­ку, що то за якісь бу­ли, що ме­не би­ли,- ага, не­мов чорт зли­зав уся­кий слід! На тім і ста­ло.

Ну, вже вам то­го не тре й ка­за­ти, який у нас ве­лик­день був. Що там бід­на Мар­та нап­ла­ка­ла­ся,- гос­по­ди! Вся на­дія про­па­ла. Ми­нув мі­сяць, дру­гий,- про Іва­на ані віст­ки, ані чут­ки. Да­лі чуємо, де­кот­рі ріп­ни­ки пос­міш­ко­ву­ються, жар­ту­ють: «Ро­зум­ний хло­пець, той Пів­то­рак: гро­ші заб­рав, ба­бу ли­шив, а сам в світ за очі!» Зра­зу го­во­ри­ли то­то на жарт, а да­лі де­кот­рі по­ча­ли й на­пев­не го­во­ри­ти. Знов я роз­пи­тую: хто чув? хто ви­дів? Не зна­ти. Той ка­же: «Ни­ко­ла ви­дів»; Ни­ко­ла ка­же: «Проць ми ка­зав»; Проць ка­же: «Се­мен від­кись чув»; Се­мен не при­га­дує со­бі, від­ки чув, але здає му ся, що від Морт­ка-нас­тав­ни­ка. А Морт­ко всьому пе­ре­чить і кож­до­му в очі плює.

Аж десь по двох ро­ках - он то­рік вес­ною - ви­до­бу­то з од­ної ста­рої ями кос­ті. Піз­на­ли ми по перс­те­ні на пальці та по ре­ме­ні, що то був Іван. Ре­мінь був по­рож­ній, оче­вид­но, но­жом роз­рі­за­ний. Заст­ряг­ла ми тог­ди в го­ло­ву гад­ка,- і до­сі мя не по­мі­тує. По­га­на гад­ка, ду­же гріш­на, ко­ли несп­ра­вед­ли­ва. Зу­ва­жив­ши все, я ска­зав сам со­бі: то ніх­то, як тілько оден Морт­ко на­пе­ред під­поїв Іва­на, під­мо­вив яки­хось, що­би ме­не до­ве­ли до без­пам’яті і на­би­ли, а від­так об­ра­бу­вав йо­го, бід­но­го, і вки­нув в яму. По­чав я знов роз­пи­ту­ва­ти сю­ди й ту­ди, а як щось за два дні з’їха­ла ко­мі­сія об­зи­ра­ти кос­ті, пі­шов я і по­чав ка­за­ти все, як на спо­ві­ді. Па­ни слу­ха­ли-слу­ха­ли, за­пи­са­ли все в про­то­кул, кли­ка­ли сего й то­го: Морт­ка, Іва­ни­ху, шин­ка­ря, знов спи­су­ва­ли про­то­ку­ли, а да­лі взя­ли та й ареш­ту­ва­ли… ме­не. Я не знав, що зо мною хо­тять ро­би­ти, по­що ме­не тяг­нуть до Дро­го­би­ча - але га­даю со­бі: що ж, мо­же, так і тре­ба. Ті­шу­ся, дур­ний, сво­єю бі­дою. Пот­ри­ма­ли ме­не щось з мі­сяць, прик­ли­ка­ли щось два ра­зи на про­то­кул, а да­лі ви­пус­ти­ли. Вер­таю я сю­ди: що чу­ва­ти? Ні­чо. Кли­ка­ли ще раз Морт­ка, Іва­ни­ху, тус­та­нівських щось троє. Ка­жуть, що від­да­ли все до Сам­бо­ра, до ви­сшо­го су­ду. Ну, і вже той суд тяг­не­ся більше ро­ку, а ще му кін­ця не­ма. Що я за той час на­товк со­бою по всі­ля­ких па­нах! У Сам­бо­рі був щось два ра­зи, а в Дро­го­би­чі кі­лько!.. Ад­во­ка­то­ві щось зо п’ятнай­цять ринських дав. «Та що,- ка­же,- не­бо­же, мож­ли­ва річ, що той зло­дій Морт­ко спря­тав Іва­на, а гро­ші сам узяв. Але в су­ді тре­ба до­ка­за­ти док­лад­но, а все­го то­го, що ти ту ка­жеш, іще не до­сить. Ну, але,- ка­же,- тре­ба трі­бу­ва­ти. Як там який ро­зум­ний суд­дя возьме то­ту спра­ву в ру­ки, то, мо­же, ще де­чо­го більше до­шу­кає­ся, ніж ти знаєш». Ну, вид­но, не до­шу­кав­ся! Який­сь той сам­бірський суд­дя ви­дав­ся ме­ні та­кий не­пот­ріб­ний та не­по­рад­ний, що а! Пи­тає щось п’яте че­рез де­ся­те,- вид­но, що не знає, з яко­го кін­ця до то­го взя­ти­ся, а втім, хто го там знає, мо­же, й уміє, та не хо­че!..

А ту в Бо­рис­ла­ві при­тих­ло все, мов горш­ком прик­рив. Мо­рт­ко зра­зу, оче­вид­но, був страш­но пе­ре­пуд­же­ний, хо­див блі­дий як смерть, а до ме­не й не ту­рав­ся. Аж опіс­ля вже ос­мі­лив­ся, по­чав смі­яти­ся і доїда­ти ме­ні так, що я да­лі му­сив по­ки­ну­ти Гольдкре­ме­ро­ві ями і пе­ре­нес­ти­ся от тут, до Гам­мерш­ля­га. Хоть то, ро­зу­мієся, оба вов­чі гор­ла!.. Та й так Морт­ко й вий­шов чис­то. За ним, ба­чи­те, стоїть і Го­ль­д­кре­мер сам, а то ба­гач не­сос­ві­тен­ний - де бід­но­му ріп­ни­ко­ві суп­ро­ти него пра­во най­ти!.. А ми що! Іва­ни­ха, бід­на, з ди­ти­ною на служ­бі, а я ту тов­чу­ся по тім пек­лі і вже, вид­но, й до­ві­ку з нєго не вир­ву­ся. Та й не то­го ме­ні жаль! Що там я! Але то ме­не ко­ле, що от - по­гиб чо­ло­вік, про­пав ні за ца­по­ву ду­шу, і то­му зло­дієві ні­чо,- хо­дить со­бі і смієся! То ме­не гри­зе, що для бід­но­го ро­біт­ни­ка не­ма прав­ди на сві­ті!

Матій за­мовк і, важ­ко зітх­нув­ши, по­хи­лив го­ло­ву. Анд­русь і Бе­недьо та­кож мов­ча­ли, при­дав­ле­ні тем прос­тим, а так без­мір­но важ­ким опо­ві­дан­ням.

- А знаєш ти, поб­ра­ти­ме Ма­тію, що я то­бі ска­жу? - ска­зав пе­ре­го­дя Анд­русь яки­мось, не­мов гнів­ним зру­ше­ним го­ло­сом.

- Та що та­ко­го?

- Що ти ду­рень ве­ли­кий, от що!

Ма­тій і Бе­недьо ви­ди­ви­ли­ся на нього.

- Чому ж ти се­го до­сі ме­ні не го­во­рив?

- Чому не го­во­рив? - пов­то­рив не­охіт­но Ма­тій.- А по­що бу­ло го­во­ри­ти?

- Тьфу, до сто чор­тів на та­кий ро­зум! - розг­ні­вав­ся Анд­русь.- Про­ва­дить про­цес з жи­дом, про­цес той, як­би був ви­г­ра­ний, міг би по­да­ти ве­ли­ку за­охо­ту для бід­них ріп­ни­ків, міг би їм по­ка­за­ти, що не мож ро­бу­чо­го чо­ло­ві­ка без­кар­но крив­ди­ти, до виг­ран­ня то­го про­це­су пот­ре­бує свід­ків, а він мов­чить ти­хо, не го­ло­ситься, а тілько тиш­ком со­бі в ку­ті в ку­лак тру­бить,- ну, ска­жи ме­ні, доб­рий се ро­зум?..

Матій за­ду­мав­ся і за­су­му­вав.

- Гай-гай, двох свід­ків! - ска­зав він.- Я ж то­бі, Анд­ру­сю, ка­жу, що аж те­пер на­га­дав со­бі за тих двох свід­ків, аж те­пер, по нев­ча­сі. Бо раз,-

1 ... 39 40 41 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."